KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Çin otomobillerine yüzde 40 ek vergi uygulanacak

7 Temmuz 2024'ten itibaren Çin'den ithal edilen tüm araçlara uygulanan vergi yüzde 40 seviyesine çıkacak. Bu vergi, benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli tüm araçları kapsıyor.

Çin otomobillerine yüzde 40 ek vergi uygulanacak
08 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ 14:11
2
955
4
AA aa

Son zamanlarda Çinli otomobil üreticilerinin yükselişi, bazı ülkeleri rahatsız etmeye başladı. Avrupa Birliği, Çinli markalara ek vergiler getirerek bu yükselişi engellemek istiyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden, Çinli elektrikli araçlara uygulanan yüzde 25'lik vergiyi yüzde 100'e çıkarmış ve bazı ek masraflar getirmişti.

TÜRKİYE DE EK VERGİ KARARI ALDI

Resmî Gazete'te yayınlanan yeni karara göre, 7 Temmuz 2024'ten itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyle, Çin'den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi getirilecek.

Ek gümrük vergisi; yüzde 40 ek vergi ile 7.000 dolar/adet seçeneklerinden yüksek olanı seçilerek uygulanacak. Uygulanan yüzde 40 ilave gümrük vergisi, tüm yakıt türlerindeki araçlar için geçerli olacak. Yüzde 40'lık vergi, daha önce sadece elektrikli otomobillere uygulanıyordu.

İlave gümrük vergisi uygulaması; Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87'nci fasılda listelenen motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunları aksam, parça ve aksesuarlarının tamamı için geçerli olacak.

Uygulama, silindir hacmi fark etmeksizin; içten yanmalı motorla çalışan otomobiller ile elektrik motorlu otomobilleri ve elektrikli araç bataryalarını da kapsıyor.

TÜKETİCİLERİN TERCİHİ DEĞİŞEBİLİR

Özellikle Çinli markaların rekabet gücünü etkileyebilecek bu vergi artışı, tüketicilerin tercihlerini de değiştirebilir. Vergi artışının gerekçesi olarak, yerli üretimi teşvik etmek ve dış ticaret açığını azaltmak gösteriliyor.

Ancak, otomotiv sektörü temsilcileri, bu kararın tüketiciye yansıyacak fiyat artışlarına ve Çinli markaların Türkiye pazarındaki payının düşmesine neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak: Ensonhaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109982)
11 Haziran 2024 Salı 10:06
İlk TOGG araba çıktığı zaman dedim bu TOGG Elektirkli araçlar 2030 yılından sonra piyasalara girmeye başlayacak ve o zaman 2018 yılında dedim fos çıkacak ve öylede oldu. Bu TOGG projesi Ak partinin her işinde olduğu gibi aldatma amacıyla yine her projesinde olduğu gibi Ülkenin milyarlarca dolar parası çöpe gitti. Bu ve bunun gibi projelerdeki amaç Dış mihraplara boyun eğip bak sizin bana verdiğiniz dosyaları harfiyen yerine getiriyorum ...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109962)
10 Haziran 2024 Pazartesi 12:20
Bu kararla halka değil tefecilere siyonistlere hizmet edilmekte yazık yazık
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109951)
09 Haziran 2024 Pazar 23:16
Bizi yönetenler kendi halkina değil siyonistlere calistiklari için böyle bir karar aldılar aslında tam tersi olmalıydı yazıklar olsun
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109946)
08 Haziran 2024 Cumartesi 20:29
Olan Çin e değil; 200 yıl önce icad edilen ve 4 adet plastik teker üzerinde giden ve buna uzaktan bakan ama binemeyen millete oluyor. Pilli araba ürettiler o da milyonluk maşallah.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın