KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Cuma hutbesinde ramazan ve kur'an konusu işlendi

Ramazan ayının ikinci Cumasında hutbelerde, Ramazan ve Kur'an konusu işlendi.

Cuma hutbesinde ramazan ve kur`an konusu işlendi
13 AĞUSTOS 2011 CUMARTESİ 06:13
0
1364
0
AA aa

Yaz aylarına denk gelen Ramazan Ayı'nın ikinci Cuma namazında müminler camilere akın etti. Ramazan olması sebebiyle camileri dolduran müminlere camiler yetersiz geldi. Camilerde yer bulamayan cami cemaati namazlarını, cami dışında serdikleri seccadeler üzerinde kıldı. Ramazan ayının ikinci Cumasında hutbelerde, Ramazan ve Kur'an konusu işlendi.

Yayladere İlçe Müftüsü Hüseyin İspiroğlu tarafından hazırlanan hutbede imamlar, “Onbir ayın sultanı ramazan, gönüllerin ilahi rahmet ve mağfiret arzusu ile yıkandığı, Müminlerin hayırda yarıştığı af ve bağışlanma ayıdır. Ramazan ayı manevi değerlerin yoğunlaştığı, Yüce Allah'ın rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı sevgi ve merhamet ayıdır. Hz.Peygamber ramazan ayı ile ilgili olarak : ‘Ramazan geldiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapatılır ve şeytanlar bağlanır.'buyurmaktadır.( Müslim, Sıyam 1). Ramazan ayı günahlara dalmış olanlar için iyi bir dönüş yapma, tevbe etme ve arınma mevsimidir. Ramazan ayında öz eleştiri yapmalı ve kendimizi sorgulamalıyız. İslamı ne kadar yaşayabildiğimizi, Kur'an'ın ve sünnetin rehberliğinden ne oranda yararlanabildiğimizi, ayrıca salih amel adına neler yapabildiğimizi, neler yapamadığımızı gözden geçirmeliyiz. Bu doğrultuda eksikliklerimizi, hayatımızın Kur'an ve sünnete uymayan yönlerini belirlemeli ve ramazan ayında bunların telafisi için adım atmalıyız. Böylece ruhumuzu manevi kirlerden arındırabiliriz. Bunun için ramazan ayının ibadet yoğunluğundan ve rahmet ortamından olabildiğince yararlanmanın yolunu aramalı, bu rahmet ortamının desteği ile bulaştığımız birtakım kötülükleri ve yanlışlıkları terk etmeliyiz” dediler.

Ramazan ayının oruç ayı olduğunu vurgulayan imamlar, “Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde:'İçinizden kim bu aya ulaşırsa oruç tutsun'(Bakara Suresi 185.ayet). Ayrıca Hz. Peygamber efendimiz de:'Kim faziletine inanarak ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır'(Buhari, İman,28) buyurarak ramazan ayının oruç ayı olduğunu bizlere haber vermektedir. İnsanlığı karanlıktan çıkarıp aydınlığa kavuşturan ve Rabbimizin son mesajı olan Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim, Ramazan ayında, Kadir gecesinde yeryüzüne inmeye başlamıştır. Cenabı Hak Kur'an-ı Kerimde :'(O sayılı günler) İnsanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve Hak ile Batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'nın kendisinde indirildiği ramazan ayıdır.'(Bakara Suresi 185.ayet) buyurarak ramazan ayının ayrıca Kur'an ayı olduğunu buyurmaktadır. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimin muhatabı bütün insanlardır, gayesi de insanlığın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaktır. Bu gayeye ulaşabilmemiz için Kur'an-ı anlamamız ve onun emir ve yasaklarına uymamız gerekir. Bitmez tükenmez bir ilim ve saadet kaynağı olan Kur'an-ı Kerim, nuru ile alemleri aydınlatan, ruhlara şifa veren, insanların güçlü bir vicdana, sağlam bir imana sahip olmasına vesile olan, akılları ve gönülleri aydınlatan yüce bir kitaptır. Bu itibarla iyi bir mümin olabilmemiz ve hayatın sıkıntılarını göğüsleyebilmemiz için Kur'an'a yönelmemiz ve ondan öğüt almamız gerekir.Müminler olarak, Kur'an'ın ilahi mesajına kulak verelim, onu anlayalım ve yaşayalım. Allah'ın rahmetine, dünya ve ahiret saadetine kavuşmanın yolunun Kur'an-ı anlamak ve yaşamakla mümkün olacağını bilelim” şeklinde hutbelerine son verdiler.

Kılınan namazların, yapılan duaların ve okunan hatimlerin ardından Cuma namazı sona erdi.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın