KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
17 °C Açık

Dezavantajlı kadın ve gençlere mesleki kurs

Bingöl'de Fırat Kalkınma Ajansı koordinesinde dezavantajlı kadın ve gençlerin iş sahibi olmaları için bilgisayar destekli reklam tasarım kursu veriliyor. Kurs bitiminde gerek özel sektörle gerekse kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılarak, kursiyerlerin istihdamına da katkı sağlanacak.

Dezavantajlı kadın ve gençlere mesleki kurs
18 EYLÜL 2023 PAZARTESİ 04:07
0
660
0
AA aa

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 Bölgesinde bulunan Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli'de “Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Projesi” çerçevesinde Bingöl'de çeşitli kurslar vermeye devam ediyor. Proje çerçevesinde, kadın ve gençleri kapsayan dezavantajlı kişilerin işgücü piyasasına katılımının artırılması hedefleniyor. Söz konusu proje çerçevesinde Bingöl'de açılan 185 saatlik bilgisayar destekli reklam-tasarım kursunda yaklaşık 20 kişi eğitim alıyor.

Projeye dair açıklamalarda bulunan FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, toplamda 26 adet mesleki eğitim kursu düzenleyeceklerini belirtti. Telimen, “Fırat Kalkınma Ajansı olarak Avrupa Birliği-Türkiye Mali İşbirliği kapsamında yürüttüğümüz dezavantajlı kesimlerin işgücü istihdamına entegresiyle ilgili proje çerçevesinde çeşitli mesleki eğitimler düzenliyoruz. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinde toplamda 26 adet mesleki eğitim kursu düzenleyeceğiz. Kursiyerlerimize psikolojik danışmanlık, kariyer danışmanlığı gibi danışmanlıklar vereceğiz ve sonrasında da eğitimler bittikten sonra da istihdamları için gerek özel sektörle gerekse kurum ve kuruluşlarla iş birliği halinde kursiyerlerimizin istihdamı noktasında katkı sağlamaya çalışacağız” dedi.

"Bu proje 3,6 milyon euro bütçeli bir proje"

Projenin yüzde 85'inin Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğinin altını çizen Telimen, “Bu proje 3,6 milyon euro bütçeli bir proje. Yüzde 85'i Avrupa Birliği, yüzde 15'i ülkemiz bütçesinden karşılanıyor. Bu anlamda ajansımız yaklaşık 2 senedir projeyle ilgili faaliyetleri hem çeşitli işgücü piyasasına yönelik analiz çalışmaları hem mesleki eğitimler hem de kariyer danışmanlığı gibi çeşitli faaliyetler yürütüyor. Bu alandaki kurumlarla ilgili kapasite geliştirme çalışmaları yürütüyoruz. Şimdiye kadar Bingöl'de kadın giyim modelist yardımcılığı anlamında iki kursumuz tamamlandı. Yine makine bakım-onarım kursunu tamamladık, bu arkadaşlarımızın da bir kısmı işe yerleşti. Şu anda da devam eden bilgisayar destekli reklam-tasarım kursumuzda yaklaşık 20 arkadaşımız bu alanda kendilerini yetiştiriyorlar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra inşallah istihdam noktasında daha kolay katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

Proje sonunda kursiyerlerin daha rahat iş bulmaları konusunda da destek olacaklarını vurgulayan Telimen, “Amacımız işgücü piyasasında gençlerimizin, işsiz durumdaki kadınların daha rahat iş bulmalarını sağlamak, işgücüne entegre edilmelerini sağlamak hem de özel sektörün, kurumların ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları bu şekilde yetiştirmek” şeklinde konuştu. İHA

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın