KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı

Hesarek Kayak Merkezi, Cumhurbaşkanı kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildi.

Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
16 NİSAN 2024 SALI 13:10
2
1030
2
AA aa

Yaklaşık bir ay önce Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) belirlenen Hesarek Kayak Merkezi için Cumhurbaşkanlığı kararı çıktı.

Kararla birlikte bölgenin önemli kış turizm merkezlerinden olan ve kış döneminde gerek Bingöl gerekse çevre illerden on binlerce kişinin ziyaret ettiği Hesarek Kayak Merkezi'nin, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edilmesi kararı resmi gazetede yayımlandı.

VALİ USTA'DAN 'HAYIRLI OLSUN' DİLEĞİ

Karara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan ve “hayırlı olsun” dileklerini paylaşan Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, şunları kaydetti;

“Sevgili Bingöllü Hemşehrilerim, Turizm Haftasında sizlere güzel bir haber vermek istiyorum. Bingöl'de göreve başladığım günden itibaren yakından takip ettiğim Hesarek Kayak Merkezinin 12 Mart 2024 tarih ve 32487 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildiğini sizinle paylaşmak istiyorum. Hesarek Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB), Türkiye'de 236. ilan edilen bölge olup, 28. Kış Temalı KTKGB arasında yer alıyor. Bu kararla yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelecek Hesarek Kayak Merkezini yakın gelecekte hak ettiği yere ulaştıracağız. Bu kararda büyük emekleri olan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Cevdet Yılmaz ile Bingöl Milletvekillerimiz Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata'ya Bingöl adına şükranlarımı sunuyorum. Bingöl'ümüze hayırlı olsun.”

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri tanımı;

Turizm hareketleri ve faaliyetleri yönünden önem taşıyan veya doğal, tarihî ve kültürel değerlerin yoğun olarak yer aldığı, korunması ve geliştirilmesinde kamu yararı bulunan yörelerde, koruma kullanma dengesi gözetilerek sektörel kalkınmanın sağlanması ve turizm sektörünün plânlı ve kontrollü gelişiminin sağlanması amacıyla yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilân edilen alanları ifade eder.

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezlerinin tespitinde; ülkenin doğal, tarihî, arkeolojik ve sosyo-kültürel turizm değerleri ile turizm potansiyeli dikkate alınmaktadır. 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca belirli potansiyele sahip alanlarda, KTKGB tanımında da ifade edildiği üzere koruma–kullanma dengesinin kurularak sektörel kalkınmayı ve plânlı gelişimi sağlamak ana hedeftir.

Buna göre; turizm alanları sektörel bazda değil tüm sektörleri kapsayacak şekilde ve koruma ilkelerini içerecek biçimde yeni bir planlama yaklaşımı ile ele alınmaktadır.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109107)
18 Nisan 2024 Perşembe 13:27
Kış turizm için potansiyeli olan bir yer.Daha da geliştirilebilir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109096)
17 Nisan 2024 Çarşamba 10:38
Bingöl haserek kayak evi Bölgenin Uludağı olabilir tek eksiği ağaçlandırma yok çam ağaçları dikilebilinir ikinci bir eksiklik özel firmalar Otel motel yapabilirler kışın yoğunluktan dolayı tek bir otel olduğundan yetersiz kalıyor
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın