KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli

Hülakü'den konser iptaline tepki!

Bingöl'de düzenlenecek Metin&Kemal Kahraman konserinin iptaline tepki gösteren DEM Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü; 'Konserin hiçbir somut gerekçe gösterilmeden keyfi bir şekilde iptal edilmesi, farklı kimlik ve kültürlere karşı tahammülsüzlükten başka bir şey değildir' dedi.

Hülakü`den konser iptaline tepki!
22 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE 11:34
15
1355
2
AA aa

Eğitim Sen Bingöl Şubesi tarafından 21 Şubat Dünya Anadil Günü münasebetiyle organize edilen Metin & Kemal Kahraman konserinin çarşamba günü (dün) saat 19.00'da yapılması planlanıyordu. Biletler satıldı, konsere gitmek isteyenler hazırlıklarını yapıyordu ancak konser saati yaklaşınca daha önce verilen iznin iptal edildiği bildirildi.

Birkaç saat kala iptal edilen konser nedeniyle açıklamada bulunan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü ; “Zazakî ağırlıklı müzik yapan bir grubun konserinin hiçbir somut gerekçe gösterilmeden keyfi bir şekilde iptal edilmesi, farklı kimlik ve kültürlere karşı tahammülsüzlükten başka bir şey değildir” dedi.

“Toplumsal barışa zarar vermekten başka bir anlam taşımamaktadır”

“Bingöl Valisi ile konuya dair yaptığımız görüşmede ise kendisi somut olarak herhangi bir gerekçe sunamamıştır” diyen Hülakü, açıklamasında şunları kaydetti;

“Asayiş ve güvenlik gerekçesi bahane gösterilerek, Kürtçeye olan tahammülsüzlük ve asimilasyoncu yaklaşım bu tutumla kendini açığa çıkarmıştır. Bu tutumun arkasında, iktidarın tekçi politikalar doğrultusunda verdiği talimatların olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu tür asimilasyoncu politikalar, bu coğrafyanın demokratik yapısına ve toplumsal barışına zarar vermekten başka bir anlam taşımamaktadır. Zaten bu yaklaşımda olan bir zihniyetin, toplumsal barışa ve çok kültürlülüğe dair herhangi bir kaygı taşımadığı da aşikardır. Milyonlarca insanın anadili olan Kürtçeye ve Kürt kimliğine karşı gösterilen bu düşmanca yaklaşım, toplumsal kutuplaşmanın da önünü açmakta ve ısrarla çaba sarf ettiğimiz barışçıl ortamı tehdit etmektedir. Bütün ilhamını faşizmden alan bu tekçi politikalara karşı Kürt halkı ve onların siyasi temsilcileri olarak ne dilimizden ne kültürümüzden ne de kendi anadilimizde türküler söyleyip dinlemekten vazgeçmeyeceğiz.”

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108029)
23 Şubat 2024 Cuma 16:05
Konser ile ülke yönetmeye talip zihniyet
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108015)
23 Şubat 2024 Cuma 08:54
Zaza ları kürt olarak gören zihniyet önce bu tavrından vazgeçecek sonra konuşacak, pkk gösterisine dönüşecek sözde konserin iptal edilmesi çok yerinde olmuştur.
17.04.2024
14:29
Bingöl`de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Bingöl'de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Motoruyla il il gezerek Türkiye'nin doğal güzelliklerini sosyal medya hesaplarından paylaşan Saliha Özkan'ın Bingöl'den çekip paylaştığı video, sosyal medyada milyonlarca izlenmeye ulaştı. Sempatik tavırları ile büyük beğeni toplayan Bingöllü Ali Tuçdan, 'Video sayesinde meşhur olduk' dedi.
16.04.2024
14:49
Hedef, Bingöl`ü sosyal hizmet şehri yapmak
Hedef, Bingöl'ü sosyal hizmet şehri yapmak
Birçok birimi farklı noktalarda hizmet veren ve müdürlük binası bulunmayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, yatırım programına alınan projelerinde bu yıl kazma vurmayı hedefliyor. Proje kapsamında müdürlük binası, gündüz bakım evi, kadın konuk evi ve sosyal hizmet merkezi ile konferans salonu inşa edilecek.
16.04.2024
14:46
Bingöl`de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl'de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl Devlet Hastanesi, 15 Nisan'da MRHS üzerinden randevu alan 219 hastanın randevularına gelmediğini bildirdi. Randevulara gelmeyen hastaların, iptal başvurusunda bulunmaması nedeniyle mağduriyet yaşandığı aktarıldı.
16.04.2024
13:11
Bingöl`de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de 1-14 Nisan tarihleri arasında aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda kesinleşmiş hapis cezası bulunan 19 kişi yakalanarak tutuklandı.
16.04.2024
13:10
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek Kayak Merkezi, Cumhurbaşkanı kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildi.
16.04.2024
13:08
Halkoyunları Bingöl il birincileri belirlendi
Halkoyunları Bingöl il birincileri belirlendi
Kupaları takdim edilen kulüpler, önümüzdeki aylarda yapılacak grup finalinde Bingöl'ü temsil edecekler.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın