KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Aralık 2023 Perşembe
5 °C Çok bulutlu

Ihd hak ihlallerini açıkladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesi, 2010 yılı içerisinde meydana gelen hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Ihd hak ihlallerini açıkladı
10 ŞUBAT 2011 PERŞEMBE 10:39
0
1651
0
AA aa

2010 yılı, bir önceki yıla fark atarak ciddi hak ihlallerinin yaşandığı bir yıl olduğunu ifade eden İHD Bingöl Şube Başkanı Aksoy; bölge genelinde 2010 yılı içerisinde, 23 bin 573 hak ihlali meydana geldiğini söyleyerek, “Operasyonlar ve çatışmalar sadece iki taraf arasındaki ölümlerle sınırlı kalmıyor. Şiddet yükseldikçe diğer alanlardaki hak ihlallerinde de yoğun artışlar yaşanmaktadır. Çatışmalarla birlikte, doğa da bir bütün olarak tahrip edilmeye başlanmıştır.

2010 yılı içerisinde, ağırlıklı olarak askeri operasyonlar sonucu, güvenlik güçleri tarafından yakılan ormanlık alanların sayısında büyük artış yaşanmıştır. Yaz dönemi boyuncu bölgenin birçok alanında ormanlık alanlar ateşe verilmiş, on binlerce hektar orman ve arazi yok edilmiştir. Bununla birlikte bölgenin en büyük geçim kaynaklarından olan hayvancılığı büyük oranda etkileyen mera ve otlak yasakları da her geçen gün artış göstermiştir. Birçok alanda vatandaşların kırsal alana çıkışı yasaklanırken, bu yasaklamalar vatandaşları büyük ölçüde mağdur etmiştir.

2010 yılı içerisinde gerek gözaltında olsun, gerekse gözaltı yerleri dışında olsun işkence ve kötü muamele yine devam etmiştir. Özellikle toplumsal olaylarda ve gözaltına alınma işlemleri sırasında, vatandaşların kolluk kuvvetleri tarafından darp edilmeleri, işkencenin artık sokağa taştığı yorumlarını güçlendirmektedir.

Verilerimize yansıyan rakamlara baktığımızda ilimizde bir önceki yıla göre ihlal oranında %40 artış yaşanmıştır.(2009'daki ihlal sayısı 265 idi).Verilere baktığımızda ihlallerde herhangi bir gerileme olmadığını net bir şekilde görebilmekteyiz. Hazırladığımız raporda da ayrıntılı olarak yer verdiğimiz ihlalleri, bu ülkenin ve ilimizin ayıbı olarak görüyoruz. Yaşanan hak ihlallerinin önemli bir kısmı Kürt sorununa halen çözüm politikalarının geliştirilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Kürt sorununun çözümü, bölgede artış gösteren askeri operasyonlar ve hükümetin yürüttüğü çözümsüzlük politikalarında değil; adil, barışçıl, herkesi kucaklayan ve sorunu derinlemesine ele alan acil çözüm politikalarının geliştirilmesinden geçmektedir. Sorunların çözümü için, demokrasi, eşitlik ve özgürlük ilkelerini esas alan, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak demokratik ve sivil bir Anayasa'nın hazırlanması şarttır. Bu duygu ve düşüncelerle, içinde bulunduğumuz 2011 yılının çatışmasız, ihlalsiz, halkların bir arada özgür bir şekilde yaşadığı güzel bir yıl olmasını diliyoruz” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.12.2023
20:14
Hak sahipliği nasıl olacak? Kimler destek alacak?
Hak sahipliği nasıl olacak? Kimler destek alacak?
Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Afet Bölgesi İlan edilen Bingöl'de hak sahipliği başvuruları devam ediyor. 2 Bin 700 kişiye hane başı destek ödemesinin yapıldığı kentte kişi isterse AFAD'ın TOKİ aracılığıyla yapacağı konutlardan, dilerse Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yerinde dönüşüm programından yararlanabilecek. İşte adım yapılanlar ve bilinmesi gerekenler….
06.12.2023
17:31
Japon Büyükelçi, Genç`te hibe edilen aracın teslim kurdelesini kesti
Japon Büyükelçi, Genç'te hibe edilen aracın teslim kurdelesini kesti
Japonya Büyükelçiliği tarafından 'Yerel Projelere Hibe Programı' kapsamında geçtiğimiz yıl Genç Belediyesine hibe edilen arama kurtarma aracı için düzenlenen programda konuşan Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, 'Japonya ile çok güçlü bağları olan Türkiye'de dostluğumuzu daha da derinleştirecek projeleri hayata geçirdiğimiz için çok mutluyum. Bu aracın deprem afetinde arama kurtarma çalışmalarına katıldığını duymaktan da büyük memnuniyet duyuyorum' dedi.
06.12.2023
16:31
Bingöl`ün Robin Hood`u...! İhtiyaç sahiplerini unutmadı!
Bingöl'ün Robin Hood'u...! İhtiyaç sahiplerini unutmadı!
Geçmişten bugüne sayısız insana yardımda bulunan ve hiçbir faaliyetinde ismini açıklamayan hayırsever, Bingöl'de merkez ve İlçelerinde Bin 500 öğrenciye bot ve mont yardımında bulunurken, 100 aileye de 3'er Bin TL nakdi destek sundu.
06.12.2023
15:53
Bingöl merkezde sağanak, yükseklerde kar etkili oluyor
Bingöl merkezde sağanak, yükseklerde kar etkili oluyor
Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı sonrası Bingöl'de dün akşam saatlerinde başlayan sağanak, etkisini sürdürüyor. Yüksek kesimler ise beyaza büründü…
06.12.2023
15:36
Bingöl`de Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlandı
Bingöl'de Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kutlandı
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısı ile personele yönelik kutlama programı düzenlendi.
06.12.2023
15:24
Motorine bu gece indirim geliyor!
Motorine bu gece indirim geliyor!
Araç sahiplerine yılbaşında gelecek kallavi zam öncesi sevindiren haber. Motorin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirim gelecek. Benzinde ise bu gece fiyat değişimi olmayacak. 6 Aralık 2023 Çarşamba Bingöl'deki güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları...
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın