KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Eylül 2023 Cuma
25 °C Kısmen güneşli

Insan beyni nasıl daha iyi öğrenir?

Eğitimci yazar Ali Erkan Kavaklı, Eğitim Bir-Sen Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen 'İnsan Beynini Etkili Kullanma Sanatı' seminerinde, insan beyninin hangi koşullarda nasıl daha verimli olabildiğini anlattı:

Insan beyni nasıl daha iyi öğrenir?
13 KASIM 2005 PAZAR 12:36
0
1875
0
AA aa
Kavaklı, Eğitim Bir-Sen Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen 'İnsan Beynini Etkili Kullanma Sanatı' seminerinde, beynin bilgi ve öğrenmeyle geliştiğini belirterek, öğrenmekten zevk aldığını, bilgiyle beslendiğini kaydetti.

Beynin gelişmesi için "okumak, ilim öğrenmek, seyahat etmek, düşünmek ve ibret almak" gerektiğini dile getiren Kavaklı, "Öğrenmek için en önemli şart iyimser olmaktır. 'Ben öğreneceğim, mutlu olacağım' diye başlarsanız, öğrenir, mutlu olur daha çok çalışırsınız. Çalışmak zevk verir. Zevk aldığınız için daha fazla öğrenirsiniz. Daha fazla öğrenince yetenekleriniz daha fazla gelişir. Yetenekleriniz geliştikçe başarınız artar, mutlu olursunuz" dedi.

Kavaklı, eğitimcilerin, öğrencileri okumaya, düşünmeye ve yazmaya yönlendirmelerini isteyerek, normal branşları dışında diğer branşlar hakkında da aynı seviyede bilgi sahibi olmalarını ve hobileri bulunmasını tavsiye etti. Çocukların eğitimi hakkında da bilgiler veren Kavaklı, şöyle konuştu:

"Çocuk, en iyi şekilde ailesini ve mesleğini severek yapan eğitimciden öğrenir. Çocuk övülür ve takdir edilirse daha iyi öğrenir. Gerilimsiz ortamda daha kolay öğrenir. Korku ve baskı kısa süreli başarılar getirir, devamlı olursa etkisini yitirir. Hakaret ve aşağılamak öğrenmenin zehridir. Kendine güven duygusu öğrenmeye yardım eder. Çocuk, kolaydan zora doğru öğrenir. Merak ve heyecan duyulan konu daha iyi öğrenilir. Öğretmeye başlamadan önce çocukta öğrenme heyecanı uyandırılmalıdır. Araştırma ve deneme öğrenmeyi kolaylaştırır. Konular kısa parçalara bölünerek öğretilmelidir."

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Kavaklı, beynin gelişiminin ergenlik çağına kadar sürdüğünü belirterek, bu süre içerisindeki dönemin kritik dönem olarak değerlendirildiğini kaydetti. Okul öncesi eğitime önem verilmesini isteyen Kavaklı, "Eğer okul öncesi eğitim kurumu yoksa çocuklarınız okuldan geldiklerinde okulda yaptıklarını ve yaşadıkları anlattırın. Derslerini size anlatsınlar. Bu anlatılanları yazdırın, öğrendiklerinin resmini yaptırın. Hayal kurun, kurdurun. Bilgi ne kadar sık tekrarlanır, hareketli ve eğlenceli takdim edilirse o kadar kalıcı olur" dedi.YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
28.09.2023
16:56
Guldarlılarla buluşan Vali Usta;
Guldarlılarla buluşan Vali Usta; 'Ütenin yanındayım'
'Tarım ve üretimden alacağımız güç asli ve kalıcı gücümüz olacaktır' diyen Vali Usta; 'Bingöl Valisi olarak bu şehirde üretim adına atılacak her adımın yanında olacağım' dedi.
28.09.2023
16:55
Anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı
Anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı
Bingöl'de 25 Eylül-1 Ekim İtfaiye Haftası etkinlikleri çerçevesinde, anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı.
28.09.2023
03:06
Bingöl`de aranan 67 şahıs gözaltına alındı
Bingöl'de aranan 67 şahıs gözaltına alındı
Bingöl'de 21-25 Eylül tarihleri arasında yapılan çalışmalarda, aranan 67 şahıs gözaltına alındı, 72 araç trafikten men edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın