KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-2 °C Kısmen güneşli

Japon deprem uzmanı Moriwaki'den kritik uyarı! 'Doğu Anadolu'ya dikkat'

'Bazen depremde fay hattı geriye dönebiliyor. O zaman Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş ve Van'a kadar devam eden geriye dönüşte bir deprem olabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye genelinde ise Marmara Bölgesi ve İzmir'de deprem olabilir'

Japon deprem uzmanı Moriwaki`den kritik uyarı!
29 KASIM 2023 ÇARŞAMBA 17:34
1
1497
4
AA aa

Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Türkiye'deki fay hatlarının doğudan batıya harekete geçtiğini belirterek, İstanbul, İzmir ve Doğu Anadolu bölgesine dikkat çekti.

Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, bir yapı kimyasalları firmasının ‘Yeniden Hep Birlikte Ayağa Kalkıyoruz' mottosuyla başlattığı deprem bölgesindeki şehirlerdeki seminerlerini sürdürüyor. Depreme karşı alınabilecek önlemlerle ilgili eğitim seminerleri için özel olarak tasarlanan ‘Kâşif' isimli tırla Hatay, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya illerinde seminerler veren Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki ve beraberindeki uzmanların bir sonraki durağı Elâzığ oldu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Moriwaki, Marmara ve İzmir ile Doğu Anadolu Bölgesi'ni işaret ederek önemli uyarılarda bulundu.

“Karlıova, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van bölgesinde dikkatli olmak lazım”

Özellikle dikkat çektiği bölgelerde ve ülke genelinde muhtemel depremlerden en az hasarla çıkabilmesi için herkesin ortak hareket etmesi, binaların kentsel dönüşümle güçlendirilmesi gerektiğini belirten Moriwaki, “İnşaat mühendisleri ve mimarlar ile birlikte düzgün inşaat nasıl yapılır onu anlatmaya çalışıyoruz. Bu konuda il il gezip paylaşım yapıyoruz. Hedefim normalde ‘Japonya'da deprem gelse de bina çökmüyor ve insan ölmüyor' diye bilinen gerçeği, Türkiye'yi de o seviyeye hep beraber getirmektir. 24 Ocak Elâzığ depreminden sonra Kahramanmaraş, ardından Hatay'da deprem oldu. Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) uzun zaman kırılmadı ve kırılmaya başladı. Bu kırılma devam ederken Elâzığ, Kahramanmaraş, Hatay, Denizli ve Kıbrıs taraflarında deprem oldu. Bazen depremde fay hattı geriye dönebiliyor. O zaman Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş ve Van'a kadar devam eden geriye dönüşte bir deprem olabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye genelinde ise Marmara Bölgesi ve İzmir'de deprem olabilir. Dün Tunceli'de, birkaç gün önce Malatya'da deprem oldu. Bunların artçı deprem olduğunu söyleyebiliriz ve bunun iki sene devam edebileceğini söyleyebiliriz. Tabii 4 ve 5 büyüklüklerinde depremler yavaş yavaş azalacak ama 3 civarında ara ara depremler olabilir. Bunun için artık şaşırmamak lazım. Az önce söylediğim gibi Karlıova, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van bölgesinde dikkatli olmak lazım. Ancak Türkiye'nin her yerinde artık deprem olabilir” dedi.

“Malatya ve Tunceli bölgelerinde 5 ve 10 yıl içerisinde büyük bir deprem beklemiyoruz”

Türkiye'nin deprem haritasının Japonya gibi artık kıpkırmızı olduğuna dikkat çeken Moriwaki', “Onun için ne zaman geliyor demek yerine her an deprem olabilir diye herkesin hazır olması lazım. Bunun için hükümet, belediyeler, okullar, şirketler ve ailelerin hep birlikte hareket edip hazır olması lazım ve bunun sonucunda oluşabilecek hasarın 70'i yok olacak. Bunun için şimdiden hazır olmak lazım. İstanbul tarafı tehlikeli bölge olarak söyleyebiliriz. Burada acil bir şekilde kentsel dönüşüm yapmak lazım. Bunun için olacak seçimde kim olursa olsun, inşaatı ve kentsel dönüşümü iyi bilen biri olması lazım. Bunu özellikle belirtmek lazım. Ben de bu konuda yardım etmek için hazırım. 7.4 büyüklüğünde deprem ileride olacak ama ileride. Elazığ'daki fay yeni kırıldı, hemen bir deprem beklemiyoruz ama Malatya ve Tunceli taraflarında şimdi değil de ileride bir deprem olabilir. Genel olarak bu bölgede 5 veya 10 senede bu büyüklükte bir deprem olacağını düşünmüyorum. Ama büyüklüğü 5 civarında artçı depremler devam edecek. İzmir ve Marmara Bölgesi'nde İstanbul'a dikkat etmek lazım” diye konuştu. İHA

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106062)
30 Kasım 2023 Perşembe 19:11
Halkı bilgilendirselerde neye yarar kultur mah. Toki rezaleti halkı bilgilendiren yok şantiye yerine gidiyorsun muhatap kapıdaki ler içerde toki görevlileri kimseyi adam yerine koyup iceri alıp cevap bile vermiyorlar bizlerim depremde ölmemizi bekliyorlar bizleri neden bilgilendiriyorlar
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106058)
30 Kasım 2023 Perşembe 17:08
Bingöl üniverstesinde deprem bilimleri bölümü acilsin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106053)
30 Kasım 2023 Perşembe 13:06
herkes kendi hazirligini yapsin. bence saglik sorunu olmayan bay bayan tüm yetiskinler deprem egitimine tabi tutulmali, arama kurtarma nasil yapilir ögretilmeli, alet,erdavat ne gerekiyorsa her mahallede acik bir alanda birkac konteyner kurulsun ve icine ilk müdahale icin malzeme doldurulsun. deprem olduktan sonra kendini kurtarabilenler bu konteynerlerden malzemeyi alip göcük altinda kalanlari kurtarsin. devleti mevleti beklemeyin, kimsenin gelip sizi kurtarmasini beklemeyin, o beceriksizligi maras depreminde gördük. ne yazik ki hayat bu kadar acimasiz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106025)
29 Kasım 2023 Çarşamba 20:00
Bu adamı Bingöl'ü yapın!
03.03.2024
18:05
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Bingöl'de 1-7 Mart deprem haftası nedeniyle etkinlik düzenleyen Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları temel, kolon ve zemin çalışmalarıyla binalarda yapılan hatalara dikkat çekti.
03.03.2024
18:03
Bingöl`de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl'de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı tarafından Genç ilçesinde yapılan operasyonda 57 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
03.03.2024
18:03
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
18:02
Hesarek`e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Hesarek'e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gözde tesisleri arasında yer alan Bingöl'deki Hesarek Kayak Merkezi'ni, 5 haftada yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti.
03.03.2024
18:00
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
'Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi' projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
17:40
Bingöl Umut Kervanı`ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı'ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2024 yılı şubat ayında 239 aileye 170 bin 254 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu. Yardım derneği ayrıca Filistin için 742 Bin TL nakdi yardım yatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın