KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
22 Temmuz 2024 Pazartesi
°C

Köy içinde karakol yapılmasına tepki

Bingöl Merkez’e bağlı Sarıçiçek Köyü’nde yapılması planlanan karakol, vatandaşların tepkisini çekti. Karakol yapılmasına karşı olmadıklarını belirten köylüler, köy içinde yapılması planlanan karakolun köy dışına yapılmasını istediler.

Köy içinde karakol yapılmasına tepki
13 EYLÜL 2011 SALI 22:05
0
5295
0
AA aa

Bingöl Merkez'e bağlı Sarıçiçek Köyü'nde, köyün tek merası olan alana karakol yapılması planlanıyor. Ankara'da ihalesi yapılan karakolun köy içinde yapılmasının planlandığını belirten köylüler, karakolun belirlenen yere yapılmasıyla mera alanlarının yok olacağını ve hayvanlarını otlatacak yer bulamayacaklarını ifade ettiler.


Köylüler adına açıklama yapan Ahmet Özel, M.Selim Arslan, Abdullah Baylaz ve Zülküf Bolluk, köylerine karakol yapılmak istendiğini belirterek, “Biz karakol yapılmasına karşı değiliz. Ancak karakolun köy içinde yapılmasına karşıyız. Karakol ihalesinin Ankara'da yapıldığını biliyoruz. Milli emlak müdürlüğünden yer istenmiş ve köy merası olarak kullandığımız yer verilmiştir. Karakol için verilen yar köye 100-150 metre mesafede evlerimizin tam karşısındadır. Ayrıca bu alan hayvanlarımızın otlatıldığı tek yerdir. Yine bu alanda su deposu da bulunuyor. Karakol kurulduğu zaman alan tel örgülerle çevrilecek. Su deposu da karakol alanının içinde kalacak. Biz köylüler olarak karakolun köy içine yapılmasını istemiyoruz. Karakol için köyün dışında kalan Nazik tepesi en uygundur” ifadelerini kullandılar.


Köylerinde bugüne kadar hiç terör hadisesinin yaşanmadığını dile getiren köylüler, “Karakol köylülerin güvenliği için yapılacaksa köyümüzde güvenlik sorunu yok. Tek isteğimiz köy içine karakol yapılmamasıdır” dediler.


KÖY MUHTARI VALİLİĞE DİLEKÇE VERDİ

 

Köy muhtarı Ahmet Arslan, yapılması planlanan karakol ile ilgili Bingöl Valiliği'ne verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi: “Bingöl ili Sarıçiçek Köyü'nde ikamet etmekteyiz. 2011 yılı içerisinde alınan bir kara ile köyümüze karakol yapılması planlanmıştır. Alınan karakol doğrultusunda söz konusu karakolun yapılması planlanan yer, köylülerin evden çıkış yeri olduğu gibi aynı zamanda hayvanlarımızın otlandığı bir yerdir.
Yapılması planlanan karakol için yer tespiti yanlış yapılmıştır. Belirlenen yere karakol yapılması durumunda köy halkı olarak çok zor duruma düşeceğimiz gibi köyü terk etme durumu ile karşı karşıya kalacağız.
Bizler köy halkı olarak karakol yapılmasına karşı değiliz. Sadece karakolun yanlış yere yapılmasına itiraz ediyoruz. Konu ile ilgili uzman kişilerce yeniden yer tespiti yapılarak, karakolun köylülerin yaşamını etkilemeyecek uygun bir yere yapılmasını talep ediyoruz.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın