KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
31 Mayıs 2024 Cuma
°C

Oruç vücudu temizliyor

İnsan metabolizmasının en çok değişim yaşadığı Ramazan ayında, fazla atıkları temizleyen vücut biriken yağları yakarak bünyeden arındırıyor.

Oruç vücudu temizliyor
22 AĞUSTOS 2011 PAZARTESİ 01:38
0
1384
0
AA aa

 Uzmanlar, Ramazan ayında insan metabolizmasının normalden çok farklı çalıştığını söyledi.

Metabolizma atıklarının dışkı ve idrar yoluyla, ter ve ağızdan çıkan buhar aracılığıyla dışarı atıldığını hatırlatan uzmanlar, karaciğer, böbrek, deri veya akciğerlerin tembelliği sebebiyle bu atıkların dışarı atılamaması durumunda vücudun bu atıkları depolayacağını söyledi.

Bu atık maddelerin besin, nefes ve su ile aldığımız maddelerle vücutta kirlilik oluşturduğunu vurgulayan uzmanlar, “Metabolizmanın oruç tutulmayan dönemde vücuda alınan yeni besinleri işlemekle meşgul oluyor ve bu işlem uzun sürdüğü için vücutta kalan atık maddeleri temizlemeye fırsat kalmıyor.  Ancak sürekli yemek yemeye ara verildiği zaman vücuttaki atık maddelerin temizlenmesi mümkün olabiliyor. Vücudun toksinlerden arınma ve atıkları dışarı atma işlemine önem verilmemesi durumunda insan bedeni yıpranabiliyor. Bu açıdan oruç vücudun temizlenmesi için büyük bir fırsat” dedi.

Uzmanlar, sözlerine şöyle devam etti:

“Ramazan ayında 14-16 saatlik açlık metabolizması olumsuz sonuçlar meydana getiriyor gibi görünse de, vücut bu sürede depolarını harcamaya başlıyor. Yağ yakılması mide ve karaciğer depolarında başlıyor ve bu fazla olan yağın yakılması vücutta bir temizlik süreci başlatıyor. Bu temizlik sonunda sürekli sindirim yapan yani bağırsak gibi organlar kendilerini dinlenmeye çekiyor. Bu dinlenme zaman zaman kabızlık tarzı şikayetlere sebep olabiliyor. Temizlik için bu tarz kısa süreli şikayetler göz ardı edilebilir veya iftardan sonra hafif bir beslenme tarzıyla bu şikayetler azaltılabilir.”

"ORUÇ 3. HAFTA DA DAHA RAHAT TUTULUR"

İnsan vücudunu oruca 2. hafta tamamlandıktan sonra alıştığını, oruç tutan kişilerin bu süreci tamamlanıncaya kadar yaşadıkları dönemi hazırlanarak daha rahat atlatabileceğine değinen Uzmanlar, “Oruca başlamadan önceki birkaç gün hafif yiyecekler yemek, hayvansal proteinlerden uzak durmak, bol su içmek gerekiyor. Bunu yapmadan oruca başlayanların ilk 2 haftayı sıkıntılı geçirebilirler ancak 3. haftadan itibaren rahat bir döneme girerler. Oruca başlamadan önce oruç tutanlara detoks yapmalarını yani daha az ve bol posalı besin tüketerek vücudu toksinlerden arındırmayı öneriyoruz. Hücreler biriken atıkları temizleyebilmek adına zaman bulacağı için vücudun bu 2 haftada oruca ayak uydurma sürecini tamamlıyor. Sonuç itibariyle hem hücrelerden hem de yağ hücrelerinden metabolizma atıklarının fazla yükü alınmış ve hücrelerin yükü hafiflemiş olacaktır” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
30.05.2024
23:54
Bingöl`de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl'de 2 Bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika faaliyete geçiyor
Bingöl Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım hazırlıklarını yerinde inceleyen Vali Usta; 'Bingöl'ümüze hayırlı olsun' dedi.
30.05.2024
23:53
Bingöl Devlet Hastanesi`nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde o poliklinikte hizmet yeniden başladı
Bingöl Devlet Hastanesi'nde, doktor olmadığı için kapalı bulunan Plastik Cerrahi Servisi, Uzm. Dr. Salih Sürün'ün göreve başlamasıyla yeniden aktifleştirildi.
30.05.2024
23:52
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
İşten çıkarıldı, mahkeme kararıyla döndü!
KOSGEB Bingöl Müdürlüğü'nde çalışırken işten çıkarılan işçi, 'haksız yere' işine son verildiği gerekçesiyle açtığı davayı kazandı! Mahkeme kararının memnuniyet verici olduğunu belirten işçi, 'Şahsıma atılan iftira ve hukuksuzluğa karşı verdiğim hukuk mücadelesini kazandım. Adalet yerini buldu' dedi.
30.05.2024
23:51
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Tencereler Gazze için kaynadı, halk ilgisiz kalmadı
Bingöl'ün Genç ilçesinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları koordinesinde, geliri Gazze'ye gönderilmek üzere yardım etkinliği düzenlendi.
30.05.2024
23:50
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Kaymakam Güzel, talepleri yerinde dinledi
Bingöl'ün Genç ilçesi Kaymakamı Muhammet Güzel, 4 köyü gezerek vatandaşların taleplerini dinledi.
30.05.2024
13:24
Sağlıkta `yıllık reçete dönemi` başlıyor!
Sağlıkta 'yıllık reçete dönemi' başlıyor!
Raporlu ilaç kullananlarla ilgili yeni düzenleme geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre aile hekimlerine artık raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Böylelikle raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alanların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak. Söz konusu uygulama ile yıllık reçete dönemi de başlayacak. Hastalar 3 ayda bir sadece eczaneye gidip ilacını alabilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın