KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

Rektörler tecrübe paylaşımı için Bingöl'de buluştu

Bölgedeki 18 üniversitenin uluslararası öğrenci koordinatörlerinin de katıldığı toplantıda, üniversitelerin uluslararasılaşma potansiyelllerin artırılması, nitelikli uluslararası öğrencilerin üniversitelerde eğitim görmesini sağlamak amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu.

Rektörler tecrübe paylaşımı için Bingöl`de buluştu
14 MAYIS 2024 SALI 23:41
4
363
0
AA aa

Bingöl Üniversitesi Senato Odasında gerçekleştirilen toplantıya Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Maarif Vakfı Prof. Dr. Birol Akgün, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Doç. Dr. Veysel Turan ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 18 üniversitenin uluslararası öğrenci koordinatörleri katıldı.

Çapak: “Ülkemizin gönül elçileri olmaları çabasındayız”

Toplantının açılış konuşmasının yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'ün bizlere vakit ayırarak Üniversitemizde ağırlamak bizleri mutlu etti. Başkanımızla yurt dışından bir fuarda görüşürken Bingöl'e davet ettik. Sağ olsunlar bizleri kırmayıp Bingöl'e geldiler. Uluslararasılaşma Türkiye açısından çok kıymetli. Yükseköğretim çok önemsiyor. Cumhurbaşkanımız yabancı öğrencilerin, farklı ülkelerden öğrencilerin Türkiye'de yetişmesi ve bunların aynı zamanda ülkemizin gönül elçileri olmalarını arzu ediyor. Bu noktada bütün üniversiteler de bir arayış içerisinde, çaba içerisindeyiz. Bu işin öncüsü de aslında Maarif Vakfı. Farklı ülkelerde okullar bağlı olduğu için bize en sağlam, en iyi öğrencileri yönlendirebilecek olan kurum. Biz gittiğimiz fuarlarda vakfımızın katkısıyla hiçbir sorunla karşılaşmadık. Onların tecrübelerinden yararlandık. Bundan sonraki süreçte de onlarla Türkiye'nin kazanımlarını artıracağız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum'' dedi.

Akgün: “Nasıl başladığınız çok önemli”

Maarif Vakfı Prof. Dr. Birol Akgün toplantıdaki konuşmasında; “Öncelikle Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'a bu güzel ev sahipliği için çok teşekkür ediyorum. Doğrusu benim de kendi adıma bu bölgeyi ziyaret etme programım vardı. Sadece Bingöl'e gelmedim. Muş, Bitlis, Tatvan, Ahlat'ı da ziyaret ettik. Maarif Vakfı olarak esas amacımız, Türkiye adına yurtdışında uluslararası alanda okullar açmak ve genişletmek ve bunları marka haline getirmektir. Şu anda 52 ülkede eğitim kurumlarımız var. 53 bin civarında öğrencimiz var. Altyapı ve personel sayımız yeteri düzeyde. Türkiye'de son yıllarda bu konuda çok geniş bir şekilde kalkınma planlarında, hükümet programlarında, Cumhurbaşkanımızın günlük konuşmalarında, Milli Eğitim Bakanlarının stratejik belgelerinde, YÖK'ün belgelerinde bunu bir devlet politikası haline getirmiş durumda. Şu anda farklı ülkelerden gelen 330 bin civarında yabancı uyruklu öğrenci ülkemizde eğitim görmekte. Bu büyük bir potansiyeldir. Bu büyük bir alan, büyük bir sektör. Bunun altyapısını oluşturmak gerekir. Yani bu alanın ciddi şekilde organize edilmesi lazım. Öğrencilere Türk kültürü ve üniversite yaşamına adaptasyonu konusunda ciddi şekilde oryantasyon kursları da verilmesi lazım. Çünkü genelde uluslararası alanda yabancı uyruklu öğrenciler bir şekilde 3-5 tane geliyor. Sonra kartopu yöntemiyle büyüyerek artmaya başlıyor. Onun için nasıl başladığınız çok önemli. Üniversite yönetimlerinde uluslararası ilişkiler ofisindeki arkadaşlara bu konuda imkân sağlaması çok önemlidir” şeklinde açıklamalarda bulundu

Toplantıda Üniversitelerin Uluslararasılaşma potansiyelllerin artırılması, nitelikli uluslararası öğrencilerin üniversitelerde eğitim görmesini sağlamak amacıyla fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, üniversitelerin yurt dışında tanınırlığının artırılması amacıyla Maarif Ajansı Uzmanları tarafından katılımcılara bilgilendirme sunumu yapıldı.

Toplantı soru cevap faslıyla sona erdi.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın