Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Eylül 2020 Cuma
°C

Sağmal inekler, çiftliklere getirildi

Bingöl'ün Çeltiksuyu köyünde SÜTAŞ tarafından 'Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi' kapsamında kurulacak süt fabrikası öncesi tamamlanan çiftliklere sağmal inek sevkiyatı yapıldı.

10 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ 17:35
35
14964
10
AA aa
Sağmal inekler, çiftliklere getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz'ın aldığı yatırım kararı çerçevesinde, "SÜTAŞ Doğu-Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi Yatırımı" kapsamındaki tesislerin yapımı sürüyor.

SÜTAŞ'ın Çeltiksuyu köyündeki 3 bin dönümlük arazide 2018 Haziran ayında yapımına başlanan 733 milyon 709 bin lira tutarındaki entegre tesisteki süt fabrikasının kaba inşaatı ve çiftlikler tamamlandı, 650 işçinin çalıştığı inşaat ve montaj faaliyetleri ise hızla devam ediyor.

Süt inekleri Bingöl'e ulaştı

Çiftlikten süt fabrikasına, yem fabrikasından biyoenerjiye kadar entegre yatırım olan tesislerden ilki olacak süt fabrikasının yıl sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor. Çiftliklerde 1. etap damızlık düve barınaklarının inşaatı tamamlandı, 24 Temmuz'dan itibaren sevk edilmeye başlanan simental cinsi ilk gebe düveler Bingöl'deki evlerine getirildi.

Sütün bereketini Bingöl'den Anadolu'ya yaymak için en önemli adımlardan birini atan SÜTAŞ, ağustos ayı sonuna kadar Bingöl'deki çiftliklere 2 bini aşkın süt ineği sevk edecek.

"Bingöl çok büyük bir yatırıma kavuşuyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AA muhabirine, SÜTAŞ yatırımının doğrudan 1012, dolaylı olarak on binlerce aileye katkı sunacağını söyledi.

SÜTAŞ süt fabrikasının büyük oranda tamamlandığını ve gelecek ekim ayında açılmasının planlandığını işaret eden Yılmaz, süt ineklerinin Bingöl'e sevk edilmesinin kendilerini heyecanlandırdığını belirtti.

Yılmaz, Bingöl merkezli dev bölgesel yatırımın adım adım gerçeğe dönüştüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu yatırımın ilimize kazandırılmasına vesile olan başta sayın Cumhurbaşkanımız ile SÜTAŞ yönetimine şükranlarımı sunuyorum. Aralıksız bir şekilde yatırım yapmaya devam ettiler. Geçtiğimiz günlerde ilk hayvanlar da gelmeye başladı. Ben de sosyal medya hesabımdan paylaştım. Çok sevindim bu manzarayı görünce. Toplumumuzda da gerçekten büyük bir teveccüh oldu. Bu sonbaharda ilk tesis hizmete alınmış olacak. Peyderpey bu kapasite genişleyecek, Bingöl çok büyük bir yatırıma kavuşuyor. Bu sıradan bir yatırım değil, şunda Türkiye'de benim bildiğim en büyük gıda tarım sanayi yatırımı ve Bingöl'de gerçekleşiyor."

"Bu bölgesel bir projedir. Bingöl merkezli yatırım ama bütün bölgeyi etkileyecek." diyen Yılmaz, 300 kilometre uzaklıktaki il ve ilçelerden de firmanın süt ve yem bitkisi alımı yapılacağını aktardı.

"Yatırımlarda en büyük teşvik huzur ve güven ortamıdır"

Yılmaz, huzur ve güven ortamının pekiştiği bir ortamda Doğu ve Güneydoğuya özel sektörün daha fazla yatırım yapmasını beklediklerini, SÜTAŞ yatırımın da diğer yatırımlar için örnek teşkil etmesini diledi.

Bölgeye yatırım yapmanın gerçek vatanseverlik olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Allah razı olsun Muharrem Bey ve ekibinden. İşte vatanseverlik budur. Gelip Bingöl'de bu büyük yatırımı yapmak en büyük vatanseverliktir bana göre. Buradaki insanımıza aş iş imkanı sunmuş olacak. Huzur güven ortamımız da çok şükür çok iyi, pekişmiş durumda. Yatırımlarda en büyük teşvik huzur ve güven ortamıdır. Bir yerde huzur ve güven yoksa oraya özel sektör yatırımı gelmez. Devlet yatırım yapabilir ama özel ciddi bir yatırım gelmez. İşte huzur ve güven ortamı var ki Bingöl'de böyle yatırımları görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz inşallah."

Üreticiler heyecanlandı

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç da son aşamaya gelen SÜTAŞ yatırımının Bingöl ve bölgeye çok olumlu etkisi olacağını söyledi.

"SÜTAŞ'ın gebe düvelerinin gelmeye başlaması biz de heyecan yarattı." diyen Koç, bu devasa yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yatırımın etkilerinin geçen seneden beri görülmeye başladığını aktaran Koç, "SÜTAŞ geldikten sonra sılajlık mısır ekimi 1500 dekardan 13 bin dekara yükseldi. SÜTAŞ'ın garantili alım modeli çiftçilere güven verdi. Biz de güven kazandık. " diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60945)
13 Ağustos 2020 Perşembe 14:16
Bereketli ve Hareketli olsun...
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60942)
13 Ağustos 2020 Perşembe 13:29
Bingöl'ün kurtuluşu hayvancılık ve arıcılığın gelişmesine bağlıdır. Sütaş projesi ile hayvancılık Cazip hale gelecek ve kurtulacaktır inşaallah. Arıcılık ile ilgili büyük bir proje de hayata geçirilirse Bingölü kimse tutamaz artık. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60871)
11 Ağustos 2020 Salı 17:07
herkese keşke yapsa ülke yanıyor
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60867)
11 Ağustos 2020 Salı 13:33
Hayırlı uğurlu olsun
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60858)
11 Ağustos 2020 Salı 10:08
BU BİR BAŞLANGIÇ... KONU İLE İLGİLENEN VATANDAŞ HAZIRLIĞINI YAPARAK, GELEN AŞ KAPISINI BESMELE İLE KARŞILAMALI...ÜZERİNE DÜŞENİ YERİNE EKSİKSİZ GETİREREK...SOFRAYA GELEN NİMMETİ TÜM BİNGÖL VE ÖÇEVRESİYLE PAYLAŞMALIDIR.saygılarımla
Beğendim (8) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60853)
11 Ağustos 2020 Salı 02:39
Birgün herkes muhalefetlik yapmadan bu gerçeği görecektir..Bingöl herşeyin en güzeline layıktır unutmayın
Beğendim (8) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60851)
10 Ağustos 2020 Pazartesi 23:57
Allah hayırlı, uğurlu, bereketli kılsın inşaallah...
Beğendim (6) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60849)
10 Ağustos 2020 Pazartesi 23:31
Güzel bir proje Allah'ım her ile nasip et köyümü de içinden eksik etme
Beğendim (9) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60848)
10 Ağustos 2020 Pazartesi 22:48
Burada sütü köylerde toplayıp fabrikaya isletilse daha iyi olurdu...köylerde bu sayede gelisirdi
Beğendim (7) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60884)
12 Ağustos 2020 Çarşamba 00:43
@Misafir Kullanıcı Köylerden de süt toplanacak
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
25.09.2020
17:49
`Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz`
'Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz'
AK Parti'li Yılmaz, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, 'Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız.' dedi.
25.09.2020
17:48
Sözen`den Bakan Soylu`ya tam destek
Sözen'den Bakan Soylu'ya tam destek
Sözen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AYM arasında yaşanan tartışmaya dahil olarak, 'Amasız, fakatsız, lakinsiz, bakanımız Süleyman Soylu'nun yanındayız. Çünkü bakanımız, şehitlerimizin gazilerimizin en büyük destekçisi ve terör örgütlerinin en büyük düşmanıdır' dedi.
25.09.2020
17:47
Genç Kızılay`dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Genç Kızılay'dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Bingöl'deki Genç Kızılay İl Başkanlığı, kent genelindeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteğinde bulundu.
25.09.2020
17:46
`Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı`
'Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı'
Saray Mahallesi sakinleri, boşaltılmış binaların içinde uyuşturucu kullanıldığını belirterek, hızlı bir şekilde yıkılması gerektiğini söyledi.
25.09.2020
17:45
Bingöl`de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl'de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl polisi, ev ve iş yerinde hırsızlık yapan şüphelileri yakaladı. Şüpheli 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
25.09.2020
17:44
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği, Merkez İlçesi İçmeler mahallesinde 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konulu' seminer düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın