Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2020 Salı
°C

Saman fiyatı göçe zorladı

Bingöl'ün Karlıova ilçesindeki besiciler, artan saman ve yem fiyatları nedeniyle bu yıl hayvanlarını Güneydoğu illerine götürdü.

13 OCAK 2020 PAZARTESİ 18:13
4
1274
0
AA aa
Saman fiyatı göçe zorladı

Hayvancılığın merkezi olarak bilinen Karlıova ilçesinde hayvancılık yapan vatandaşlar, bu yıl artan saman ve yem fiyatları nedeniyle hayvanlarını Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa gibi illere götürdü.

Kar yağışının en yoğun ve kış mevsiminin en sert geçtiği Karlıova ilçesinde,  saman ve yem fiyatları nedeniyle çaresiz kalan besiciler, çareyi hayvanlarını sıcak bölgelere götürmekte buldu. Saman tonunun bin liranın üzerine çıktığını anlatan besiciler, alım güçlerinin olmadığını ve çaresiz kaldıkları içinde hayvanlarını sıcak bölgelere götürdüklerini söyledi.

Yaz mevsiminde göçerlerin hayvanlarını Karlıova ilçesine getirdiklerini ve kış ayına yakın dönemde de geldikleri illere geri gittiklerini anlatan besiciler, “Saman ve yem fiyatları nedeniyle biz de göçer hayatı yaşamaya başladık. Karlıova ilçesinde birkaç aile dışında neredeyse tüm besiciler hayvanlarını sıcak illere götürdü. Çünkü başka çaremiz kalmadı. Alım gücümüz yok. Fiyatlar neredeyse ikiye katladı. Bu çaresizlik içerisinde yapılacak bir şey yok. Bizde çareyi başka yerlere gitmekle bulduk. Havaların ısınmaya başlamasıyla da tekrar hayvanlarımızı geri getireceğiz. Ayrıca geçen yıl çok yoğun ve sert bir kış geçirdik. Bu yıl da aynı durum yaşanmış olsaydı çok sıkıntılar yaşayacaktık. Ancak bu yıl kış iyi geçti ama biz tedbiri almıştık zaten” diye konuştular.

Karlıova ilçesinde imkanı olmayan birkaç aile ise, yaz mevsiminde topladıkları saman ve aldıkları yemle hayvanlarına bakmaya çalıştığı görüldü.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın