KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli

Sırım HES için ÇED Raporuna mahkeme iptali!

Bingöl'ün Genç İlçesi ile Diyarbakır'ın Lice ilçelerinin sınırlarını belirleyen noktadaki Sarım Havzası üzerinde yapılması planlanan HES Barajıyla ilgili ÇED kararına ilişkin açılan davada Erzurum 2. İdare Mahkemesi'nden karar çıktı. Avukat, 'Mutluyuz' notuyla kararı paylaştı.

Sırım HES için ÇED Raporuna mahkeme iptali!
02 NİSAN 2024 SALI 02:07
8
1098
3
AA aa

Bingöl önemli akarsularından olan Sarım Havzası üzerinde Birsu Hidroelektrik Santrali (HES) kurulması planlanıyor. HES projesinin bölgenin ekosistemine zarar vereceğini belirterek, yıllardır HES projesinin kurulmaması için mücadele veren bölge halkı, proje ile ilgili hazırlanan ÇED raporunun iptal edilmesi için dava açtı. Erzurum 2. İdare Mahkemesinden ÇED raporunun iptali yönünde karar çıktı.

KORUMA ALTINDAKİ TÜRLERİN ZARAR GÖRECEĞİ BELİRTİLDİ

Davacılar tarafından, Bingöl'ün Genç İlçesi ve Diyarbakır'ın Lice İlçesi sınırlarında yer alan Sarım Çayı ve Yan Kolları üzerinde yapımı kararlaştırılan Birsu Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 03/01/2023 tarihinde verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararının iptali istemiyle dava açıldı.

Dava dilekçesinde; “süreçle ilgili mevzuatta öngörülen usûle riayet edilmediği, proje alanının yeterince incelenmediği, mülkiyet rejiminin yeterince değerlendirilmediği, duyarlı yöreler kriterlerinin dikkate alınmadığı, sulak alanlarla ilgili mevzuata uyulmadığı, projenin plânlandığı Sarım Çayı ve Dicle Havzasının havza plânının yapılmamış olduğu, ÇED Raporunda, flora ve fauna açısından yeterli değerlendirmelerin yapılmadığı, havzada endemik flora ve fauna türlerinin bulunduğu, proje kapsamındaki yapıların inşası ve tesislerin işletmeye alınması hâlinde koruma altındaki türlerin zarar göreceği, yakın tarihlerde yapılan araştırmalarda dünyada neslinin yok olduğu sanılan Batman bantlı çöpçü balığına rastlanıldığı, yine kesin koruma altındaki su samurlarının da bölgede yer aldığı, ancak bu türlerle ilgili herhangi bir belirleme ve etki değerlendirmesinin yapılmadığı, ÇED Raporunda öngörülen balık geçitlerinin de bilimsel verilere ve gerçekliğe uygun düşmediği, projenin çevre düzeni plânı hükümlerine de aykırı olduğu, yine havza bazında kümülatif etki değerlendirmesi yapılması gerekirken ÇED Raporunda buna dair bir değerlendirme yapılmadığı, halkın katılımı toplantısında görüşülen hususların ÇED Raporunda değerlendirilmediği, yörenin hidrojeolojik özelliklerinin dikkate alınmadığı, projeyle içme ve kullanma suyu olarak kullanılan kaynakların kirleneceği ve zarar göreceği, alanın aynı zamanda birinci derece deprem bölgesi olduğu, ÇED Raporu bütün olarak değerlendirildiğinde mevzuatta belirlenen yöntemler ile bilimsel kriterlere aykırı davranıldığı, bu nedenle işlemin hukuka ve mevzuata aykırı olduğu” belirtilerek, projenin iptal edilmesi istendi.

İPTAL KARARINI “ÇOK MUTLUYUZ” NOTUYLA DUYURDU

Bölge halkının avukatlığını üstlenen Av. Barış Yıldırım, proje ile ilgili iptal kararını, “Bingöl ili Genç ilçesi ve Diyarbakır ili Lice ilçesi Sarım Çayı ve Yan Kolları üzerinde yapımı kararlaştırılan Birsu Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi'ne karşı açtığımız davada Erzurum 2. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Çok mutluyuz. Hayırlı olsun” notuyla paylaştı.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108926)
03 Nisan 2024 Çarşamba 23:10
Çed raporu için neredeyse usule uygun hibcir calisma yapılmadan apar topar buraya baraj kurmak istemişler. Koskocaman devlet kurumu olan çevre şehircilik bakanlığını kapatsalar bence devlete de millete de daha hayırlı bir iş yapılmış olur. Hiçbir işleri düzgün değil, deprem hasar tespit çalışmalarını yaparken de binlerce hatalı işleme imza attılar. Ehliyet ve liyakatten yoksun işini hep bozuk yapan bu müdürlere personellere de hiçbir soruşturma açılmıyor. Devlet yönetiyoruz beyler devlet çocuk oyuncağı değil bu işler, memuriyeti bırakıp gidin çocuk
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108872)
02 Nisan 2024 Salı 12:50
Doymadınızmı doğa katliamcıları diğer Dünya var biraz ahlaklı olun biraz korkun nasıl vicdanınız alıyor hala böyle rantlı barajlar yapmaya. Kimin artık böyle niyetleri varsa Allah onları tez vakitte hiçbir hedeflerine ulaşmadan toprağa doyursun
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108865)
02 Nisan 2024 Salı 03:46
Doğamıza dokunmayın
17.04.2024
16:26
Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbirler geliyor
Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbirler geliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane randevu sorununu çözmek için alınacak olan yeni tedbirler alınacağını açıkladı. Bakan Koca, 'Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde ikinci kez randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 günlük zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getireceğiz. Uygulama ilerledikçe ilave tedbirler almaya da devam edeceğiz' dedi.
17.04.2024
14:29
Bingöl`de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Bingöl'de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Motoruyla il il gezerek Türkiye'nin doğal güzelliklerini sosyal medya hesaplarından paylaşan Saliha Özkan'ın Bingöl'den çekip paylaştığı video, sosyal medyada milyonlarca izlenmeye ulaştı. Sempatik tavırları ile büyük beğeni toplayan Bingöllü Ali Tuçdan, 'Video sayesinde meşhur olduk' dedi.
16.04.2024
14:49
Hedef, Bingöl`ü sosyal hizmet şehri yapmak
Hedef, Bingöl'ü sosyal hizmet şehri yapmak
Birçok birimi farklı noktalarda hizmet veren ve müdürlük binası bulunmayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, yatırım programına alınan projelerinde bu yıl kazma vurmayı hedefliyor. Proje kapsamında müdürlük binası, gündüz bakım evi, kadın konuk evi ve sosyal hizmet merkezi ile konferans salonu inşa edilecek.
16.04.2024
14:46
Bingöl`de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl'de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl Devlet Hastanesi, 15 Nisan'da MRHS üzerinden randevu alan 219 hastanın randevularına gelmediğini bildirdi. Randevulara gelmeyen hastaların, iptal başvurusunda bulunmaması nedeniyle mağduriyet yaşandığı aktarıldı.
16.04.2024
13:11
Bingöl`de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de 1-14 Nisan tarihleri arasında aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda kesinleşmiş hapis cezası bulunan 19 kişi yakalanarak tutuklandı.
16.04.2024
13:10
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek Kayak Merkezi, Cumhurbaşkanı kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın