KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Şubat 2024 Salı
7 °C Güneşli

Yılmaz, 2026 hedefini 'Tek Haneli Enflasyon' olarak açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 'Yapısal reformlarla tahkim edilmiş şekilde fiyat istikrarını ve makroekonomik istikrarı güçlendirmeye dönük politikalarımız devam edecek. 2026'da tek haneli enflasyon rakamlarını hedefliyoruz' dedi. Yılmaz, Cumhuriyetin aynı zamanda fırsat eşitliği olduğunu vurgulayarak, 'Bingöllü biri olarak Cumhuriyet değerleri sayesinde bu konumdayım' ifadelerini kullandı.

Yılmaz, 2026 hedefini ‘Tek Haneli Enflasyon` olarak açıkladı
27 EKİM 2023 CUMA 18:26
10
882
5
AA aa

Birlikte Daha Güçlü Bir Gelecek Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, OVP, enflasyon, depremin etkileri, büyüme ve fiyat istikrarı gibi konulara değindi.

Yılmaz, “100 yıllık birikim zemininde şimdi Türkiye Yüzyılı diyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu birikim üzerine oluşturduğu bu Türkiye vizyonuyla geleceğe bakıyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, büyük devlet adamı, fikir adamı, reformcu lider Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, Cumhuriyeti kuran, katkıda bulunan bugünlere getiren herkesi rahmetle minnetle yad ediyorum. Cumhuriyeti sadece 1 gün kutlamakla kalmayalım, Cumhuriyetin ideallerine sahip çıkalım” dedi.

Yılmaz, Cumhuriyetin aynı zamanda fırsat eşitliği olduğunu vurgulayarak, “Bingöllü biri olarak Cumhuriyet değerleri sayesinde bu konumdayım” ifadelerini kullandı.

“Türkiye'de siyasi belirsizlikler ortadan kalktı”

Ekonomide belirsizliğin etkisine değinen Yılmaz, “Ekonomi belirsizliğin en alt düzeyde olması gereken bir alan. Belirsizliğin olduğu yerde ekonomik gelişmeler büyük darbe yiyor. Öngörülebilirliğin sağlandığı, belirsizliğin azaltıldığı ortamlar ekonominin gelişme için son derece önemlidir. Geçtiğimiz aylarda iki önemli gelişme yaşadık. İlki; siyasi gelişmeler. Mayıs ayında hem meclis hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaptık. 5 yıllık bir süre için Türkiye'de siyasi belirsizlikler ortadan kalktı. Artık Meclisimizde kimin çoğunluk olduğunu biliyoruz. Cumhurbaşkanımız halktan güven aldı. Siyasi belirsizlikler ortadan kalktı. Genel politikalar anlamında siyasi belirsizlik ortadan kalkmış oldu. İkinci gelişme; yeni hükümetin kurulur kurulmaz, ortak akılla oluşturduğu politika dokümanları. Bu noktada da politika belirsizliklerinin ortadan kalktığını ifade etmek isterim. OVP ile 12'nci 5 yıllık kalkanıma planıyla Cumhurbaşkanlığı 2024 yılı programıyla ve bütçemizle politika belirsizlikleri ortadan kalktı. Öngörülebilirliğin arttığı bir döneme girmiş durumdayız” diye konuştu.

“Orta vadede 4 temel öncelik”

Orta vadede 4 temel öncelikleri sırlayan Yılmaz, “Birincisi afetlerin yaralarını sarmak, ülkemizi risklere karşı hazırlamak. İkincisi fiyat istikrarı sağlamak, makro ekonomik istikrarı sağlamak, enflasyonda yeniden tek haneli rakamlara dönmek. Bunları yaparken büyümeyi, istihdamı devam ettirmek. Resesyona girmeden bunları başarmak. Bütün bunları insan için yaptığımıza göre, bu süreçlerde sosyal refahı gözetmek, korumak, dengeli bir şekilde bu süreci yönetmek. Bu temel önceliklerle hareket edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Bu yıl bütçemizde 762 milyar lira afetin yaralarını sarmak için kaynak ayırdık”

Afetlere ayrılan kaynaklar hakkında bilgi veren Yılmaz, “Bu yıl bütçemizde 762 milyar lira afetin yaralarını sarmak için kaynak ayırdık. Gelecek yıl 1 trilyon 28 milyar lira kaynak ayırdık. Orta vadede 3 trilyon liranın üzerinde sadece merkezi yönetim bütçemizde afetin yaralarını sarmak için harcama yapacağız. Bunun büyük bir kısmı yatırım niteliğinde harcama. Ülkemizi geleceğe daha iyi hazırlamaya yardımcı olacak harcamalar. Afet risklerini azaltıcı harcamalar planladık. Bu da büyük bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Bu konuda ciddi çalışmalar sarf ettik. Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kentsel Dönüşüm başkanlığı oluşturduk. Geçmişte genel müdürlük olan kentsel dönüşüm artık başkanlığa dönüştü.

“2026 yılında tek haneli enflasyon rakamına ulaşmayı hedefliyoruz”

Enflasyon için beklentilerini açıklan Yılmaz, “Yapısal reformlarla tahkim edilmiş şekilde fiyat istikrarını ve makroekonomik istikrarı güçlendirmeye dönük politikalarımız devam edecek. Türkiye geçmişte tek haneli rakamları yakaladı. Bunun ekonomik ve sosyal faydasını gördü. Tekrar kademeli olarak bu rakamlara döneceğiz. 2026'da tek haneli rakamları hedefliyoruz. Gelecek yıldan itibaren bir düşüş seyri var. Gelecek yılın ortalarında itibaren enflasyondaki yıllık düşüşleri ve politikalarımızın sonuçlarını görmüş olacağız. Ama aylık baz daha önceden bu etkiler görülecek. Gelecek yılın ortalarında net şekilde dezenflasyonist süreci görmüş olacağız. 2026 yılında ise tek haneli rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Ağırlıklı olarak üretimden, yatırımdan, ihracattan kaynaklanan bir büyüme elde edileceğinin altını çizen Yılmaz, “Tüketimi belli bir dengede tutacağız ancak asıl büyümeyi üretim, ihracat ve yatırımla sağlayacağımız bir perspektifimiz var” dedi.

“1 trilyon 100 milyar dolara yakın bir rakam bekliyoruz”

Bu yıl milli gelirin 1 trilyon doları aşacağını belirten Yılmaz, “1 trilyon 100 milyar dolara yakın bir rakam bekliyoruz. Kişi başına düşen gelir 12 bin doları aşmış olacak. OVP'nin sonu 2026 yılında ise 15 bin dolara yakın kişi başı gelir öngörüyoruz. Dünya Bankası'nın bir eşiği var; kişi başına 13 bin 800 doları aştığınızda yüksek gelirli ülkeler ligine adım atmış oluyorsunuz. Daha sonra gidecek çok yolumuz var elbette” diye konuştu. İHA

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104766)
28 Ekim 2023 Cumartesi 17:03
He he bizde inanıyoruz size ha gayret az kaldı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104765)
28 Ekim 2023 Cumartesi 16:01
Ölümsüzlük icat edilecek bu gidişle.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104760)
28 Ekim 2023 Cumartesi 12:44
E di Hade. Elinizi Tutanmı Var, Yoksa Muhalefetmisiniz.!.
İnanmak Çok Zor..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104753)
28 Ekim 2023 Cumartesi 00:17
Eee! Uyusunda büyüsün nenni.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_104741)
27 Ekim 2023 Cuma 21:26
Gelen giden tarih veriyor ha yarın ha seneye yaw arkadaş milleti kandırmayı bırakın artık siz enflasyonu yüz yıl bekleseniz yine düşmez
27.02.2024
15:34
Genç Muratspor`dan flaş karar;
Genç Muratspor'dan flaş karar; 'Ligden çekiliyoruz'
Verilen destek sözlerinin yerine getirilmemesi üzerine ligden çekilme kararı alan Yeni Genç Muratspor; 'Kulüp gelir gider tablosunu da Bingöl'ün ve Genç'in birçok noktasına asacağız. Kamuoyu tüm gerçekleri bilecek!'
27.02.2024
14:12
Vali Usta:
Vali Usta: 'Mafyavari yapılanmalara müsaade etmeyeceğiz'
Bingöl'de farklı tarihlerde meydana gelen ve birbirleriyle bağlantılı olduğu düşünülen silahlı saldırılara ilişkin açıklama yapan Vali Ahmet Hamdi Usta, 650 saatlik kamera görüntüsünün incelendiğini belirtti. Vali Usta, '12 şüpheli şahıs hakkında işlem başlatılmıştır. Soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Bingöl Valiliği olarak ilimizde bu şekilde organize suç örgütü niteliği taşıyan mafyavari yapılanmalara kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz' dedi.
27.02.2024
01:08
Bakan Işıkhan`dan kademeli emeklilik açıklaması!
Bakan Işıkhan'dan kademeli emeklilik açıklaması!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği staj ve kademeli emeklilik hakkında herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada, 'Gündemimizde yok' dedi.
27.02.2024
00:42
TOKİ Bingöl`de 800 konut inşa edecek
TOKİ Bingöl'de 800 konut inşa edecek
İhale tarihi ve yapılacak alan açıklandı. İtiraz ve olası bir aksilik bulunmaması durumunda ihale tarihinden yaklaşık 40 gün sonra yer teslimi yapılıp inşaata başlanacak.
26.02.2024
23:11
Kavşak ışıklandırma çalışmaları başlıyor
Kavşak ışıklandırma çalışmaları başlıyor
Bingöl merkez Düzağaç Kavşağı'ndaki ışıklandırma çalışmalarının başlayacağını belirten Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dün akşam yaşanan kazayla ilgili de net konuştular; 'Projeden veya uygulamadan kaynaklı bir kusur yok'
26.02.2024
17:28
Bingöl`de 10 kilo esrar ele geçirildi
Bingöl'de 10 kilo esrar ele geçirildi
Bingöl'de Jandarma ve emniyet ekiplerince Genç İlçesi'nde yapılan iki ayrı çalışmada 10 kilo esrar maddesi ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın