KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
6 °C Çok bulutlu

Yılmaz: 'Son 20 yılda, 93 bin ton bal ihracatı yapıldı'

Bingöl'de düzenlenen Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'na katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; 'Yaklaşık 9 milyon adet arılı kovanın bulunduğu ülkemizde arıcılık sektörü; bal, polen, propolis ve bal mumu gibi arı ürünlerinden 12 Milyar lira katma değer sağlamaktadır. Son 20 yıla baktığımızda toplam 93 bin ton bal ihracatı yapılmış ve 316 milyon dolarlık ihracat geliri elde edilmiştir' dedi.

Yılmaz:
18 KASIM 2023 CUMARTESİ 00:57
18
1938
3
AA aa

Bingöl'de ilk kez düzenlenen Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'nın açılışı yapıldı. 3 gün sürecek olan Bal Şurasının açılışına katılmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bingöl'e geldi. İlk olarak Bingöl Valiliği'ni ziyaret eden Yılmaz, Vali Ahmet Hamdi Usta tarafından karşılandı. Şeref defterini imzalayan Yılmaz, çalışmalar hakkında Vali Usta'dan bilgi aldı. Ardından üniversitedeki Recep Tayyip Erdoğan kongre merkezine gelen Yılmaz, burada bal şurasının açılışını gerçekleştirdi.

“Türkiye, dünya bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır”

Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Bal Şûrası ve Fuarı'nın üreticilerin bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımı yapabileceği, sektörün gelişimi için önemli adımlar atılmasının sağlanacağı bir platform olacağını belirtti. Yılmaz, “Arıcılık, insan sağlığına, üretime ve ülke ekonomisine katkıları ile kıymetli bir tarımsal faaliyettir. Topraktan bağımsız oluşu ve diğer pek çok sektöre kıyasla daha az iş gücüne ihtiyaç duyması ile kısa sürede emeği gelire dönüştürebilmektedir. Türkiye, coğrafi yapısı, zengin florası ve iklim özellikleriyle arıcılığa son derece elverişli bir konumdadır. Evliya Çelebi'nin 'Ovalarından bal akan topraklar' olarak nitelendirdiği bal ormanlarımız, geçmişten bu yana arıcılığa beşiklik etmiştir. Dünyada bilinen ballı bitkiler florasının yüzde 75'ine sahip olan ülkemiz aynı zamanda dünya çam balı üretiminde yüzde 90'lara varan oranla en büyük payı almaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre Türkiye, dünya bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemiz bal arısı çeşitliliğine ve zengin arı ırklarına sahiptir” diye konuştu.

“Son 20 yıla baktığımızda toplam 93 bin ton bal ihracatı yapılmış ve 316 milyon dolarlık ihracat geliri elde edilmiştir”

Bal ihracatına değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, "Yaklaşık 9 milyon adet arılı kovanın bulunduğu ülkemizde arıcılık sektörü; bal, polen, propolis ve bal mumu gibi arı ürünlerinden 12 milyar lira katma değer sağlamaktadır. Son 20 yıla baktığımızda toplam 93 bin ton bal ihracatı yapılmış ve 316 milyon dolarlık ihracat geliri elde edilmiştir. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde arıcılık 2003 yılından bu yana desteklenmeye başlamış ve 1,2 milyar lira destekle arılı kovan, bal üretimi ve arıcılık işletme sayısında büyük artışlar kaydedilmiştir. Gelinen noktayı yeterli görmüyoruz; katma değerli ürünlerle bu başarıyı katlamamız, bölgesel kalkınmaya ve ihracata arı ürünleriyle güç katmamız lazım. Bingöl Üniversitesi'nde ARGE merkezimiz var, çalışmalar yapılıyor. Arıcılıkta sürdürülebilir üretim yöntemleriyle bilinçli girişimlerin desteklenmesine ve iklim dostu uygulamalara önem veriyoruz. Bal, polen, arı sütü ve propolis gibi arı ürünleri üretimini artırmak ve kayıt altına almak, Arı ıslah projeleri başta olmak üzere arıcılık projelerini hayata geçirmek, Bal üretim alanlarını planlı şekilde çoğaltmak, Kovan başı bal verimini yükseltmek, markalaşma ve arıcıların refah düzeyini artırmak için gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bingöl Üniversitesi 'Arı ve Arı Ürünleri' alanında ihtisaslaşan tek üniversitedir”

Bingöl'ün bal üretiminde marka olma yolunda ilerlediğini aktaran Yılmaz, "Güzel Bingöl'ümüz, el değmemiş yaylaları ve doğasıyla; geveni, kekiği, beyaz yoncası ve üçgül gibi zengin florasıyla arıcılar için adeta bir cennet konumundadır. Karakteristik tat ve aromaya sahip Bingöl balının ünü dünyaya yayılmış, coğrafi işaret alarak pek çok ödüle de layık görülmüştür. Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında Pilot Üniversite misyonunu üstlenen Bingöl Üniversitesi 'Arı ve Arı Ürünleri' alanında ihtisaslaşan tek üniversitedir. Bingöl Balının kalitesi ve güvenilirliği, yerel ekonomiye katkısı, ulusal ve uluslararası anlamda tanınırlığını daha da artırmayı hedefliyoruz. Arıcılık işletmesi, polen, arı sütü ve bal mumu üretimi, sertifikalı ana arı yetiştiriciliği ve arı zehri üretimine yönelik yoğunlaşmak gerektiği ortaya konuşmaktadır. Bal Şurası'nın, ülkemizin bal üretimini artırmak, arı popülasyonlarını korumak, bal ve diğer arı ürünlerinin sürdürülebilir üretimini ve pazarlamasını destekleyecek kapsamlı bir stratejik yol haritası oluşturmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Hedeflenen çıktılara ulaşılabilmesi için bu dayanışma ve istişare ortamını son derece kıymetli bulduğumu belirtmek isterim. Şurada bal ürünlerinde verimlilikten ihracata, markalaşmadan yerli türlerin korunmasına kadar geniş bir alanda ortaya konacak politika önerilerini yakından takip edeceğiz. Şura ve fuar çıktılarının sürdürülebilir arıcılık faaliyetleri ve bölgesel kalkınma açısından yol gösterici olacağına inanıyorum. Bingöl Uluslararası Bal Şûrası ve Fuarı'nın organizasyonunda emeği geçen Bingöl Üniversitemiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sponsorlara ve paydaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'a, Vali Ahmet Hamdi Usta, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kurum amirleri eşlik etti. İHA

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105577)
18 Kasım 2023 Cumartesi 17:53
O kadar önemli uluslararası şura yapıyorsunuz şehirde 5 yıldızlı yada düzgün 3 yada 4 yıldızlı oteller bile yok insanlar Festival yada şura dönemlerinde nerede kalsın? Hiçbirşeyi tam yapmıyorsunuz sizin yaptığınız sadece gösteriş
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105554)
18 Kasım 2023 Cumartesi 15:37
Güzel bir meyveye bakmakla vitamin alamazsın. Onu yiyip vitamin alacaksın. Cevdet bey bingöl için bir değerdir. Projelerle bu adamın yanına gitmek lazım. Yoksa oğlumu kızımı işe al demekle bu memleket zerre kadar yol almaz. Zaten hep öyle oldu. Hep geriden geliyoruz. Yakinipta memleketin sahibi yok kimse demesin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105604)
20 Kasım 2023 Pazartesi 08:34
@Misafir Kullanıcı Tüm yöneticileri Cevdet by atıyor.Kendisi hesap sorsun kimin ne projesi var.kim ne yaptı diye.Yapamayanı görevden alsın zor değil.çoğu kurumun yönaticisi yatıyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105553)
18 Kasım 2023 Cumartesi 10:59
Hayatımda ilk defa Erdal arıkanı dinledim sadece utandım. Bu şehirde iki kelimeyi bir araya getirebilen biri yok mu? Rektörlerin protokolün karşısında bu şehri konuşamayan birimi temsil ediyor? Utandım
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105606)
20 Kasım 2023 Pazartesi 10:23
@Misafir Kullanıcı Ulusal ve uluslararası alanda ün yapmış bilim insanlarının (!) karşısında konuşmak kolay olmasa gerek. Heyecanına say.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105605)
20 Kasım 2023 Pazartesi 08:36
@Misafir Kullanıcı Var var ama seçmiyoruz ki; yada seçtirmiyorlar mesala Dr.Öğr.üyesi Ali Can BAYRAM
11.12.2023
08:43
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup temsilcilerimizden 12Bingölspor, bu hafta deplasmanda Malatyaspor'a tek golle yenilerek grup liderliğini kaptırdı. Maç sonrası çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.
11.12.2023
08:33
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup 9.hafta mücadelesinde Yeni Genç Muratspor, Bingöl Şehir Stadyumunda konuk ettiği Sivas Kangalspor ile 1-1 berabere kaldı. Hakem triosunun yaptığı hatalar ise adeta saç baş yoldurttu.
09.12.2023
13:36
Bingöl`de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Bingöl'de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Emniyet Genel Müdürlüğü, kaza istatistiklerini açıkladı. Bingöl'de kasım ayı süresince günlük 4 kazaya tekabül eden istatistik şaşırttı!
08.12.2023
20:42
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl'ün Bölgesel Amatör Lig'deki temsilcileri 12Bingölspor Malatya deplasmanında, Yeni Genç Muratspor ise Sivas temsilcisi Kangal Termikspor'a karşı kendi evinde puan arayacak!
08.12.2023
19:52
Bingöl`de `Aksa Tufanına Destek` mitingi
Bingöl'de 'Aksa Tufanına Destek' mitingi
Pazar günü gerçekleştirilecek büyük mitinge tüm halkı davet eden Alpaya; 'Ben insanım diyen herkesin bu vahşete ve katliama tepki göstermesi lazım. Bu anlamda Bingöl'de bütün halkları, kesimleri, vatandaşları bu mitinge destek vermeye çağırıyoruz'
08.12.2023
17:45
Bingöl Emniyeti`nden `Çanakkale Ruhu` konferansı
Bingöl Emniyeti'nden 'Çanakkale Ruhu' konferansı
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Bingöl Üniversitesi'nde öğrencilere yönelik bir konferans verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın