KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu
SEN KİMSİN?

Ferhat Bayar Kimdir ?

ÜYE GİRİŞİ
Ferhat Bayar
Ferhat Bayar
Okunma : 23228 kez okundu
Doğum : 24.03.1986
Doğum Yeri : Solhan
Meslek / Ünvan : Eğitimci - Aktivist
Bulunduğu Görevler : RESMİ GÖREVLER; KASIM 2008-2010 BİTLİS-Tatvan, Bahçelievler İlköğretim Okulu, Sınıf Öğretmeni EKİM 2010-2012 BİNGÖL-Solhan, Mehmet Akif Ersoy İlk/Ortaokulu, Okul Müdürü EYLÜL 2012-2014 BİNGÖL-Solhan, Arakonak & 28 Ağustos İlkokulu, Sınıf Öğretmeni KASIM 2014-2018 BİNGÖL-Solhan, Solhan İlkokulu (Yatılı), Müdür Yardımcısı AĞUSTOS 2018- (14.03.2023 ) BİNGÖL-Solhan, Ş.K. Ersin Ateş İlkokulu/Ortaokulu, Okul Müdürü AĞUSTOS 2021- 2022 BİNGÖL-Solhan, İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Özel Büro 2020-2023 Bingöl, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap Komisyonu Kitap Yazarı ve Editörü - SİVİL TOPLUM GÖREVLERİ - 2011-2018 Habitat Üye, Gönüllü, Kolaylaştırıcı 2011-2016 Solhan Eğitim Derneği Kurucu Başkan 2011-Devam Eğitimciler Birliği Sendikası (Memur-Sen) Üye 2014-2019 Anadolu Gençlik Federasyonu Kurucu Üye 2014-2019 Solhan Genç Memur-Sen Kurucu Temsilci 2018-Devam Uluslararası Gelişim Derneği Kurucu Üye 2019-Devam Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği Üye 2020-Devam Eğitim Yöneticileri & Uzmanları Derneği Üye 2021-Devam Eğitimde Mükemmellik Derneği Üye 2020-2022 TÜGVA | Türkiye Gençlik Vakfı İlçe Temsilcisi 2022-Devam Hayat Derneği (Uluslararası İnsanî Yardım) Üye 2022-Devam Şüküran Aşireti Dayanışma ve Kalkınma Derneği Üye

BİYOGRAFİSİ

2008 yılından bu yana öğretmenlik ve yöneticilik görevini yerine getirmesinin yanı sıra, 2010 yılından itibaren sivil toplum çalışmalarında aktif olarak yer alan sivil toplum gönüllüsü ve sosyal aktivist Bayar; 1986 yılında Solhan ilçesinde dünyaya geldi. Temel eğitim ve ortaöğretim hayatını Solhan'da tamamladı. Üniversiteye başlamasıyla birlikte, farklı zeminlerde şekillenen öğretim hayatı 2008 yılında Atatürk Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Lisans, 2013 yılında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans ve 2016 yılında Anadolu Üniversitesi Adalet Ön Lisans bölümlerini başarıyla tamamladı. Mevcut süreçte, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans 3.Sınıf öğrencisi olarak öğrenim görmeye devam etmektedir.

2008 yılından bu yana, Bitlis ve Bingöl illeri olmak üzere birçok okulda öğretmen ve yönetici olarak resmî görevlerde bulundu. 2021-2022 döneminde Solhan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Özel Büro'nun kuruculuğunu yaparak; Ar-Ge çalışmalarının yapılmasını sağlanmış, sivil toplum proje faaliyetlerine destek sağlamış, T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajanslarına proje önerileri sunmuş, okulların sosyal ve fiziksel imkânlarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirmiş ve özel gereksinimli çocuklarımızın öğrenimlerinin daha kaliteli bir zeminde yürütülmesi amacıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı'nda ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'nda ilgili birimlerle yapılan üst düzey görüşmelerde bizzat görev alarak Solhan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Özel Eğitim Uygulama Okulunun açılmasına yönelik çalışmaları yürütmüştür. Resmî olarak kuruluşu tamamlanan uygulama okulunun inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Resmî görev süresi içerisinde çeşitli hibe programlarıyla ya da sponsorlar aracılığıyla, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik onlarca projenin yazımında, yürütülmesinde ve uygulanmasında bizzat görev alarak, eğitimin kalitesinin arttırılması ve sosyal, toplumsal gelişim sürecine olumlu katkılar sunulması amacıyla önemli çalışmalar yürütmüştür. Gerçekleştirilen tüm çalışmalar ücretsiz bir şekilde hedef kitlenin hizmetine sunulmuştur. 2010 yılında başladığı sivil toplum çalışmalarıyla, 2011 yılında birkaç öğretmen arkadaşıyla birlikte Solhan Eğitim Derneği'nin kurulmasını sağlamış ve Kurucu Başkan olarak yerel sivil toplum çalışmalarının uygulanmasında aktif görev almıştır. Solhan ilçesinde başladığı sivil toplum çalışmaları, gerçekleştirilen proje ve faaliyetlerin etkin sonuçları neticesinde kısa sürede ülke genelinde duyulmasının ardından, kurulan olumlu ilişkiler neticesinde ulusal anlamda da aktif olmasının önü açılmıştır. Çalışma hayatı boyunca ulusal çapta birçok sivil toplum kuruluşunda Kurucu, Üye, Gönüllü, Kolaylaştırıcı ve Eğitmen olarak çeşitli görevler almıştır ve bu çalışmalarına halen devam etmektedir.

2011 yılına kadar Bingöl ilimizden hiçbir katılımcı, delege ya da üyesi bulunmayan ve Türkiye'de gençlerin karar alma süreçlerine aktif katılımının ve bu anlamda bütüncül bir gençlik politikasının geliştirilmesi sürecine katkı sağlamak hedefiyle kurulan Ulusal Gençlik Parlamentosu'na 2011 yılında katılarak, 2017 yılına kadar aktif görev almıştır. Parlamentoda kent konseyleriyle birlikte sivil toplum kuruluşlarının da söz sahibi olmaları için yoğun bir mücadele vermiş, genç siyaset algısı üzerine çeşitli oturumlarda yer alarak, “Geç değil Genç” kampanyasıyla öncelikli olarak hedeflenen maksimum karar alma mekanizmalarına ulaşarak, genç bakış açısına yer verilmesini sağlamış ve 81 ilde eş zamanlı yürütülen kampanyalarda görev alarak 2011 yılı Milletvekili Genel Seçimlerinde 25-30 yaş arası gençlerin Milletvekili olarak seçilebilecek yerlerden aday gösterilmelerini sağlamıştır. “Geç değil Genç” diyerek gençlerin siyasete ve hayata aktif katılımı için geç olmadığını, gençler için hâlâ bir umut olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin yine gençlerin elinde olduğu ve “Gençlere parlamentoda yer vermeyene, gençler de oy vermiyor!” diyerek geliştirdikleri gençlik algısı, 2017 yılında anayasa değişikliği teklifiyle yasalaşan Milletvekili seçilme yaşının 25'ten 18'e indirilmesine de olumlu yansımıştır.

2010 yılında, akran eğitim modeli ile daha fazla gence ulaşmak için Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), CORIO, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD), T.C. İstanbul Valiliği, Save the Children ve UNICEF ortaklığında kurulan Uluslararası Genç Liderler Akademisi'ne 2011 yılında katılan Bayar; Genç Sanat Eğitimi, Çocuk Hakları ve Algısı, Uyuşmazlık Çözümünde Müzakere ve Arabuluculuk Eğitmenlikleri alarak 2015 yılına kadar yüzlerce kişiye bu eğitimleri ulaştırarak, gençlerimizin bilgi ve farkındalık düzeylerinin arttırılmasını sağlamıştır. Yapılan çalışmalar ve eğitimler neticesinde Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi gençlik politikalarının geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı sağlanmıştır.

Kurucu Başkanlığını yaptığı Solhan Eğitim Derneği ile 2011-2016 yılları arasında yürüttükleri onlarca yerel proje ile çocuklara, gençlere ve öğretmenlere yönelik eğitim seminerleri ve farkındalık çalışmaları gerçekleştirmişlerdir. Uzun Dönem Proje Döngüsü Yönetimi ve Eğitimi ile Solhan'da başlatılan 14 günlük proje yazma eğitimiyle ilçemizdeki birçok kurumun proje kapasitesi arttırılmış ve proje odaklı düşünmelerinin önü açılmış; Solhan Gençlik ve Kültür Evi projesi ile iş hayatına atılmayı düşünen gençlerimize bilişim temelli eğitimler verilerek, gençlerin meslekî kapasitelerinin arttırılması sağlanmış; Kurumsal Örgüt Kültüründe Etkili İletişim Eğitimi ile Solhan Kaymakamlığı ve Solhan Belediyesi bünyesinde yer alan tüm birim amirlerine ve çalışanlarına iletişim temelli kültür ve nezaket eğitimleri verilerek, kurumların vatandaşla olan bağlarını olumlu yönde geliştirmeye yönelik eğitimler verilmiş; Akıl ve Zekâ Oyunları Merkezinin açılmasıyla Solhan'da öğrenim gören 1500 civarı ortaokul seviyesindeki öğrenciye ücretsiz zekâ oyunları eğitimleri verilmiş; Pamuk Kalpliler Ele Ele Projesi ile özel gereksinimli çocukların birlikte öğrenim gördükleri diğer çocuklarla sosyal bütünleşmelerini sağlamak amaçlı kaynaştırmadan bütünleştirmeye yönelik eğitim etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Bu projelerin yanı sıra birçok yerel ve ulusal proje ile aktif bir farkındalık sürecini beş yıl boyunca devam ettirmiştir.

Yerel projelerin yanı sıra gönüllü, ortak, gözlemci, kolaylaştırıcı ve eğitmen sıfatıyla dahil olduğu uluslararası çalışmalarla Polonya, Almanya, Estonya, Letonya, Yunanistan, İsveç ve Suriye gibi birçok ülkede eğitsel çalışmalarda bulunarak hem bireysel kapasitesini arttırmış hem de buralarda gözlemlediği ve öğrendiği etkin uygulamaları mesleki yaşamı boyunca yerel süreçlerde de kullanmaya çalışmıştır.

Mesleki çalışmalarındaki başarıları dolayısıyla T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2021 yılında ‘Yılın Öğretmeni' seçilen ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Bingöl Valiliği ve Solhan Kaymakamlığı tarafından birçok kez ödüllendirilen Bayar, gönüllük çalışmaları kapsamında Van, Elâzığ ve Malatya illerinde gerçekleşen depremlerde saha çalışmalarında, arama-kurtarma sürecinde ve yardım organizasyonlarında aktif görev alması ve yaraların sarılması sürecinde bizzat görev alması dolayısıyla T.C. İçişleri Bakanlığı, Bingöl Valiliği ve Solhan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından da ayrıca ödüllendirilmiştir. Gönül dostlarıyla birlikte başlattıkları yardım çalışmalarıyla Yemen ve Suriye'de yaşanan insanlık krizlerinin etkilerinin azaltılması amacıyla 2018 yılından bugüne her yıl erzak, giyim ve yakacak desteğinin sağlanması için kampanyalar başlatmış ve yardımların bölgedeki mazlumlara ulaştırılmasında özel olarak görev almıştır.

2013 yılında altı öğretmen arkadaşıyla başlattıkları ‘Dededen Toruna Sözlü Tarih Mirası' çalışması kapsamında Solhan ilçemizin tarihi, yazılı ve görsel olarak kayıt altına alınmış, elde edilen bilgiler kitap haline getirilerek ücretsiz olarak tüm ilçenin istifadesine sunulmuştur.

2020 yılında yöneticilik alanındaki becerilerini veli katılımı ölçeğinde harmanlayarak ‘Okul Yönetimi & Veli Katılımı' adıyla kitap haline getirmiştir. Bireysel kitap çalışmasının yanı sıra yayınlanmış eğitim içerikli birkaç kitapta da kitap bölümü yazarlığı yapmıştır.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından basımı gerçekleştirilen ve Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik olarak uygulanmakta olan ‘Temel Algoritmik Düşünme ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesi' eğitim programı kapsamında, ‘Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisinin Disiplinlerarası Yaklaşım ile Öğretimi Etkinlik Kitabı'nın hazırlanmasında yazar olarak görev almıştır.

Deneyimsel Eğitim Merkezi tarafından yürütülen AB & Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyalogu-IV programı çerçevesinde yürütülen Deneyimsel Öğrenme Projesi kapsamında ‘Ezilenlerin Deneyimsel Pedagojisi' adlı kitabının hazırlanmasında yerel uygulama çalışmalarının gerçekleştirilmesini sağlamış ve kitabın yazımına katkı sunmuştur.

Mevcut süreçte aktif olarak Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap Komisyonunda ‘Editör/Yazar' olarak görev yapan Bayar, şu ana kadar Türkçe 1 ve Türkçe 4 Ders ve Çalışma Kitabı yazımında görev almıştır.

Resmî çalışmalarının yanında T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından yürütülen ulusal ve ulusalararası birçok kongre, sempozyum ve zirvede sunduğu bildiri ve tam metin çalışmalarıyla hem meslekî becerisini ve deneyimini sahaya sunmaya devam etmekte hem de öğrenme yolculuğunu devam ettirmektedir.

Medeniyet köklerinde var olan değerleri idrak etmiş, daha özgür, müreffeh, mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye'yi var etmeyi amaçlayan ve bu bilinçle genç nesiller yetiştirmeyi misyon edinmiş ve tüm gençlik kuruluşlarına çatı kuruluş olma amacıyla Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) bünyesinde 2014 yılında Solhan Genç Memur-Sen Kurucu Temsilciğini yapan Bayar, 2018 yılına kadar bu görevini devam ettirmiştir.

TÜGVA | Türkiye Gençlik Vakfı Solhan İlçe Temsilcisi olarak 2020 yılında görevlendirildikten sonra, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ile kurulan kardeşlik köprüsü kapsamında Belçika ülkesindeki gönül dostları tarafından Bingöl ilimiz kardeş şehir ilan edilmiştir. Kurulan kardeşlik köprüsüyle birlikte ilerleyen dönemlerde Avrupa'da ve Türkiye'de yaşayan gençlere yönelik sosyal, kültürel, sanatsal alanda faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin yanı sıra öğrenci değişimlerinin yapılması plânlansa da dünya geneli yaşanan salgınının ölümcül etkileri dolayısıyla bu çalışmalar gerçekleştirilmemiştir. 2022 yılına kadar TÜGVA Solhan İlçe Temsilciği görevini yürütmüştür.

TDPV | Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tarafından, 2021 Mart-Ekim aralığında düzenlenen Siyaset ve Liderlik Akademisi'ne katılan Bayar, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları başta olmak üzere, birçok Milletvekili ve konularında uzman, tecrübeli siyasetçiler, bürokratlar ve öğretim üyeleri tarafından, siyasette daha başarılı olmak veya içinde olduğu toplumda liderlik vasıflarına sahip olan ve bu anlamda bilgi ve tecrübesini geliştirmek isteyen farklı kesimlerden kişilerin katıldığı programda; bir siyasetçide veya liderde bulunması düşünülen tecrübe ve bilgi birikimini sağlayacak görgü kurallarından protokol kurallarına, algı yönetimi ve iletişimden tutun Türkiye'nin Avrupa Birliği ilişkileri ve yakın Türkiye tarihi üzerine siyaset, liderlik, görgü, iletişim, tarih, medeniyet ve kültür başlıklarında çeşitli eğitimler almıştır.

Genç Memur-Sen ve YTB | Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ortaklığında 2021 yılında düzenlenen ‘Kudüs Akademisi' programında; bölgede yaşanan olayların tarihsel, dini, politik ve sosyolojik açıdan değerlendirilmesi ve ileriye dönük stratejik hamleler üretilmesi amacıyla Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Araştırmacı Yazar Taha Kılınç, USMED Başkanı Said Ercan, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ve YTB Başkanı Abdullah Eren gibi alanında uzman birçok kişiden eğitim almıştır.

MTTB | Millî Türk Talebe Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Asya Diplomasisi' akademisine katılarak; Güç Geçiş Kuramı ve Asya'nın Yükselişi, Yeni Jeopolitik Asya ve Türkiye gibi başlıklarda yaklaşık 4 hafta süren eğitimler almıştır.

Avrupa Konseyi'nce kurulan ve Avrupa'nın birçok ülkesinden okulların katıldığı Avrupa Siyasi Çalışmalar Okulları Ağı'nın bir parçası olarak, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu (Yaz '15) mezunlarındandır. Türkiye'nin farklı siyasi ve sosyal çevrelerinden katılan 34 gençle birlikte, İsveç Başkonsolosu Jens Odlander ve İsveç Meclis Ombudsmanı Müdürü Albert Johnson'un da katıldığı ve Türkiye'nin önde gelen siyasetçi ve uzmanlarının program kapsamında bir araya geldiği 8 günlük eğitim programında birçok alanda eğitimler almıştır.

Sosyal, siyasal ve kültürel alanda birçok kurum-kuruluşla bir arada bulunarak sürekli bir öğrenme ortamına dahil olan Bayar, 2011-2016 yılları arasında Solhan Eğitim Derneği kurucu başkanlığı, 2011-2018 yılları arasında Habitat Derneği üyesi ve gönüllüsü, 2014-2019 yılları arasında ANGEF | Anadolu Gençlik Federasyonu üyesi ve Solhan İlçe Temsilcisi,  2018 yılından bugüne Uluslararası Gelişim Derneği kurucu üyesi, 2019 yılından bugüne BİNDAG | Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği üyesi, 2020 yılından bugüne Eğitim Yöneticileri & Uzmanları Derneği üyesi, 2021 yılından bugüne Eğitimde Mükemmellik Derneği üyesi, 2022 yılından bugüne uluslararası insani yardım derneği olan Hayat Derneği üyesi, 2020 yılından bu yana Türk Hava Gönüllüleri gönüllüsü, İyiliğe Uçanlar İnsani Yardım Derneği gönüllüsü ve 2022 yılından bu yana Şüküran Aşireti Dayanışma ve Kalkınma Derneği üyesi olarak görev almasının yanı sıra daha birçok sivil toplum kuruluşunda gönüllü çalışmalarda bulunmuş ve bugün halen sivil toplum çalışmalarına devam etmektedir.

14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel Seçimleri kapsamında Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) Bingöl Milletvekili Aday Adayı olmuştur.  NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Firma Rehberi

Firmanı Ekle Tümünü Görüntüle

Uzunyayla Tuğla İnşaat

Foto Mert

Bingöl Detay Reklam

Özel Mediva Tıp Merkezi Bingöl

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın