Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ocak 2020 Pazartesi
°C
Mehmet TÜGEN
ardaeren-23@hotmail.com

Bingöl-Elazığ siyaseti üzerine düşünceler

12 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ 00:47
13
1651
0
AA aa

Doğduğum belde, memleketim, mertlerin şehri, Bingöl!

Doyduğum yurt, ikinci memleketim bana kucak açan, güzel gakgoşlarını tanımakla, onlardan çok şey öğrenmekle bahtiyar olduğum, azizler diyarı; Elâzığ!

Her gün gelişmeye, her yeni gün kalkınma ufuklarına fikir kabartan, ezelden dost ve kardeş bu iki güzel memleketin sakinleri, hak ettiği yerde olduğu sıklıkla düşünülmeyen bu güzel yurtlar için günübirlik sohbetlerde, cemiyet buluşmalarında her gün fikir ve akıl yormakta, karar sahiplerinin ufkunu billurlaştırmak, vatandaş ve devlet arasındaki köprülerin sahibi siyaset aktörlerinden arz-ı haller etmekte.

Vatandaşın, yani bu aziz milletin fakir evlatlarının, yorgun, yoksul, küsmüş, uzaklaşmış, apolitik günceden, hesap soran, doğru ihtiyaçları belirleyen, demokratik iradeye aktif biçimde katılan ideal pozisyonuna yerleştirmesi, bugün için siyasetin ve siyasetçinin en temel fonksiyonu.

Bugün artık vatandaş, kendisini kapılarda ceketi ilikli beklemek zorunda bırakan, kerameti kendinden menkul, “Canan'dan önce can'ını” düşünen siyaseti, haklı olarak kendinden görmemekte, siyasetin bir şeyler kazandıran bir meta değil, topluma doğru yön veren, kişisel kazanımlardan çok umumi ve gerçek faydayı kovalayan, bir anlayış olmasını, siyasetçinin her zamankinden daha fazla dürüst, şeffaf, hesap verilebilir, her an pozitif iletişime acık “Kun indennase beyn-en minen nas!” emri gereğince ait olduğu kültür ve geleneklerden kopma hissiyatında değil, gerçek anlamda kültür ve medeniyet köprüsü kurabilen aktörler olmasını murat etmekte.

Bu genel ihtiyaç tespiti haricinde, kadim kültürlerin otağı Bingöl ve Elâzığ'da siyasetten ve siyasi karar yürütme aktörlerinden, bölge özelini ilgilendiren müşahhas beklentiler elbette mevcut.

Yazımız içeriğinde özetlemeye çalışacağımız bu ihtiyaç tespitleri ve beyin jimnastiğinde yöntem ve üslubumuz, kişisel eleştiri ve gizli münakaşa değil, cemiyetin ortak idealine katkıda bulunmaya merbut bir akıl yürütme.

Köyde, kentte işte ve duruşta gencinden, yaşlısına, çocuğundan hanımefendisi ne karşılaşılan, konuşulan, istişare edilen, beraber dertleşilen uzun zamanlardan süzme, “hal'den anlamaya matuf” bir öneriler demeti.

Başlayalım.

Elâzığ ve Bingöl'de mahalli ve merkezi idarelerden ve karar vericilerden neler bekleniyor.

Birincisi ve en sık dile getirileni, Türkiye genelinde hissedilen ve fark edilen kalkınma hamleleri ve dokunuşlarının, bölgemize, daha tabana yaygın şekilde yansıması.

Bunun için, karar vericilerin, bölgemiz geneline uyumlu kompakt bir kalkınma modeli geliştirmeye arzulu ve motive olmaları; tarım, hayvancılık, maden, enerji sektörleri başta olmak üzere hizmet sektörü ihmal edilmeyerek yapılması gereken, istihdam odaklı katkıların yoğunlaştırılması.

Elbette bu istihdam sürecinin, kabına sığmayan, güzel gençliğimiz başta olmak üzere toplumun görece dezavantajlı gruplarını öncelikle ele alması, yenilikçi yöntemler ve katma değer üreten İştigal alanları olması, umut edilen.

Devamında vatandaşın sıklıkla dile getirdiği temel sorunlar, altyapı yapım /tadil işlerinde planlılık, istikrarlı ve sürdürülebilir, israf edilmeyen kaynak ve zamanın en doğru şekilde kullanılması özellikle eğitim ve sağlık sektörleri başta olmak üzere hizmet sunumunda modernleşme ve ihtiyaca uygunluk, kadim kültürümüzün şehirlerin potansiyelinin doğru ve etkin yöntemlerle korunması ve medeniyet havuzuna aktarımı!

Birçok benzer başlık var elbette; yıllardır aynı yöntemlerle çözülmeye çalışılan, çözüm süresi uzadıkça, ek maliyetlerle dolu ek sorunlara neden olan.

Özünde, vatandaşın talep ve beklentisi, yeni ve özgün çözümler somut ve yerinde dokunuşlar, katılımcı, beraber sofraya oturan, tabakları birlikte yıkayan bir yönetişim süreci.

Yeni Türkiye'nin siyasi ufku, kendisine kaynak sağlanan ve bu kaynağı verimli kullanan robotik kodlu yürütme anlayışına bir reddiye sunuyor.

Modern dönemin siyasi aktörleri, artık sadece kendisine ulaşan talepleri doğru ve hak çözümlere ulaştırmaktan çok, kalabalıklarda boğulan ve sesi çıkmayanlara ulaşabilme, klasik siyasi /bürokratik işlem akışlarının haricinde kendine özgü şart ve durumları, işletme körlüğüne düşmeden, cam tavan etkisine maruz kalmadan, “vaka yönetimi” ve “kriz liderliği” anlayışlarıyla” hiç yorulmadan” yürütmek zorunda!

Bunu yaparken, farklı bakıp dinamik olmayı, atıl kaynakları aktive etmeyi, proje üretmeyi en temel seviyede bilmek, proje üretim, yönetim ve katma değer üretimini makul ve letafet içinde sunmak, Yeni Türkiye'nin yeşeren ideali.

Özetle, Ataleti at, ruhunu besle, gençliğe ve başkalarının aklına güven, açık, sade üretken ol!

Yolun, ruhun olsun!

Sevgiyle kalın

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın