Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ocak 2020 Pazartesi
°C
Mehmet TÜGEN
ardaeren-23@hotmail.com

Siyasette İhtiyaçlar

22 ŞUBAT 2018 PERŞEMBE 10:30
14
1961
0
AA aa

“Halka hizmet etmenin, Hakk'a hizmet etme olduğu” iman ve teslimiyet ilkesine inananların gözünden bugünün teorik ve pratik idare ve siyaset ihtiyaçlarını dile getirmek, sorumlu her müminin ve vatandaşın en tabi vazifesi.

Siyaset ve idare, Müslüman'ın talip olmayacağı, ancak vazife üzerine nasbedildiğinde reddedemeyeceği ateşten gömlek giymenin bir diğer adı, inananlar için.

Elbette her bir kurum, teori ve pratik gibi, siyaset kurumunun yapısı, işleyişi ve organizasyonu da, değişimin kaçınılmaz olduğu zamanın ebedi döngüsünde, değişiminin yönünü Hakk'a, doğruya, daha faydalıya ve daha kaliteliye evire- bilmek niyetiyle yapıcı tenkide tabi tutulur ve “itimadın kontrole mani olmadığı” yeniden hatırlanırsa, bugün için vazgeçilmez bir fikir jimnastiği olarak ortaya çıkıyor.

Başlayalım o halde bir ihtiyaç analizine:

Bugünün siyasi anlayışının, kısmen yetersiz fikri muhalefet erbabı, bir yönüyle müspet fikir ve niyet sahiplerinin durmaksızın cereyan eden muarazalar ve kurgusal zorlamalar nedeniyle doğru yöntemlerin lezzetini ve asudeliğini sunmalarına fırsat bırakılmayan bir kısırlığa doğru meyil ettiği, gerek cemiyet, gerekse her yöndeki siyasi aktörler tarafından sıklıkla dile getirilmekte.

Gücünü milletten alan karar verici mekanizmaların, kullanılan dil ve jargonu sadelik ve nezaket içerir surette kullanmalarından, nüktedanlık, bilgelik ve sabır izhar edilmesi ihtiyacı, cemiyet fertleri tarafından iktizası tercihe merbut olmayan, zaruri bir ön kabul olarak dile getirilen yeni bir duruş ve tavır olarak göz önüne gelmekte.

Elbette siyasetin arzu edilen konumu ve işlevi, sadece düzeltilen dil ve üslupla alakalı değişiminin yeterli kılmasıyla ulaşabilecek bir muhkem mevzi değil.

Vatandaşın bakışıyla yeni dönemde siyaset,

-Reaktif (tepkisel) yaklaşımlar yerine Proaktif krizi önceden kestirerek ön- alabilen bir eksen değişimi,

-En temel demokratik unsur olan vatandaşın talep ve beklentilerini “bekleyerek” değil “arayıp bularak” umumun faydasını billurlaştırma ve somutlaştırma adımları atılması,

-Bilinen kanal, rota, işleyiş ve süreçler haricinde, baş döndüren değişim ve teknoloji imkânlarını verimli olarak üst seviyede kullanma, kapıları açma, duvarları azaltarak köprüleri çoğaltma yönünde çaba gösterilmesi,

-Kısa vadeli ya da dönemsel çözümler yerine orta-uzun vadede “iyi uygulama setleri” tasarlayarak icra edebilen, vatandaşın bilgi edinme ve yönetime katılma hak ve arzusunu gerçekleştirebilen yöntemler geliştirilmesi,

-Göçler engel sahibi bireyler, dezavantajlı toplum kesimleri için pozitif katkılar sunmayı asli vazife kabul eden,

-Toplumsal yaşam, yönetişim, iletişim, kalkınma, hızlı ve hareketli toplumsal talep ve reaksiyonu yönlendirebilme ve karşılayabilme hususlarında sadece rakipleriyle değil, kendiyle de yarışan ve hesap veren bir duruş.

Gibi temel olarak belirlenecek ilkeler ışığında yeniden şekillenerek, umumi ve müşterek faydayı zaman kaybetmeksizin elde etme yönünde bir değişim gösterecek!

Elbette bu yöndeki değişim, siyasi aktörlerin sadece estetik ve rasyonel konum olmasıyla yeterli oranda kapasite kullanımını sağlama yönünde, “disiplini” icra planlamanın her aşamasında evrensel centilmenlik ruhu içinde vazgeçilmez hareket tarzı olarak kabul eden siyasi karar alıcıların varlığıyla mümkün olacak.

Yeni Türkiye'nin İdaresi, siyaseti de eskimemiş, iyiye doğru tam gaz yenilenen bir süreç olacak.

Sevgiyle Kalın.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın