KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Mayıs 2024 Perşembe
°C
Abdullah Bildik
Belirtilmemiş

Kim gelsin?

23 MAYIS 2022 PAZARTESİ 20:56
19
5513
2
AA aa

Geçmişten günümüze kadar bir toplumu yöneten (iktidar) ve bunlara karşı varlığını sürdüren gruplar veya yapılar (muhalefet) var olagelmiştir. Farklı isimler ile var olan bu yapılar, Demokrasi ile birlikte siyasi partiler olarak adlandırılmış ve yayılmıştır.

Ülkemizde de Cumhuriyetin kuruluşu ile tek partili sistem döneminde küçük çapta da olsa muhalif kesimler olmuş ve nihayetinde çok partili döneme geçilmiştir.

76 yıldır çok partili süreç devam ederken birçok siyasi parti kurulmuş, kimisi kapatılmış ve kimisi de kapanma durumunda kalmış, nihayetinde bugün ülkemizde 120 siyasi parti varlığını sürdürmektedir ancak bunlardan 27'si seçime girme hakkına sahiptir.

Siyasi partiler; Ülkenin yönetimini daha iyi yürütüp halkın ihtiyaçlarına cevap vermek, ülkenin kalkınması için mücadele edip iç ve dış tehditlere karşı muhafaza görevini yürütmek ve ülkenin geleceğini teminat altında tutmak amacı ile kurulurlar.

Tüm bu faydalı sebepler için var olduktan sonra geliştirdikleri politikalar ile amaçları uğruna mücadelelerine devam edenler olduğu gibi amaçlarından uzak kalanlar da vardır. 

Cumhuriyet döneminden itibaren 27 yıl tek başına iktidar olan CHP'den sonra en uzun süre iktidarda kalan (20 yıl) AK Parti'nin yaptığı hizmetler elbette göz ardı edilemez.

Bu hizmetleri yaparken uygulanan usuller ise eleştirilebilirken kamuya alımlar/adalet/imtiyaz ve pozitif ayrımcılık adı altında yapılanlar ile yatırım yetersizliği de eleştirilmektedir. 
Irak/Suriye politikaları, Ortadoğu Projesi, Avrupa Projeleri/Antlaşmalar da eleştirilen konular arasında...

‘Siyasetin limanının ahlak' olduğunu belirtenlerin bile kendinden olanlar ve olmayanlara karşı tutumları ile bunlara karşı mücadele edenlerin de aynı şekilde kendinden olanlar ve olmayanlar bakışı; aslında iki kesim arasında pek farkın olmadığını da sergilemektedir.

Kendinden olanın yanlışına yanlış diyemeyip karşı tarafın doğrusuna da doğru diyememek siyasi ahlakın değerini yansıtmamaktadır.

‘Gerçeği bilip susanlar, gerçeği bilmeyip söyleyenler kadar tehlikelidir.'

Gerçeği haykıran ve yanlışın çığırtkanlığını yapmayan topluluk gerekir siyasi ahlak için...

*             *             *             *             *

Genel seçimler yaklaşırken; Ak Parti İktidarının devam etmesi gerektiğini düşünenler ile Ak Parti'nin miadını doldurduğundan başka bir iktidarın gelmesi gerektiğini düşünenler olarak seçmenin iki kesime ayrıldığı görülse bu ikinci kesim de;

‘Erdoğan gitsin yerine kim gelirse gelsin' ile ‘Erdoğan gitmeli ama yerine ülkenin refahını, toplumun huzurunu tesis edecek biri/ekip gelmeli' olarak ikiye ayrılıyor.

Ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği ve birçok noksanlığın da dile getirildiği günümüzde ‘Erdoğan yönetiminin miadını doldurduğunu, metal yorgunluk yerine metal çürümenin yüz gösterdiğini' belirtip ‘Erdoğan yönetiminin yerine yeni bir yönetim olması gerektiği' sıkça dile getirilmektedir.

“Yönetimde olduğu gibi birçok alanda sıkıntının yaşandığını ve bunun için iktidar değişikliğini gerekli gören ve gelecek kişinin/iktidarın ise;

Ülkeyi bu ekonomik sıkıntılardan kurtaracak,

Üretim/yatırım ve ihracata öncelik verecek,

Halkın kültür ve değerlerini batılı ülkelerin beklentilerine feda etmeyecek,

İmtiyazlılara değil halka imkânlar sunacak,

Devlet planlaması için teşkilat kuracak,

Yaşam kalitesini yükseltip zorunlu giderlere yönelik düzenlemeler yaparak sosyal dengeyi sağlayacak,

Yönetimde ve paylaşımda adaleti tesis edecek,

54'üncü hükümet gibi denk bütçe yapabilecek'

... gibi bir çok sebebi gerekçe göstererek iktidar değişikliğini isteyip ve bunu da hakkıyla yapanın iktidara gelmesini istemek en tabii haktır.

‘Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak çok tepelerin olduğudur.'

Önümüzde büyük tepe olarak görünen seçimden sonraki tepelerde nefessiz kalmamak ve hep birlikte tepeleri aşmak için seçim sonrasındaki iktidarın da nasıl olması gerektiği hakkında politika üretip sonrasında da dizimizi dövmemek için varsa alternatifi değerlendirip güçlü tutmak ya da alternatif olmak gerekir.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıc (@Misafir_100000)
21 Mart 2023 Salı 13:40
ben .sadece liyakat. ve insanca bi yasam diliyorum.tabii. ki saglıklı.ve özgür bir dünya. hayatlarin. çok ucuz.olmadiği./ hayatların bi pazarının olmadigi. biyasam.ve kaliteli yönetim.diliyorum. aksamlari.sabah sabahlari aksam olarak gören.bi.anlayiş .olmasin.anlayan anladi...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92837)
01 Haziran 2022 Çarşamba 21:28
Tek bir örnek bile durumu açıklamaya yeterli Söze gelince faiz konusunda Nass var diyorlar ama 20 yılın sonunda geldiğimiz nokta devletin borç ödemelerinde faiz ödemesi ana parayı geçti
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın