KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Şubat 2024 Çarşamba
7 °C Açık

Bayram, 'Şehrimizin depreme ve afete hazırlıklı hale gelmesi gerekiyor'

Uzmanların Bingöl'de büyük bir deprem beklendiğine yönelik çeşitli uyarılarda bulunduğunu belirten AK Parti Bingöl Belediye Başkan aday adayı Dr. Alican Bayram, 'Şehrimizin depreme ve afete hazırlıklı hale gelmesi gerekiyor. Biz de yerel yönetimlere talip olduğumuz için deprem eylem planı ve afet eylem planı üzerinde çalıştık' dedi.

Bayram,
24 KASIM 2023 CUMA 17:12
54
1587
20
AA aa

Yaklaşan yerel seçimlerde Bingöl Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olan Dr. Alican Bayram, projelerinden biri olan 'Deprem Eylem Planı ve Afet Eylem Planı' üzerine açıklamalarda bulundu. 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin ardından uzmanların Bingöl'ü işaret ettiğini hatırlatan Bayram, bazı belediyelerin CSB Data Sistemi ya da Kent Bilgi Sistemi'ni kullandığı, söz konusu sisteminin Bingöl için de kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

“CBS data sistemiyle yapının tüm detayları görülebilecek”

Bayram, “Malumunuz 6 Şubat depremi yaşadık. Bu depremden sonra da uzmanlar Bingöl'de büyük bir deprem beklendiğine yönelik çeşitli uyarılarda bulundu. Biz de yerel yönetimlere talip olduğumuz için deprem eylem planı ve afet eylem planı üzerinde çalıştık. Muhtemel bir depremde afet öncesi ve afet sonrası yapılması gerekenler üzerine çalıştık. Deprem eylem planında 2 temel başlık üzerinde çalıştık. Birincisi mevcut yapı stokunun denetlenmesi, incelenmesi, ortaya konulmasıdır. Bunu zaten belirli oranda ilgili kurumlar ve müdürlükler yaptı. İkincisi de kurallara uygun yapılaşmadır. Kurallara uygun yapılaşmada da 7 ayrı başlık üzerinde çalıştık. Bu başlıklar üzerinde dikkat çekmek istediğimiz temel unsur ise CBS data sistemi. Bu CBS data sistemini ülkemizde bazı belediyeler hali hazırda kullanmakta zaten. Genel olarak nedir bu CBS data sistemi. Bir vatandaş internete girdiği zaman yada binanın üzerinde kare kodu okuttuğu zaman o binanın ne zaman temelinin atıldığı, onaylarının ne zaman alındığını, hangi kalıp ustası, hangi müteahhit tarafından yapıldığı ve hangi mühendis tarafından kontrol edildiğini tüm detaylarıyla görecek. Tabi bu sistem neyi getirecek. Birincisi kontrol eden, onay veren, binayı yapan insanların otomatik denetleme sistemini getirecek. İkincisi de aynı zamanda sahadaki personeli koruyan bir uygulama haline gelecek. Tabi kurallarımız, kanunlarımız genel olarak yapıya ya da depremle ilgili yönetmelikler kaliteli ama bizim toplum olarak buna uyum sağlamamız lazım. Uyum sağlamak için de alternatif sistemlerden ve örneklerden faydalanmamız gerekmekte” diye konuştu.

“Depreme ve muhtemel bir afet sürecine toplum olarak hazır olmamız gerekiyor”

Afet sonrası yapılması gerekenler üzerine de çalıştıklarını vurgulayan Bayram, “Afet eylem planına da bakacak olursak. Bu da kapsamlı bir plan. Afet öncesi yapılması gereken temel plan, bizim toplum olarak korkmadan, korku duygumuzu sindirerek afete hazırlıklı hale gelmemiz. Bunun için atılması gereken bazı adımlar var. Afet sonrası da hem toplumun hızlı toplanması, psikolojik, yapısal, çocukların ruhsal durumu açısından da hızlı toparlanması gerekiyor. Bunun için planlar olmalı. Biraz bu planı hazırlarken Japonya modeli üzerinde çalıştık. Örnek olarak, Japonya'da parklarda bir iki tuvalet alanı bulunuyor. Bunlara ek olarak bir afet durumunda bunları genişletmesi için anında portatif tuvaletler takılıyor. Bunun yapılabilmesinin nedeni önceden altyapısının yapılmış olması. Şehrimizin depreme ve afete hazırlıklı hale gelmesi gerekiyor. Tabi Bingöl Belediyesi'nin sadece bütçesi bununla mücadele için tam anlamıyla hazır bir bütçe değil. Bu gerçekle de yüzleşmemiz gerekiyor. Ama en azından mantıklı, bilimle barışık bir şekilde, elimizdeki imkanları kullanıp, depreme ve muhtemel bir afet sürecine toplum olarak hazır olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEK İÇİN; 

Twitter (X);  https://twitter.com/BingolOnline/status/1728055361830035726

Facebook;  https://fb.watch/owqC2Po_Rh/

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105988)
28 Kasım 2023 Salı 09:14
Hakikatten proje açıklıyor aday projeyi eleştirsenize memleket kazansın. Siz adayınız kazansın diye bel altı vurma derdindesiniz. Kıt zihniyetiniz batsın. İki kelimeyi bir araya getiremeyen fikir üretemeyen adayınızdan memleket kurtulsun.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105976)
28 Kasım 2023 Salı 02:21
Çirkin bingol siyaseti adam proje açıklıyor eleştirenler kendi qdayi seçilsin diye projeyi konuşmuyor. Adaya tek laf edemiyorlar projesini eleştirecek kapasite yok ama bel altı vuruyorlar. Alican beyi hayatımda 1 kere bile görmedim. Ama tavsiyem bu yorumları kale almasın üretmeye devam etsin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105960)
27 Kasım 2023 Pazartesi 18:04
Keşke her aday böyle projeleriyle çıksa. Adama çamur atamıyorlar babasına atıyorlar
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105944)
27 Kasım 2023 Pazartesi 11:28
Projelerini videolarını takip ediyorum. Helal olsun hocam.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105921)
26 Kasım 2023 Pazar 19:14
Baban yıllarca yüzlerce şöförün trafikte sigortasız kanuna yasaya aykırı şöför çalıştırıp sömürmüştür.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105945)
27 Kasım 2023 Pazartesi 11:37
@Misafir Kullanıcı ÖNCELİKLE BİLİP BİLMEDEN YORUM YAPMAN SUÇTUR. SAVCILIKTA BUNUN KARŞILIĞI VARDIR BİLESİN. ŞOFÖRLER KENDİ NAM VE HESABINA ÇALIŞIR ONLARIN SİGORTALARININ OLUP OLMADIĞINI ALİ BAYRAM DEĞİL TRAFİK ŞUBE VE SSK SORGULAR TAKİBİNİ YAPAR.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105881)
25 Kasım 2023 Cumartesi 19:31
Projeci bir Başkan lazım bu şehre oda birtek Alican beyde var Allah hayırla nasip etsin inşallah
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105879)
25 Kasım 2023 Cumartesi 19:21
Senin Baban bu şehir için ne yaptıysa sende o kadar yaparsın Mr.Bayram bundan şüphemiz yok
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105946)
27 Kasım 2023 Pazartesi 11:42
@Misafir Kullanıcı Kişinin kalbi nasılsa dili de aynı şeyleri söylermiş. Sen görmek istediğini gerçektende görmek istesen görürsün. Şimdi sana ne anlatsam ne söylesem boş.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105878)
25 Kasım 2023 Cumartesi 15:20
bingöl üniversitesinde kadrosu beden eğitiminde,lisansı kamu yönetimi. demekki Çapak dönemi torpiliyle alındığını gösteriyor. baba zaten oda başkanlığına kazık çaktı ordada irtibat var zaten. şehri hep 3-5 torpilli aile güdümünde tutumaya çalışıyor mevcut iktidar sayesinde.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105959)
27 Kasım 2023 Pazartesi 17:13
@Misafir Kullanıcı Alican Bayram üniversiteye ilk yerleştiği tarihte rektör ibrahim çapak değildi. Giyasettin Baydas idi. Egerki birine çamur atacaksan geçmişi iyi araştır ona göre davran. Öyle uzaktan çamur atmakla olmaz bu işler.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105957)
27 Kasım 2023 Pazartesi 16:27
@Misafir Kullanıcı Ben sana cevap vereyim. Alican hoca iki üniversite bitirdi. Yerel yönetim Rekreasyonu ve Kamu yönetimi. Rekreasyon turizm fakülteleri ve spor bilimlerinde olan bir bölüm. Yüksek lisans ve doktorasını ise Rekreayson yönetimi üzerine yaptı.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105870)
25 Kasım 2023 Cumartesi 10:31
Bölgecilikten adamcılıktan kurtulup böyle projeci insanlara yönelmemiz şart
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105869)
25 Kasım 2023 Cumartesi 07:29
Helal olsun en azından siyasete kalite ve rekabet getirdin.Projelerle konuşmayı hatırlatın.Denenmişleri bırakalım artık Dr.Alican Bayram a güveniyoruz.
28.02.2024
17:44
Bingöl Üniversitesi`nden 2`inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi'nden 2'inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2'inci Hesarek Kar Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı.
28.02.2024
15:19
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat`ı unutamıyor
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat'ı unutamıyor
28 Şubat postmodern darbesi döneminde öğretmenlik görevinden zorla istifa ettirilen Saadet Çiçek, o günlerde yaşadıklarını unutamadı ve o zor süreci şöyle anlattı;
28.02.2024
15:13
'İslami kimliğe duydukları derin öfkeden dolayı yaptılar'
28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Koç; 'Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz' dedi.
28.02.2024
12:21
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Olay bölgesine giden Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, cenazenin tespit edildiğini, kar altından çıkarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
28.02.2024
10:40
Bingöl`de çığ düştü!
Bingöl'de çığ düştü!
Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı bir köyde çığ düştü. Çığ altında kaldığı düşünülen 1 vatandaşı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
27.02.2024
18:38
‘Bingöl toplayıcıları` gösterime giriyor
'Bingöl toplayıcıları' gösterime giriyor
29 Şubat Perşembe günü saat 19.00'da Salt Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da gösterilecek belgesel, 1-3 Mart tarihlerinde saltonline.org üzerinden izlenebilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın