Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Temmuz 2022 Çarşamba
22 °C Açık

HDP sözcüleri: 'İşçiler kaderine terk edilmiştir'

HDP Belediye Meclisi Eş Sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç: 'Dönemsel olarak hakiş il temsilciliğini arayıp sözleşme sürecine ilişkin bilgi istememize rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedik. Özetle işçiler gerek işveren ve gerekse sendikalar tarafından adeta kaderine terk edilmişlerdir.'

HDP sözcüleri: `İşçiler kaderine terk edilmiştir`
22 HAZİRAN 2022 ÇARŞAMBA 14:26
15
2136
13
AA aa

Bingöl Belediyesi'nde işçilerin maaş artış talepleriyle ilgili, HDP Belediye Meclisi Eş Sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Açıklama yapan grup sözcüleri; “Bingöl belediyesine ait Tij Şti bünyesinde çalışan işçilerin ücret ve özlük haklarına ilişkin toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşık 6 ay önce başlamış olup uzlaşı sağlanmadığı için arabulucuya gitmiş, oradan da bağlayıcı bir karar çıkmadığı için işçilerin grev talebi üzerine 20.06.2022 tarihinde işçi bulma kurumu nezaretinde yapılan seçimde 386 işçi oy kullanılmış 377 işçi evet oyu vererek nerede ise işçilerin tamamının tercihi ile Grev kararı çıkmış bulunmaktadır. Mevzuat gereği 10 güne kadar taraflar arasında bir uzlaşı sağlanmadığı taktirde grev kararı fiilen uygulanmaya başlanacak. Bu hamle ile tarafların uzlaşmazlığı yüksek hakeme sevk olasılığı da ortadan kalkmış oldu.

Ülkenin resmi kurumlarınca enflasyonun yüzde 70 olarak açıklandığı bir süreçte Belediye Başkanlığının özlük haklarında hiçbir iyileştirmeye gitmeden, sadece maaşlara yüzde 40'a tekabül eden bir artış dayatması AKP iktidarının halka reva gördüğü yaşam standardına denk düşmektedir. Bilindiği üzere şuan Türkiye'de asgari ücret ile çalışanların oranı yüzde 60 civarındadır. Belediye 6 ay önce yapmış olduğu 2022 bütçesi TL'nin değer kaybından dolayı mevcut bütçe kurumun cari giderlerini karşılayamaz duruma geldiğinden ek bütçe yapma zorunluluğu oluşmuştur. Ekonomiye ilişkin 6 ayda bu kadar büyük bir yanılgıya düşmüş olan Belediye yetkilileri bunu referans alıp emekçinin hakkını teslim etmek yerine bir yıl insanları açlık sırının da altında bir yaşama mahkûm etmek ne insanı nede ahlakidir.

Sözde kadroya alınan bu işçiler farklı iş kollarında 3 ayrı sendikaya üye olmalarına rağmen hiçbir sendikanın sözleşme yapma yetkisi yok. Üyesi olduğu sendikaların şuan menfaatleri olmadığı için hiçbir sendika yetkilisi gelip çalışanlara öncülük yapmamış hukuki destek sağlamamıştır. Sadece hakiş konfederasyonun il temsilcisi suya sabuna dokunmadan orta bir yol izleyip zorunluluktan bu sürecin resmi prosedürünü işletmiştir. HDP olarak başından beri süreci takip edip çalışanlar ile dayanışma içinde olmaya gayret gösterdik. Dönemsel olarak hakiş il temsilciliğini arayıp sözleşme sürecine ilişkin bilgi istememize rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedik. Özetle işçiler gerek işveren ve gerekse sendikalar tarafından adeta kaderine terk edilmişlerdir” dedi.

“İŞÇİLERİN DAHA FAZLA MAĞDUR OLMAMASI BELEDİYE BAŞKANININ İNİSİYATİFİNDEDİR”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Uzun yıllardır taşeron firmalar bünyesinde sömürülen emekçiler, AKP nin ne olduğu belli olmayan mevcut çalışma mevzuatının dışında yeni bir statü oluşturularak  çalışanları sözde kadroya geçirmişlerdir. Bakıldığında bu yeni statü ile aynı sömürü bu kez devlet kurumları eli ile yapmaya devam etmektedir.

Bingöl belediyesinde en son 1979 yılında AKP'nin küçük ortağı tarafından yönetilirken greve gidilmişti. Aynı zihniyetin ürünü olan bu iktidar 43 yıl sonra tekrar emeğe olan bakışı teşhir olmuştur.

Greve gidilmeden taraflar arasında bir an önce bir uzlaşı sağlanıp işçilerin daha fazla mağdur olmaması belediye başkanının inisiyatifindedir. Başkanı sorumluluğa davet ediyoruz.

İşçiler ile dayanışma içinde olacağımı ve sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93576)
24 Haziran 2022 Cuma 00:07
Emekten adaleten insanliktan yana bütün iscilere mazlumlara gariplere selam. Olsun
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93566)
23 Haziran 2022 Perşembe 11:08
Vay beni vay, işçilerin haklarını savunmak sizin gibilere kaldıysa yandık.Hadep zamanında işçiye 0 (sıfır) zam verildiğini hemde 5 yıl boyunca nasıl unuttunuz.bu ülkede işçi ve emekçileri sömürenler her zaman sol sendikalar ve sol iktidarlar olmuştur.Selahattin KAYA döneminde de sosyal haklar şişirilmiş fakat yevmiyelere 0(sıfır) zam verildiğini hatırlatırım.....
Beğendim (2) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93563)
23 Haziran 2022 Perşembe 10:37
Bu belediyeyi bu donem yöneten ekip anlaşılan yemin etmişler.kurumu itibarsizlastirmak için.bu yaz ayında Allah korusun grev olursa şehir kokusur.iki tarafta lütfen grev yapmadan anlasın.tum haber kanallarına düşünce iş işten geçer.sokaklarda çöp kokusu çekmeye hiç niyetimiz yok.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93562)
23 Haziran 2022 Perşembe 10:31
Erdal Arıkan ve yanındaki yardimcilari belediyeyi kendi çiftlikleri sanıyorlar heralde kendileri belediyenin herturlu imkanlarından faydalaniyorlar.yemeginden tutunda araç gereclerine.belediyenin mallarını nasıl sağa sola dağıttıklarıni herkes biliyor.bir esnaf olarak yanınızdayiz Allah yardımcınız olsun.insallah greve gitmeden çozersiniz yoksa şehrin kokusundan başkan ve yanındakiler mesuldur.
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93556)
23 Haziran 2022 Perşembe 01:21
Ben ne düşünüyorum aşağıdaki yorumu yapan insanmi yoksa..... emek diye bi şey var mucadelenizde Başarılar hak verilmese alınır ....
Beğendim (6) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93553)
22 Haziran 2022 Çarşamba 22:12
Bu memurdan fazla maaş alıyorlar diyen zihinsel engelli,beyinsiz,cahil bır şey bildiğin yok iskembeden sallama,kudurma lafinida sana yedidiririm.klavyeden oturduğun yerden sallama akp çomari.
Beğendim (11) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93548)
22 Haziran 2022 Çarşamba 18:09
Bu haber belediye başkanını yıpratmaya fazlasıyla yetti. Belediye başkanın dönemi kapansın ,kendisine selam verecek insan sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecektir.
Beğendim (12) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93547)
22 Haziran 2022 Çarşamba 17:53
Aylardır halkları verilmeyen bu işçilerin elbette hakkını arama hakkı var. Sizin baktığınız gibi Dışarıdan kolay olsaydı gelin o zaman o parayla o işi siz yapın.
Beğendim (9) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93546)
22 Haziran 2022 Çarşamba 17:32
Akp eriyor akp bitiyor ülkeyi getirdikleri hale bak daha işçisine zam vermeyen belediye.ulusal basınada düştünüz umarım rezil olursunuz.insallah grev olur televizyonlarda tüm ülkeye rezil olursunuz.
Beğendim (11) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_93543)
22 Haziran 2022 Çarşamba 15:57
Başkan nasıl böyle bir hata yaptın, siyasi kariyerini bitirip hedef tahtası haline getirdin kendini. 2023 seçimlerinin oy kayıplarının nedeni artık sensin bu not et bir kenara. Akp yönetimi bu sürecin buraya gelmesine engel olmayıldı diyecem ama mevcutların içinde o feraset kimsede yok.
Beğendim (11) Beğenmedim (2)Cevapla
05.07.2022
15:17
`Fıstık` gibi proje!
'Fıstık' gibi proje!
Bingöl Orman İşletme İl Müdürlüğü ekiplerince, Genç ilçesine bağlı Ericek Köyündeki dağlık alanlarda doğal olarak yetişen yaklaşık 2 bin yabani menengiç ağacına fıstık aşısı yapılmaya başlandı.
05.07.2022
15:16
Kadın girişimcilere arı kovanı desteği
Kadın girişimcilere arı kovanı desteği
Bingöl Belediyesi ve TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 'Kadın Girişimcilere Arı Kovanı Desteği' programı gerçekleştirildi.
05.07.2022
15:15
Yedisu`da ihtiyaç sahiplerine kömür dağıtımı başladı
Yedisu'da ihtiyaç sahiplerine kömür dağıtımı başladı
Bingöl'ün Yedisu ilçesinde ihtiyaç sahibi 200 aileye, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından (SYDV) kömür dağıtımı başladı.
05.07.2022
15:14
1,5 metrelik yılanların dansı görüntülendi
1,5 metrelik yılanların dansı görüntülendi
Bingöl'de yaklaşık 1,5 metrelik iki siyah yılanın dansı, cep telefonu kamerasına yansıdı.
05.07.2022
15:13
`Sıkıntımız, kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar`
'Sıkıntımız, kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar'
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Bizim tek sıkıntımız, finansal piyasalarda özellikle kurlarda yaşanan istikrarsızlıklar. Dünyadaki gelişmeler, pandemi sonrası lojistik tedarik problemleri, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler de kurla birleşince fiyatlarda oldukça önemli bir artış var.'
05.07.2022
15:12
30 kilogram esrar ele geçirildi
30 kilogram esrar ele geçirildi
Bingöl'de İl Jandarma Komutanlığı personelince, 2 farklı noktada araziye gizlenmiş 30 kilogram esrar maddesi ele geçirildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın