KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Yılmaz: 'Öğrenci sayımız 8 milyonu aşmış durumda'

Genç ve dinamik nüfusun bir ülkenin en büyük sermayesi ve varlığı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; '2 yılda üniversite sayımız 76'dan 208'e, öğretim personeli sayımız 70 binden 185 bine yükselmiştir. Öğrenci sayımız ise 2002'de 1,6 milyon iken bugün 8 milyonu aşmış durumdadır' dedi.

Yılmaz:
26 MAYIS 2024 PAZAR 17:59
21
1500
16
AA aa

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni'ne katıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Karşıyaka Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen mezuniyet töreninde, fakülte ve bölüm birincilerine diplomaları takdim edildi.

Ardından sahneye çıkan ve açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, üniversitelerin toplumun ve hayatın tam merkezinde yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Ülkemizde yükseköğretim alanında gerçekleşen köklü reform süreci ve ilerlemenin öncüsü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sizlere selamlarını ve başarı dileklerini iletiyorum. Üniversiteler, ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücü olarak toplumun ve hayatın tam merkezinde yer alır. Nitelikli beşerî sermaye yetiştirerek dinamik, üretken ve gelişmeye açık şekilde bilgiyi insanlığa kazandırır. Ban bir ülkenin en büyük serveti, büyük varlığı nedir diye sorarsanız insanıdır derim. Yetişmiş, nitelikli, girişimci, yenilikçi bir insan gücü, genç ve dinamik bir nüfus bir ülkenin en büyük sermayesi ve varlığıdır. Öğrenciler geleceğe ve işgücü piyasasına üniversitelerde hazırlanır. Bizler de üniversitelerimizi kaliteli beşerî sermayenin ve toplumsal refahın kaynağı olarak görüyoruz. Asırlara sığmayan düşünür Ibn-i Haldun'a göre, 'Eğitim; kültür ve medeniyet değerlerinden kopuk şekilde düşünülemez'. Her bir üniversitemiz aynı zamanda bilimin toplum için faydalı bir ürüne dönüşmesine imkân veren kurumlardır. Yükseköğretim, cumhurbaşkanımızın öncülüğünde üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve en çok yatırım yaptığımız alanların başında geliyor. Üniversiteleri, doğu batı ayırmadan ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırırken yükseköğretimde ihtisaslaşma ve güçlü akademik performansı destekledik. Üniversiteye girişte yaşanan katsayı adaletsizliklerini ortadan kaldırarak her bir öğrencimizin yarışa eşit şartlarda başlamasını sağladık” diye konuştu.

“Yurt-yatak kapasitesini 1 milyona yaklaştırdık”

Yılmaz, “Yükseköğrenim dahil eğitim-öğretim bütçesini 2002 yılındaki 10 milyar lira seviyesinden bugün 1 trilyon 615 milyar liraya taşımış durumdayız. 22 yılda üniversite sayımız 76'dan 208'e, öğretim personeli sayımız 70 binden 185 bine yükselmiştir. Öğrenci sayımız ise 2002'de 1,6 milyon iken bugün 8 milyonu aşmış durumdadır. Türkiye Yüzyılı'nda, kalkınmanın en önemli unsuru olan eğitim, temel önceliğimiz olmaya devam ediyor. Üniversitelerimizi yaygınlaştırırken öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak yurt-yatak kapasitesini 1 milyona yaklaştırdık. Dünyada bu alanda en ileri ülkelerden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Burs ve kredi imkanlarını miktarlarını, imkanlarını sayı olarak arttırmaya devam ettik. Diğer taraftan bilim insanı desteklerini artırdık ve akademisyenlerimizin özlük haklarında iyileştirmeler yaptık. Savunma Sanayi, siber güvenlik gibi alanlarda artan beşeri sermaye ihtiyacından yola çıkarak özel sektör-üniversite işbirliklerini destekledik. Yükseköğretim programlarını yapay zeka, bulut veri ve makine öğrenmesi gibi çığır açan teknolojilere ve geleceğin mesleklerine uyumlu hale getiriyoruz. İstihdam odaklı program seçimi, akademik üretkenlik hedefleri, üniversite-sanayi işbirliğinde yeni modeller, teknoparklar ve dijital imkânlarla yükseköğretim sistemimizi her açıdan güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Bu hafta içi Milli Eğitim Bakanlığı'mızın Mesleki ve Teknik Eğitim Politika Belgesini ve bu kapsamda özellikle istihdam odaklı olarak izleyeceğimiz stratejileri kamuoyuyla paylaşacağız. Meslekî ve teknik eğitim mezunlarının istihdamında eğitimlerine uygun asgari ücret veya özlük haklarının iyileştirilmesi gibi politikalar, mezunlar için İŞKUR iş birliği ve gerekli mevzuat değişiklikleri gündemimizdedir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Yılmaz, İslami İlimler Fakültesi birincisi olan Mustafa Barman'a belgesini ve hediyesini verdi. Birinci olan öğrencilerin kütüğe çivi çakmasının ardından, toplu fotoğraf çekildi ve öğrenciler keplerini fırlattı. Törene Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Usta, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, AK Parti İl Başkanı Yılmaz Seven, akademisyenler, öğrencilerin aileleri katıldı. İHA

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109770)
27 Mayıs 2024 Pazartesi 18:11
Maalesef ülkemizde gençler 25 yaşına kadar nerdeyse zorunlu okutuluyor. Mezun olanların yüzde doksan dokuzu alanında iş bulamıyor. Ne anladım bu işten . ilkokuldan sonra zorunlu eğitimin olmaması lazım. Ülke diplomali işsizler ile doldu.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109760)
27 Mayıs 2024 Pazartesi 15:06
8 milyon öğrencinin 7 milyonu gereksiz yere okuyor. Sonra da kimse sanayide, tarımda, hayvancılıkta, mobilya vs gibi ustalık gerektiren işler yapmıyor diye şikayet ediyoruz. Maalesef bir nesile boş diploma vererek onları kaybettik. Asıl üzen de Devlet büyüklerimizin bunları iyi bir şey gibi anlatması ve insanların alkışlaması
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109758)
27 Mayıs 2024 Pazartesi 10:58
Üniversite sayısının artması iyi bir şey değil ki.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109751)
27 Mayıs 2024 Pazartesi 08:40
Bizim s... öğrenciler ingiliz kültürünü uyguladı mı. Kep atma.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109748)
26 Mayıs 2024 Pazar 23:59
Başarı nicelige göre değil niteliğe göre belirlenir! Bilim yuvası olan üniversitelerimizin nasıl da kafe, eğlence ve festival mekanlarına dönüştüğünü soran yok!
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109768)
27 Mayıs 2024 Pazartesi 17:49
@Misafir Kullanıcı He vala universite demek cafe ortamları, kızlı erkekli .... ogrenci grupları, 4 yil okuyorum ayagina ye iç eglen kulturlen mezuniyetine dönmüş. Nerede eski zor öss sinavlari universite kazanmak bu kadar basit degildi. Kalite vardı simdi kalitesiz mezunlar var
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109747)
26 Mayıs 2024 Pazar 23:49
İnsanları anlamsız rakamlar ile oyalamanın/kandırmanın bir anlamı yok, vatandaş bu eğitimi niçin alıyor; oyalanmak, devamında yıllarca sınavlardan sınavlara girmek için mi? Lütfen bu gençleri aldıkları eğitim doğrultusunda istihdam etmenin yollarını bulun, yol açın… Bir il İş-Kur'a, Mesleki Eğitimlere mahkum ise üniversitedeki bölümler niçin var…
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109746)
26 Mayıs 2024 Pazar 23:08
'Eğitim; kültür ve medeniyet değerlerinden kopuk bazı kurumların başına müdür getirip milleti vatandaşı ve çalışanları usandırmayın. Her gün kendinize ve getirdiğiniz müdürlere beddua ettirmeyin. Bu millet yemiyor içmiyor çoluk çocuğunu okutturuyor iş sahibi yapmak İçin KPSS vb. gibi uğraşlar sonucu işe yerleşiyor. Ama eğitimsiz, kültürsüz, medeniyetsiz liyakatsiz KPSS den 60 puan alan kurum yöneticileri başlarına bela oluyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109744)
26 Mayıs 2024 Pazar 22:10
Hayatımın en büyük pişmanlığın Bingöl üniversitesinde okumaktı. Bana çok şey kaybettirdi.daha çok zamanı çaldı. Size hayırlı olsun.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109742)
26 Mayıs 2024 Pazar 21:42
Üniv açılışı ve mezuniyet törenlerine katıln.memlekete ne yaptınız bu kadar fırsat varken.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109741)
26 Mayıs 2024 Pazar 21:41
Öğrenci sayısının çok olması ile övünüyor.Vasfsız ve işsiz artık herkes ünv.mezunu zaten ama içi boş.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın