KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C
Savaş Sekin
savassekin@gmail.com

Fitne ateşine su ol

05 HAZİRAN 2013 ÇARŞAMBA 14:35
0
6839
4
AA aa

 Arap baharı denen olgunun dünyaya yansıma şeklinden esinlenerek bunu Türkiye'ye uyarlamaya çalışan bir kısım odaklar vazifelerine hırsla sarılmış durumdalar.

Ancak göremedikleri bir gerçek var. Bu topraklarda yaşayanlar, geçmişinden çokça tecrübe almış, çok acılar çekmiş ve çok bedeller ödemiştir. Kendisini esaret altına alan tabuları aşmayı bilmiş ve demir perdeleri ortadan kaldırmayı da başarabilmiştir. Zaten bundan dolayıdır ki; 30 yıldan fazladır devam eden amaçsız ve lüzumsuz bir kavga da yavaş yavaş sona ermek üzere.

Ekonomide, dış politikada ve devletler muvazenesinde önemli bir yer edinmiş olan bu millet, bunu kendisiyle buluşmayı ve kaybettiklerini bulmayı bilmekle başarabilmiştir.

Dar ve sığ dünyalarında rap rap diye sesler çıkaran postal sesleriyle cumhuriyet marşları eşliğinde kendinden geçen ulusalcı gruplar ve türevleri ise dünyadan habersiz bir şekilde cam fanuslarında hala aynı besteleri çalmaya devam ediyorlar.

Daha önce millete acı bir şekilde izlettikleri korku filmlerini şimdi tekrar izletmek istiyorlar. Oysa onlar postallarıyla yerlerinde sayarken dünyanın ne kadar ileriye gittiklerini fark edememişler. O yüzden bu numaraları yutturabileceklerini sanma gafletine düştüklerinin farkında değiller.

Okyanusta bir damla kadar vicdanı ve mantığı olan bir insanın, ülkenin her tarafına yayılmaya çalışılan bu fitne ateşinin birkaç ağaca olan kara sevda yüzünden çıkarıldığı tezine hak verecek kadar aklını yitirmiş bir ruh haline sahip olması beklenemez.

Esas mesele darbe dönemi özlemiyle yanıp tutuşanların milletin inancının, değerlerinin, özgürlüklerin ve refahın ön planda olduğu, bu haliyle istikrar kazanan bir idareye ve sosyal ortama olan tahammülsüzlük meselesidir.

Ey ulusalcılar, ey kemalistler, ey marjinal sol çeteler; protesto adı altında binaları yakmayı, günahsız insanların arabalarını, işyerlerini, ekmek teknelerini yakıp yıkmayı, ambulansları, polis araçlarını yakmayı meşru görecek kadar insan olmaya fersah fersah uzak olduğunuzu zaten ispat etmiş durumdasınız. Bunu da sineye çekeriz. Ancak pis ayaklarınızla camilere girip hayvan misali içki içerek şişeleri camide yerlere atacak cesur olduğunuzu da gördük!

Şunu biliniz ki; bu milletin susması korkmasından veya cehaletinden değil, asaletinden ve ferasetindendir. Bu millet sokaklara dökülürse size nefes alacak bir santimetrekare yer dahi kalmayacağını siz de biliyorsunuz. Ama bu millet sizi kale alıp sokağa çıkmayacak kadar da akıllı ve şereflidir.

Der ki Mevlana; Âlim edebinden susar, cahil ise onu susturduğunu zanneder. Her şeye rağmen itidal, ihtiyat ve sabır gerekiyor. Cahile cahilce değil, âlimce mukabele etmek lazımdır. Zira ateş bir başka ateşle değil, suyla söner.

Sabır ve metanetle geçen her bir gün, birçok noktada yayılmak istenen fitne ateşinin hararetini söndüren bir kova sudur. Bunu yapabilirsek fitnecilerin, sahiplerinin kendilerine vereceği bir başka emri beklemek üzere doğal ortamlarına, yani modern mağaralarına geri döneceklerini göreceğiz.

Hak ve batıl mücadelesi her zaman var olmuş ve olacaktır da. Şeytanın ve arkadaşlarının işi her zaman daha kolaydır. Çünkü onlar kalbe, akla ve ruha hitap edemezler. Onların silahı insanın hayvani yönleridir. İnsanın hırs, öfke, saldırganlık v.s kısacası nefsi yönüne hitap ederler. İşte zor olan buna karşı hakikat silahlarıyla savaşmaktır.

Bundan dolayıdır ki; bizim medeniyet geçmişimizde sürekli fitnelere, şer ittifaklarına, sınır ve ölçü tanımaya taarruzlara karşı mücadeleler söz konusudur.

Mesela hiçbir İslam ülkesinin gayrimüslim bir ülkede mezhep, ırk v.s gibi hususlarda bir takım planlar kurmak suretiyle insanları birbirine kırdığı ve kaos ortamı üretmeye çalıştığı görülmemiştir. Ancak tarih ve günümüzdeki ortam bunun tersinin örnekleriyle doludur.

O yüzden hem işimiz hem de imtihanımız çok daha zor ve meşakkatlidir. Hakikat ehli ise her zaman zoru kuşanandır.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
servili (@Misafir_17302)
30 Kasım 2013 Cumartesi 22:52
savaş bey ağzınıza sağlık gerçekten gerçekleri görmeniz açısından sevindirici bu coğrafyada yaşayan insanların birbirlerini anlamaları ve kardeşçe yaşamaları arzumuzdur.Siz değerli kardeşlerimizin olayları bu düzeyde anlamaları açısından bizleri de mutlu edecektir neden kardeşçe bir arada birbirimize saygı göstererek birbirimize acılar tattırmayarak yaşamayı öğretiyorsun bundan güzel ne olabilirki saygılar sunuyorum
Selim HAYAT (@Misafir_14315)
08 Temmuz 2013 Pazartesi 16:42
Bu ülkede fitnenin mimarları geçmişin inkarcı politikalarıdır, günümüzdeki iktidardaki siyasi yalpaze bir nebzede olsa fitneyi beteraf etmiş ve başarılı olmuştur.Kürt ve Türk faşizmi ateşle oynamakta ısrar etmektedir.Kürt faşizmin gidişatı hayra alamet değildir.Kürt faşizmi 2 algıyı yaratmak istiyor kürt ve türk algısı yaralayıcı ötekileştirici bir seyir izlemektedir.Geçmişin elit kesimlerin inkarını Kürt siyaseti devr almıştır.Peki ne yapmak lazım hakları bir arada birleştiren insani münasebetler ve ampati kültürüdür.Güzel ahlak adalet duygusu beyinlere nakş edilmelidir etnik kavmiyetçilik bir falakettir
çarşı a (@Misafir_14136)
24 Haziran 2013 Pazartesi 01:02
DE GET BE KARDEŞİM HANGİ AĞIZLA KONUŞUYON SEN HANGİ YÜZ YILDA YAŞIYON MİLLET AĞACINA SAHİP ÇIKIYOR MARJİNAL OLUYOR MİLLET HAK DİYOR MARJİNAL OLUYOR MİLLET HUKUK DİYOR MARJİNAL OLUYOR MİLLET ÖZGÜRLÜK DİYOR MARJİNAL OLUYOR BUNCA YIL SENDE İSTEMEDİN Mİ BUNLARI O HALDE SENDE MARJİNALSİN DEMEKKİ.MİLLET İSTİYOR MÜCADELE EDİYOR İKİ AĞAÇ VE YA DEĞİL GENÇ KIZINIZA TECAVÜZ EDİLİYOR GIKINIZ ÇIKMIYOR ÇARŞI DİYOR Kİ MERAK ETME SUSANA İNAT KAKKINI SAVUNACAM NE YAPAYIM MARJİNAL OLACAM AMA SUSMAK KABUL ETMEKTİR BU REZİLLİĞi
VEDAT UMUT (@Misafir_13913)
11 Haziran 2013 Salı 20:22
BU DA BİR TÜRKİYE GERÇEĞİ.HER GÜZELLİKTEN SONRA ŞER ODAKLARININ KUYRUĞU SIKIŞMIŞ HALİ.AMA BU MİLLETİN BARIŞA,KARDEŞLİĞE VE REFAHA OLAN ÖZLEMİNİ BÖYLE PROVAKATİF EYLEMLER ASLA SÖNDÜREMEYECEKTİR.İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANINDIR.KALEMİNİZE SAĞLIK SAVAŞ BEY.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın