KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli
Ayşe Gökdemir
Belirtilmemiş

ÇIĞLIĞA DİKKAT!

09 OCAK 2020 PERŞEMBE 14:23
69
13473
2
AA aa

Her şehir varlıktan bir ruh koparmıştır. Bu ruhu güzelleştirmek için de eylem gücüne ihtiyacı vardır, yani insana. İnsan şehri giydirir, adına mimari denir. Doyurur, adına kültür denir. Fakat bazen sakinleri gibi şehir de yorulur. Şehrin kılcal damarlarında dolaşıma girmiş yanlış yönelimler bir histeriye dönüşür ve alarm verir.

Son zamanlarda ilimizde vuku bulmuş bir çığlık var. Yaşam becerileri desteklenmemiş bireylerin çöküş hikâyelerini sıkça duyar olduk. Mevlana Hazretleri'nin yaşadığı dönemde, Konya'ya yakın bir beldede, bir adamın halet-i ruhiyesinin kötü olduğu haberini alan Mevlana: “Orada hiç Müslüman yok muymuş?” demiş.

Bu soru, sorumluluk bilincimiz nispetinde yakıcı olurken; nemelazımcı bakış açısıyla bakıldığında tesirsiz kalır. Derimizin altında hissettiğimiz canlılıktan fazlasıysak eğer ruhumuz sızlar. Varsa bir dert, bir yara bizler merhem olmaya muktediriz aslında. İhtiyacımız olan şey insanın doğasını tanımaktır.

İnsan bebekliğinden itibaren bir başkasına muhtaçtır. Bu kişi bizi doyurur, temiz tutar, giydirir. Aynı zamanda gülümser, şefkat gösterir, bize hayatı tanıtır. Psikolojik ihtiyaçlarımızı doyurdukça benliğimiz güçlenir, öz saygımız artar. Yani ebeveynlerimizin tutumları bizi şekillendirir. Toplumsallaşma serüvenimiz ailede başlar sonra evimizin dışına çıkarız.  Bizler hayatı anlamlandırmaya çalışırken dışarıda üşüyen benliğimizi evimizin sıcaklığı ısıtır.  Fakat artık insanlar evlerinde de üşür oldular. Anne-baba-çocuk üçgeninde derin kırılmalar oluşmaya başladı. Ve bu kırıklardan sızan acılara şahit oluyoruz hep birlikte.

Modern hayatın en büyük defosu “plastik aile” mefhumuydu. Ve bu mefhumun hiçbir öğretide, kültürde karşılığı bulunmazken; bizler “aile eğilip bükülmez” derken; ailenin gücü sarsılıyor. Bireyler dağılıp, parçalanıyor. Bu durumdan en çok idrak boşluğu yaşayıp bocalayan çocuklarımız etkileniyor. Yetişkinler ahvalden korkuyor. Çocuklarını, hayatın gelgitlerine hazırlamak yerine onları doğal yaşam alanlarından alıkoyuyorlar.

Oysaki bir çocuk, hayatın sürekli bir var olma mücadelesi olduğu bilincini, sorunlarının üstesinden gelme becerisini, geçirdiği sosyal kazalara borçludur. Bu kazalar olurken anne-babalar koruyucu bir tutum geliştirmek yerine ona sorumluluk duygusunu ve güçlükleri birlikte aşmayı öğretmelidir. Çocuğu yargılamadan, ona hatasını fark etme fırsatını vererek ve tabii ki onu koşulsuz bir kabulle anlamaya çalışmalıdır.  Çocuğun özerk bir dünyası, saygı duyulması gereken sınırları vardır. Yani kendi gemisinin kaptanı konumundadır. Aile ise sendelediği her yaşam tecrübesinde çocuğa güvenilir bir liman olmalıdır. Çocuğun tarihini yazanın anne ve babalar olduğu unutulmamalıdır. 

Çünkü çocuk evde;

Değer görürse, kıymet bilecek.

Huzurluysa, mutluluk verecek.

Suçlanırsa, suçlayacak.

Aşağılanırsa, aşağılayacak.

Aldatılırsa, aldatacak.

Şiddet görürse hep hiddetlenecek.

Velhasıl tarih hep bilindiği üzere tekerrür edecek.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54330)
09 Ocak 2020 Perşembe 15:00
Dinin dominnat oldugu toplumda, 'orada hiç müslüman yokmuymuş' deyip işin içinde tereyagindan kıl ceker gibi, evin en ulaşilmaz köşesine dekorasyon niyetinde asamazsin dini.Baski ve sosyal control mekanizmasi en iyi dini metabolizmada hayat bulur. Isin bu tarafını artık görün , sorugulayın ve sınamaktan korkmayın bizahmet
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54550)
17 Ocak 2020 Cuma 08:52
@Misafir Kullanıcı Control nedir?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54354)
10 Ocak 2020 Cuma 08:03
@Misafir Kullanıcı ne demek istediğni sen anladın mı acaba
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54339)
09 Ocak 2020 Perşembe 18:15
@Misafir Kullanıcı ya bu bayan iki haftadır yazıyor kalemi kuvvetli. sırf artistlik olsun bak bende bilgiliyim diye edebiyat kasmayın.. birazcık tebrik edin ..saygı duyun..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54325)
09 Ocak 2020 Perşembe 14:41
Farkındılık oluşturan yerinde bir yazı olmuş ... Kaleminize sağlık..Umarım çocuğuyla yetişkini ile sorumluluk sahibi topluluk oluruz.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın