KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli
Ayşe Gökdemir
Belirtilmemiş

HİSSET ÇÜNKÜ İNSANSIN

30 OCAK 2020 PERŞEMBE 17:50
45
30766
3
AA aa

“Acı çekmenin ortak duygusu bütün insanları birleştirir.”  der Shopenhauer. Acı insanın dünyayla temasında fark ettiği ilk hissiyattır. İnancımızda Havva anne ile Adem babaya yeryüzünde birbirini aratan da bulduran da bu duygudur. İnsan acıya gebe kalınca içine döner, ruhunu dinler, gücünü hissedip ardından harekete geçer. Ve bu yol tekamülü doğurur.

Toplumlar da kimi zaman zorlanır, sancır. Son günlerde moral değerlerimizin sınandığı bir felakete tanık olduk komşu ilimizde. Bastığımız toprakla sarsıldık, dağıldık. Sivri tutulmuş fikirlerin, soğuk ideolojilerin gölgesinden çıkıp hallice izledik yaşananları.

Toprak yığınından ışığa uzanan bir elin, Azize'nin haykırışı ortak kederimiz oluverdi. Emine'nin çelikten sinirleri, içten vakarı, soylu merhameti rehberimiz oldu. Depremzede bedenlere dokunamasa da yurdun dört bir yanından duasını refakat eden, yastık altı birikmişini feda eden yüce gönüllü insanımızla geleceğe anlatacak hikayemiz oldu.

Ülkece derinlerde barındırdığımız sahici duygudaşlığı gün yüzüne çıkardık. Yaraları sarmaya uğraştık. Hissetmek için insan olmaktan daha iyi bir gerekçemiz yoktu.  Daha bir insanlaştık. İyileştirirken iyileştik. Tıpkı bir hint atasözünde “Kardeşinin salını karşıya geçirmesine yardım et, göreceksin ki sende karşıdasın.” dendiği üzere iyilikle güzelleştik.

Şimdi dikkatimizin yerini azıcık değiştirelim.

Evet, yer sallandı dedik.

Fakat toprak;

Azize'yi, Mihraç'ı, Cengiz'i, Mustafa'yı değil, hayatı fildişi kulelerinden izleyip sıcak ceplerinden ibaret sayanların üzerini örttü.

Fikriyatını zırh gibi kullanıp kalbi erişimi kesilenleri gömdü.

Afetten servet devşirmeye çalışan, ruhun kalbur altı sınıfını oluşturan fırsatçıları kustu.

Ah bizim sadık yârimiz taştan can bitirdi de, varlığında kainat saklı gafil kimi “küçük insan” sinesinde vicdanı bitiremedi.

Sonuç mu?

Varlıklarını bize yük edenlere rağmen, bu elim felakette ülkece yeltendiğimiz her taşı kaldırabileceğimizi, kardeşliğimizi, birliğimizi gördük. Derdin de dermanın da aynı yerden geldiğini bildik.

Tekrardan yanı başımızda hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabırlar diliyorum.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_55044)
31 Ocak 2020 Cuma 10:04
Kaleminize sağlık .. yazılarınızı daha sık görmek istiyoruz..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_55017)
31 Ocak 2020 Cuma 01:32
sadece insanmi hissedebiliyor Aysel hanim? Gezegendaslarimiza haksizlik yapmis olmuyormusunuz. Arama kurtarmada köpek gezegendasimizin emegini cabasini üstün hissetme yetenegini nasil göremeyiz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_55015)
31 Ocak 2020 Cuma 01:25
Insanligin farkina varilmasi icin illahi bir felaketin olmasimi gerekir? Sonra birileri cikip bunun edebiyatini ne bileyim fikriyatini yazip duygulardan koparilan paralarla servetine servet katar, devranina saraylar yapar , cocuklarina g.m.c.kl.r alir ve v.k.fl.r acarlarmis. Olan garibana oluyor, garibanin ölüsümünden bile firsatlan var.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın