Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
13 Aralık 2019 Cuma
°C
Prof. Dr. Hakan Olgun / Dinler Tarihi Uzmanı
Belirtilmemiş

Affet Ya Rab

08 HAZİRAN 2018 CUMA 03:27
8
11041
0
AA aa

Başı rahmet, ortası mağfiret olarak nitelenen bu mübarek ayın son on gününde, yani cehennemden kurtuluş vaadinin olduğu günlerin içindeyiz. Ayrıca bu son günler Kur'an'ın inzal olmaya başladığı mübarek Kadir gecesinin de içinde gizlendiği dönemdir. Dolayısıyla Ramazan ayının son on günü ilahi rahmet ve bağışlanmanın zirvede olduğu bir dönemdir. Ancak elbette kıymetini bilenler için. İbadet ve dua ile bağışlanmayı dileyerek bu en yüksek manevi dönemden istifade etmeyi bilenler için.

Bu dönemde “affet ya Rab” diye göklere yönelen ellerimiz acziyet ve günahkârlığımızı itiraf ile günahlarımızdan pişmanlık ve mağfiret yalvarışları için açılmalıdır.

Affet ya Rab!

Ömür sermayemizi, kıymetini bilemeden boşa harcadığımız için affet.  Mağfiret ayı ramazanı sadece açlık ve susuzluğa bağlayıp yeterince bağışlanmayı hak edemediğimiz için affet. Hem dünya hem ahiret saadetinden sorumlu olduğumuz çoluk-çocuğumuzu, ailemizi şer ve fesat odaklarının insafına terk edip onları iyi birer kul olma yolunda yetiştiremediğimiz için affet. Komşusu açken tok yatan bizden değildir fermanına rağmen cebimizdeki en küçük parayı sadaka niyetine fakire verip büyük paralarımızı israf ettiğimiz için affet.

Affet ya Rab!

Ümmet bilincimizi yitirdiğimiz için affet. Ümmetin mülteci bebekleri denizlerin soğuk sularına gömülürken sadece seyrettiğimiz için affet. Ümmetin mülteci kadınları iffetsiz saldırılara uğrarken görmezden geldiğimiz için affet. Ümmetin mülteci babaları açlıktan kucağında ölen bebeğine içi yanarken onu teselli edemediğimiz için affet. Ümmet bilincini mazlum coğrafya halkları için üç kuruşluk telefon mesajı ile yardım göndermeye indirgediğimiz için affet. Onların acı ve ıstıraplarını yüreğimizde hissedemediğimiz için affet.

Affet ya Rab!

Ümmetin er meydanı Gazze'de  siyonist mermilerle yere düşenlerin acısını dindirirken “şehide” olan Rezzan hemşireyi göremediğimiz için affet. İslam coğrafyasında kan ve zulüm resimleri evlerimize kadar ulaşırken, bırakın iştahımızın kapanmasını, ağzımızın tadı bile kaçmadığı için affet. Gülüp eğlenebildiğimiz için, yiyip içebildiğimiz için affet ya rab! Zalimlerin zulmü altında olanlar için “onlara da yardım et Allahım” duası ederken, onlara yardım etmesi gerekenlerin bizler olduğumuzu fark etmediğimiz için affet. Allah'ın bu onurlu iş için bizleri görevlendirip sorumlu tuttuğunu göremediğimiz için affet. Mazlumlara dua için açtığımız ellerin aslında zalimlerin boğazına sarılması gereken organlarımız olduğunu hiç fark etmediğimiz için affet. 

Affet ya Rab!

Vaktinde kılamadığımız namazlar, haramla zedelediğimiz oruçlar, gönlümüzden kopmayan sadakalar, kardeşlik, komşuluk, akrabalık duygularından mahrum kaldığımız için affet.

Affet ya Rab!

Din-i Mübin-i İslam'ı sadece bir ilmihal ve ibadet dini olarak görüp, Kur'an'ın bize emrettiği dünya görüşü ve hayat anlayışını bir türlü kavrayamadığımız için affet. Evrensel hayat kitabımız Kur'an'ın ilahi ahkâmını yeryüzünde egemen kılma yolundaki gayretsizliğimizi affet, niyetsizliğimizi affet. Allah resulünün âlemlere rahmet olan hayat tecrübesini hayatımıza model yapamadığımız için affet. İnsanlığın selameti için Kur'an ahkâmı ile sünnet-i seniyyeyi buluşturup bu karanlık çağa yeni bir aydınlık modeli olarak sunmaktan aciz kaldığımız için affet.

Affet ya Rab!

Günde yetmiş kez af dileyen resulünün duasına bizi de ortak et, bizi de affet ya Rab. Belki de gelecek Ramazan'dan önce gelen Azrailin eli boğazımıza sarıldığında son nefes hırıltısından önce af dileyip bağışlanmayı nasip et ya Rab!

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın