Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Mayıs 2020 Çarşamba
°C
Prof. Dr. Hakan Olgun / Dinler Tarihi Uzmanı
Belirtilmemiş

Ramazan Kur'an Ayıdır

18 MAYIS 2018 CUMA 06:04
2
2130
0
AA aa

Cenab-ı Hak “Ramazan öyle bir aydır ki, insanlara yol gösteren, doğrunun belgelerini içeren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur'ân o ayda indirilmiştir...” (Bakara: 185) buyuruyor. O yüzden Ramazan sadece oruç değil aynı zamanda Kur'an ayıdır. Kur'an'ın Alak suresinin ilk ayetlerinde ifadesini bulan ilk vahiy Allah resulüne Ramazan ayında indirilmiştir. Kur'an'ın bütününün indirilmesi ise yirmi üç yılı bulmuştur. İlk vahyin ve Kur'an'ın ilk ayetlerinin bu ayda indirilmiş olması Ramazan'ın değerini daha da artırmaktadır. Onun değerini bilmek ise bizim için bu aya has oruç ibadetinin yanı sıra çokça Kur'an okumaktır.

Kur'an'ı okumak sünnet dinlemek ise farzdır. Sadece bu kutsal metnin ayetlerini okuyup dinlemek bile büyük bir ecir kaynağıdır. Müslümanın görevi yüce kitabının ayetleriyle her vesileyle buluşmasıdır. Ancak bu ayda Kur'an ile olan irtibatımızı daha da artırmalıyız. Mesela bu ayda güzel bir gelenek olarak hatim okuma geleneğimiz vardır. Otuz cüzden oluşan Kur'an'ın Ramazan ayı boyunca otuz günde baştan sona okunmasıdır. Bir de mukabele okuma geleneğimiz vardır. Mukabele okumak aslında Kur'an'ın karşılıklı okunmasıdır. Hz. Peygamber ile Cebrail, her Ramazan ayında bir kez Kur'an'ı karşılıklı olarak birbirlerine okumuşlardır. Bu okuma aslında bir anlamda Kur'an'ın Hz. Peygamberin yüreğinde daha güçlü bir şekilde tekit edilmesi içindi. Hz. Peygamber'in yaşamındaki son Ramazan ayında Cebrail ile mukabeleyi iki kez tekrarlamıştır. Böylece de Allah resulü artık vefat edeceğini hissetmiştir.

Günümüzde Ramazan ayında belli namaz vakitlerinden önce ya da sonra okunan mukabelenin kaynağı burasıdır ve güzel bir Ramazan sünnetini ifade etmektedir.

Ramazan ayında, oruçlu günlerde ve gecelerinde Kur'an ile daha fazla hemhal olmak gerekir. Sadece mukabele formunda hızlıca ve yüzünden değil ayetlerin anlamları da idrak edilmeye çalışılır. Bunun yapmanın en güzel yolu mealli bir Kur'an kitabından önce ayetin Arapçası'nın ardından mealinin okunmasıdır. Böylece sadece Kur'an'ın sesini değil sözünü de duymuş oluruz.

Ramazan ayı ev halkının da Kur'an ile buluşturulması için güzel bir vesiledir. Zira Kur'an sadece yaşlıların değil hatta daha çok çocuk ve gençlerin okuyup öğrenmeleri gereken mukaddes kaynağımızdır. Hz. Peygamberin bu konudaki tavsiyelerine kulak verelim: “Kur'an okuyunuz! Zira Kur'an kendisini okuyanlara kıyamet gününde şefaatçi olarak gelecektir. Evlerinizde de çok Kur'an okuyunuz! Çünkü Kur'an okunmayan evde hayır az, şer ise çok olur;  o ev halkı daima sıkıntılı ve huzursuzdur. Kalbinde, kafasında Kur'an'dan hiçbir ayet bulunmayan kimse harap bir ev gibidir. Kur'an apaçık bir nur, hakîm bir zikir ve en doğru yoldur”.

Kur'an ayı Ramazan, Cenab-ı Hakk'ın insanlık için hidayet rehberi olarak bize bahşettiği ilahi vahyin daha iyi anlaşılması için bir fırsat dönemidir. Oruçlu olduğu için ibadetlerini düzenli yapan, günah ve hatalardan sakınan mümin zihinler bu ayda Allah'ın kelamını idrak etme konusunda yılın diğer dönemlerinden daha fazla ihlaslıdır. O halde kendimiz, ev halkımız ve özellikle çocuklarımızla bu mübarek ayda Kur'an'ı daha çok okuyalım. Sadece yüzünden ve Arapçası'ndan değil mealini de okuyarak ve anlamaya çalışarak.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın