Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Mayıs 2020 Çarşamba
°C
Prof. Dr. Hakan Olgun / Dinler Tarihi Uzmanı
Belirtilmemiş

Oruç sabır ve metaneti telkin eder.

17 MAYIS 2018 PERŞEMBE 01:58
1
1327
0
AA aa

Allah resulü şöyle buyuruyor: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruç gününde kötü söz söylemesin. Eğer birisi sizinle kavga etmek ister ya da size sataşırsa ‘Ben oruçluyum' desin.”

Oruç imsak vaktinden iftar vaktine kadar uzunca bir süre aç ve susuz kalarak sabırla eda edilen bir ibadettir. Yemek düzeninin değişmesi, uzun süre açlık ve susuzluk doğal olarak insan psikolojisinde önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bu durum bazen kişinin tahammül ve sabır sınırlarını zorlamaktadır. Hele tütün tiryakileri bu durumdan daha çok etkilenmektedir. Ramazan ayı sigara gibi tütün tiryakiliği olanların bu illetten kurtulması için güzel bir vesilesidir. Aslında mümin ve Müslüman bir kişinin bu tür alışkanlıklara müptela olması da hoş görülmez. Müslümanın yegâne bağımlılığı rabbinedir; rabbine yönelik ibadetleridir.

İşte, oruçlu olma halinin yol açtığı bazı psikolojik etkiler ile insanlar birbirlerine karşı tahammülsüz olabilmektedirler. Basit olaylara kolayca kızmak, tepki göstermek hatta kötü laflar söylemek ya da birbirinin üzerine yürümek gibi bir mümin sabrına yakışmayan davranışlar içine girilmektedir. Bütün bu kötü davranışların kaynağı olarak da oruç suçlanmaktadır sanki. “Oruç başıma vurdu” denir. Yani “oruçlu olmak yeterince zahmet veriyor bir de seninle uğraşmayayım” denilmek istenmektedir. Bu tür davranış ve düşünceler oruç ibadetini sırf Allah rızası için yerine getiren mümine yakışan bir durum değildir. Oruç tutan kişi, aşırı alıngan, kızgın, saldırgan ve çevresine karşı zarar verecek kadar tuttuğu oruçtan sıkıntı çekiyorsa, yukarıdaki hadis-i şerif ona ilaç olabilir.

Ne diyordu Allah resulü? “Oruç kalkandır”. Kötünün, kötülüğün, kötü davranışın ve kötü sözün önünde duran ve engelleyen bir kalkan. Sadece günahlardan alıkoyan değil ahlakı da güzelleştiren bir kalkan. Oruçlu mümin kötü söz söyleyemez, gıybet edemez, küfredemez. Eğer, Allah muhafaza, bunları yapıyorsa kişinin orucu onun kötülüklerine kalkan olmuyor, engel olmuyor demektir. Bu durumda ne yapmalı? Oruçlu olmanın bilincini idrak etmeli, yani makbul orucun kötülüklerden alıkoyduğunu hatırlamalı. Kötü söze kötü sözle karşılık vermeden sabretmeli. Allah resulünün dediği gibi: eğer birisi size sataşırsa, ona “ben oruçluyum” deyin. Yani oruçlu olmanın verdiği sıkıntı ile bırakın bir başkasının kalbini kırmayı, kendisine saldıran kişiye karşı bile “ben oruçluyum “desin. Oruç kalkanının ardına gizlensin. Böylece de orucun sevabına kat be kat nail olsun.

Oruç bize sabrı öğretir, tahammülü, metaneti, bedeninin isteklerine direnmeyi ve sonunda da iftar vaktinin ilk lokması ile büyük bir sevinci yaşatır. Oruçlu geçen günün sonunda müminin kendisine soracağı soru şu olmalıdır: Bugün “ben oruçluyum” dedim mi? Yani beni kötülüğe teşvik eden şeylere karşı direndim mi? Oruçlu olmanın bilincine vakıf oldum mu? Başkaları üzse de, kırsa da, kötü davranışlarda bulunsa da sabır ve metanet içinde orucumuz ile rabbimiz arasına kimseyi sokmamalıyız. Olabildiğince sabırlı ve teenni ile, orucun rabbin katındaki değerinin aydınlığı yüzüne vurmuşçasına toplum içinde naifçe süzülerek bir ramazan ayı geçirelim. Bizi görenler oruçlu olduğumuzu fark etsin. Orucumuzu zedelememek için gösterdiğimiz dikkati fark etsin. Böylece tuttuğumuz oruca verdiğimiz saygı ortaya çıksın. Oruçluya en çok yakışan, onu orucun bilincine ulaştıran işte bu sabır ve metanettir.    

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın