KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

ALFABE ENFLASİYONU

18 NİSAN 2020 CUMARTESİ 10:02
59
11970
3
AA aa

Her dilin bir tane alfabesi vardır. Hiç bir dil birden fazla alfabe kullanmaz. Değişik alfabeyle yazılanlar, o dilin mensupları tarafından kolay anlaşılmaz. Bu nedenle bir dil birden fazla alfabeyle yazıldığında, o dilde birlik ve beraberlik sağlanamaz. Bir dilin değişik alfabeyle yazılması, zamanla o dili konuşan insanları böler. Bu nedenle bir dili birden fazla alfabeyle yazmak bölücülüktür. Bu bölücülük uzun vadede birlik duygusunun yanısıra dili de öldürür. 

Zazaca yazımlara baktığımızda birden çok kişi ve grup, birden çok farklı alfabeyle yazmaktadır. Zazaca yazan yazarların çoğu, kendi kafalarına göre özel birer alfabe oluşturmuşlardır.   

Zaza Dili dilbimcisi Sn. Dr. Zilfi Selcan´nın hazırlamış olduğu alfabe dışındaki alfabelerin HİÇ BİRİ, Zaza Dili kriterleri açısından bilimsel değildir. Çünkü bu alfabeleri hazırlayan ve bu alfabelerde diretenlerin HİÇ BİRİ Zaza dilbilimcisi değildir.

Ben, Munzur Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyati Bölümü kurucu üyesi ve başkanı Zaza Dilbilimcisi Sn. Dr. Zilfi Selcan´nın, Zaza Dili açısından bilimsel kriterleri baz alarak hazırlamış olduğu alfebeyle Zazaca yazdım ve bu alfabeyle yazmaya devam ediyorum.

Bu alfabeyle Zazaca öykü, masal, şiir ve makalelerimin yanısıra şu ana kadar 7 kitap yazdım. Hiç bir problemim olmadı.

Bugüne kadar öğrencilerim ve okuyucularımın Zazaca yazma ve okuma (seslendirme) konusunda hiç bir problemi olmadı.

Zaza Diline dost olmayan, ancak dost görünen bazı güçler, Zaza Dili´nin geleceği için dik duran ve doğru olanın kıymeti harbiyesini bulandırmak için alternatif kişi ve alfabeler çıkarmış bulunmaktadırlar.

Bunların amaçları alfabe enflasiyonuyla kaos ortamı yaratarak kafaları karıştırmaktır. Çünkü bu güçler, uyanan ve anadilini seven Zaza insanın, Zazaca´yı koruma ve geliştirme enerjilerini, yaratmış oldukları alfabe enflasiyonuyla boşa çıkarabileceklerini bilmektedirler.

Çünkü halihazırdaki alfabe enflasiyonuyla yazmak, Zazaca´yı korumaz ve geliştiremez. Uzun vadede anadilimizin daha da zayıflamasına yol açar.

Bu nedenle dilbilimci olmayan yazar çizer kardeşlerimiz, kendi özel alfabelerini terk ederek, Munzur Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyati Bölümü´nün resmi alfabesini kullanmalari en doğru seçenektir.

Doğru, dürüst ve anadilimizin korunması, yaşatılması ve geliştirilmesi konusunda samimi tüm insanlarımızın bilgisine sunarım.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58144)
30 Nisan 2020 Perşembe 13:22
biz Zazalarda maalesef ne resmi olarak bir alfabemiz oluştu ne de kelimeler konusunda bir birliktelik yaşayabildik.bunun en büyük sebebi de Zazacanın ve Zazaların kurumsallaşamamalarıdır. kurumsallaşmaktan kastım, bir sefer bizzat devlet eliyle Zaza Dil Kurumu kurulmalıdır tıpkı TDK gibi, ikincisi ise Zazaca Zaza coğrafyasında tıpkı ingilizce gibi zorunlu olarak çocuklara öğretilmeliydi. işte o zaman ciddi anlamda dil kurumsallaşacaktı, ihtiyaçlarımızı kendi dilimizde rahatlıkla temin edebilecektik.art niyetli fırsatçılar da bu dile başka dillerin harf-kelimelerini kolay kolay sokamayacaklardı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57506)
18 Nisan 2020 Cumartesi 19:09
Sen ne diyorsun biraz ciddi olurmusun kafani kumdan cikar.arapca alfabe farkli bir kac mevlut yazilmis..oda dersim bolgesinde yok..bu dil icin yillardir bedirxani alfabesini yazanlar 30 yildir yaziyor bi problem yok..ziko gibi gorusunden donen bi zat ve bir kac turk ulusu yandasi disinda bedirxani alfabesi kullaniyor..senden rica ediyorum sen bedirxani alfabesini kullanma..siyasete alet etme kirdi icin o dilde yaz ciz yeter.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57499)
18 Nisan 2020 Cumartesi 15:50
Yazar ENFLASİYONU!
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın