KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

AYİDİYET VE DİL ASİMİLASİYONUN İYİSİ YOKTUR

25 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA 17:59
154
13705
5
AA aa

Bugünlerde Vate grubu, Vate dergisinin 62. sayısını çıkarmakla övünmektedir. 

Doğrusu 62 Vate dergisi demek, 62 defa Zaza halkını inkar etmek ve 62 defa Zaza Dilini bozma çalışması demektir.  

Türkiye devleti biz Zaza ve Kürt halkını türkleştirmek için 100 senedir milyonlarca kitap, dergi, gazete çıkarıyor. Bu devlet yıllardır onlarca tv kanalı ve radyosuyla, binlerce kışla, cami, okul, üniversite ordusuyla bizi türkleştirmeye çalışıyor. Bu devlet sırf Türk olmayanları asimile etmek amacıyla yapmakta olduğu zulüm ve şiddet için triliyonlar harcıyor, binlerce asker feda ediyor.

Vate grubunun yaptığı da, Türk devletinin yaptığının küçücük bir kopyası. Kadim Zaza Dilini kürtçeleştirmek,  Zazaları kürtleştirmek için 62 dergi ve onlarca kitap çıkarmış. Bu grupla çalışanlar, televizyon ve radyo yayınları yaparak Kürtçe´den çok daha yaşlı olan Zaza Dilini, Kürtçe´ye yedekleyerek  bozmaya, Zaza halkını inkar etmeye ve satmaya devam ediyor ve bu işle övünüyorlar.

"Türkleştirme pis, kürtleştirme güzeldir." diyen Vate grubu büyük bir sorumsuzluk ve aymazlık içerisinde hareket etmektedir. Çünkü hiç bir ayidiyet ve dil asimilasiyonun iyisi yoktur.

Ben Dêsım İtikatine tabiiyim. Vate grubunun, Zaza düşmanı çalışmalarını, Yezit´in ve Muaviye´nin Kerbela´da katlettirttiği savunmasız, günahsız Hz. Hüseyin ve efradına yaptıklarından daha yüz karası olarak görüyorum. Çünkü sizler, geçmişte katliam ve soykırımla zayıflatılmış, savunmasız hale sokulmuş bir halkı ve bu halkın dilini katletmeye çalışıyorsunuz.

Biz, Zaza oldukları halde anadilimiz Zazaca´yı kirletip öldürmek için virus dağatan propagandacı olmadan Kürt ayidiyeti tercihi yapan insanlara saygılıyız.

Ancak Zaza Dilini kirletip ödürmek için virus olan ve virus dağatan kürtleştirme propagandacılarını naletliyoruz.

UNESCO Zaza Diline destek verirken, Zaza olmayan Kuzey Ren Vestfaliye Parlamentosu ile Kuzey Ren Vestfaliye Eğitim ve Okullar Bakanalığı destek verirken, Vate grubu anadilimiz Zazaca´yı içeriden kemirmekte ve bıçaklamaktadır. Bu hiyanettir.

Kendikendini inkar etme, halkımızı inkar etme, dilimizi bozma şeklinde takip etmekte olduğunuz yol hayırlı bir yol değildir. Bu yol yanlış yoldur. Çünkü Raa Haq, Hak´ın yolu değildir.

Maalesef Kürt örgütleri, Zaza halkıyla Kürt halkının demokratik haklarına kavuşmaları için, bu halkların, siyasi ortamlarda bibirlerine eşit beraber çalışma zeminini yok etmiştir.

Bu nedenlerden Zaza halkına saygı duyulmadan, Zaza Diline saygı duyulmadan, Zaza halkını inkar işine son verilmeden Kürt örgütlerinin, Kürt halkını demokratik haklarına kavuşturması mümkün değildir.

Zaza Diline ve Zaza halkına daha fazla zarar vermemek için beyinlerinizin gözlerini açınız. Zaza halkını inkar etmekten vazgeçiniz.

62 defa lütfen Zaza Diline zarar vermekten vazgeçiniz.

Onurlu her Kürdün göstermesi gereken duruş budur.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59590)
21 Haziran 2020 Pazar 12:15
Sen hangu soykirimdan bahsediyon ya. Türkler hiçbir zaman soykırım yapmadı. Artık hainliği bırakın da memlekete bir hayriniz dokunsun.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53868)
28 Aralık 2019 Cumartesi 22:39
Vate gurubunun emegini gormezden gelemezsin. cok talihsiz bir yazi. birakin artik bu devekusu sendromunu. Cimenden ciksa ciksa saman dusunceler cikar
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53861)
28 Aralık 2019 Cumartesi 15:30
Bu gun az da olsa okuya biliyorsam dilimi bu wate grubu sayesinde.sen ne yaptin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53859)
28 Aralık 2019 Cumartesi 14:08
Zazaki yazi dili hale gelmisse bu wate grubuvsayesinde..nankor olma..bence reklamini yapiyorsun vatenin arkadaslar vate grubu yazan cizenleri iyi arastirin dilimiz icin ne yaptiklari ortada
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53828)
27 Aralık 2019 Cuma 08:06
Modern Zaza edebiyatını başlatan fedakar insanlara bu hakaretleri yapıp iftiralar atmaya utanmıyor musunuz?
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın