KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

Zaza halkını bölmek isteyenlerin amaçları

24 HAZİRAN 2017 CUMARTESİ 06:12
46
15423
0
AA aa

Zaza halkı Sasani İmparatorluğunun sonrasında da devletler kurmuş; Anadolu ve Ortadoğu´da özellikle siyasal, sosyal, dini, kültürel, mimari ve hayatın tüm alanlarında ilmi katkı sunmuş bir halktır.

Son 800 sene zarfinda halkımızı bölen kişi ve güçlerin sayısı oldukça çoğalmıştır. Nedenlerini araştırarak insanlarımıza sunarak aydınlatmalıyız. Bu şekilde halkımızı bölmek isteyen güçlerin Zazalar hakkındaki önyargılarını kırmak mümkün olacaktır.

Dêsim´de son yüzyılın ortasına kadar Alu ve Demenu Alevi Zaza aşiretleri devletin oyunlarıyla birbirlerine düşman hale getirilmişlerdi. Okuyan, araştıran Alevi Zaza kuşak, Alu ve Demenu aşiretleri arasındaki kan davasına son yüzyılın 2. yarısında son verdi.

Bugün de gerek kişi ve gerekse siyasi örgütler birçok uydurma neden ve siyasi oyunlarla Zaza halkını bölmeye çalışmaktadırlar. En iyi işleyen yani en tesirli bölme silahı; Dini duyguları kullanarak Alevi Zazaları Sunni Zazalara ve Sunni Zazaları da Alevi Zazalara karşı kışkırtarak birbirlerine düşman hale getirerek bölmektir.

Zaza halkını bölmek isteyenlerin amaçları:

1. Zaza halkının birlik ve beraberlik oluşturarak ana dilllerini ve kültürlerini savunma ve korumalarını engellemek.

2. Zaza ayidiyetini aşağılayarak, milli bilinçten yoksun Zazaların kendi kendilerini inkar etmelerini sağlamak.

3. Zaza halkının demokratik haklarına kavuşmasını engellemek.

4. Zaza Dili´ni zayıflatarak ölü dil olmasını sağlamak.

5. Kültürler düşmanı yayılmacı, kurnaz siyasi güçler, Zaza halkını asimile ederek kendi aralarında paylaşıp zamanla tarih sahnesinden silinmesini sağlamak istemektedirler.

Nasıl ki Dêsim'de Alu ve Demenu aşiretlerinin okuyan kesimi, aşiret kavgalarıyla oluşan kan davasının toplum barışının düşmanı olduğu bilincine vardıysa ve ilkel kan davasına son verdiyse, biz şu andaki Zaza kuşakları da milli bilinç, yani Zaza milli kimliği temelinde hareket ederek bizi bölmek ve birbirimize vurdurmak isteyenlerin kötü emellerini, halkımızın geleceği açısından zararsız ve tesirsiz hale getirebiliriz.

Bizi bilerek veya cahillikten ötürü bölmek isteyenler her zaman olacaktır. Bunlara kıymet vermemeliyiz.

Zaza halkı kendi varlığının bilincine ulaşınca, birleşince, demokratik siyasi bir güç oluşturunca bu çevrelerin zararlı etkisi de azalacaktır.

Bu nedenle Alevisi ve Sunnisiyle bilgilenmeye ve bilinçlenmeye önem vererek demokratik Zaza örgütlenmesine kıymet vermeliyiz.

Hakkı Çimen, 23.06.2017

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın