KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

VIRASTOXUNÊ MUZİKÊ ZAZAKİ SERO

14 OCAK 2020 SALI 17:07
107
29205
9
AA aa

Piyasa u inernet de zof lawıkê Zazaki roşinê, benê ve vıla. Zofe sınatkari zonê Zazaki de  lawıku vanê. Niyê ke ho sınatkar ilan kerdo, dinu ra zofe Zazaki nêzonenê. Lawıku kenê ezber, ẋelet vanê.

Gosedarê ke na lawıkunê ẋeletu gos danê, dinu ra zofê Zazaki ya rınd ya ki qe nêzonê. Dae ra ni gosedari nêvinênê ke, çıturi zonê Zazaki eve na lawıku roze ve roze goni kenu vindi, beno ve feqir u xırave.

Ma besêkeme na sınatkaru 4 komelu de araze u tarıf bıkerime:

1. Naê ke Zazaki muzik vırazenê, dinu ra zofê teney Zazaki nêzonenê. Dae ra lawıkunê Zazaki ẋelet vanê. Ni wazenê ke wayirê nam san bê. Wazenê ke eve muzikê Zazaki wayirê pere u pulê na dina bê, maldar bê. Hedefê ni lawıkvatoẋu Zazaki rê xısmete kerdene niya. Ni Zonê Zazaki kenê xan u xırave.

Naê ke eve muzik Zazaki kenê ve xırave, żêderê. Naynu ra taê eve rotisê muzikê Zazaki rındi biye ve maldar. Ni heto zu ra goniya mıletê ma line, heto bin ra zarar dane ve zonê ma Zazaki.

2. Zazaê ke Tırki lawıku vanê, zeraro bêdavan (gırs) danê ve Zazaki. Tırki lawıku vatene ra zofe teney zê Arif Saẋi bi ve wayirê nam u sani, bi ve maldari. Çıke mıletê ma sınatkarunê żê Arif Saẋi gos dano, niya beno ve Tırk. Niya Zazaki beno ve zar, Tırki avê sono.  

3. Xeylaê teney ki muzikê Zazaki seweta ideolożiyê Kurdu u seweta idelożiyê Hermenü vırazenê. Tavi komelê Hermenü u iyê Kurdu ra naynu rew rew vezenê ve sahna, CD´unê dinu herinenê. Komelê Hermenü u iyê Kurdu cêvunê na vêsanu kenê ve pıṙ. Na tayfa ki ho niya rosena.   

4. Naê ke eve esq u zerêowes muzikê Zazaki, seweta zonê Zazaki vırazenê, i biyê senık. Hama Haq rê sıkır bo, hona estê. Ni cuanıki u cuamerdiyê ke Zazaki pak u rast vanê, pê zonê Zazaki kay nêkenê. Zonê ma seweta Kurki u Hermeniki nêwurnenê, xırave nêkenê. Raa Sey Qażi u iyê Saheyderi ramenê. Ni sınatkarê ma eve lawıku, Zazaki ideolożünê Kurdu u iyê Hermenü rê malzeme nêkenê.

KILMEK RA

Mıleto Zaza rınd organize nêbiyo. Hama seweta organize biyaene, sıfte kerdo. Mıletê ma ke parti u camatê ho vıraşti, parti u camatê Zazau, u waxt naê ke Zazaki ẋelet vanê, kenê ve xırave, inu sılayiya sewu nêkenê. U waxt şikime, naê ke Zazaki kenê ve xırave, inu teşhir bıkerime.

Hama ma nıka ra şikime, naê ke eve muzik Zazaki kenê ve xırave, CD´unê dinu protesto bıkerime, mehernime. Sewe ke i vêżinê sahna, i sewu meşerime. Ancax niya têsirê aẋuyê dinu beno ve kemi.

Kamo ke vano: „Ez zonê cedê ho Zazaki ra has kenu.", gune hetê ilim ra famê ho bıżedno, çımunê ho rakero, tahliku bıvino.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57249)
09 Nisan 2020 Perşembe 09:41
Allah aşkına bu bizim zazacamız değil, bu adam zazacaya resmen hakaret ediyor. Hakim bey senden ricamız zazacayı gerçekten konuşan bir yazar getirin bu adam yazmasın bu zazaca değildir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56525)
18 Mart 2020 Çarşamba 10:08
zazaca sanatçının adı 'hünerkar' dır..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54608)
20 Ocak 2020 Pazartesi 18:20
Sayin yazar sadece bir kac satir okudum sanatciya sınatkari demissin.buna hunermend desen daha mantikli deilmi sinatci turkce zazacayla turkcenin uzaktanyakindan bi alakasi yok..hani sirf kurmanci hunermend diyorsa ondan dolayimi yazmadin..biz bingolde huner becerikli biri yada sanaat icin de kullanirz..ne yapmaya calisiyorsun biraz rencber azizi dinle deza.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54511)
15 Ocak 2020 Çarşamba 14:52
Dersim Zazacası biraz dikkatli okuyunca gayet anlaşılıyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54508)
15 Ocak 2020 Çarşamba 12:10
Şıma, muzikê Zazaki ser tayi fıkrê xu nuşti. Raşta hına wa; labelê ez vazeno ki zey 'Awa Zelal u Bırindari' muzik ser xebati Zazaki esti. Şıma enan zi gueşdari bikerên! Bımonên holi u weşi ser...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54535)
16 Ocak 2020 Perşembe 14:10
@Misafir Kullanıcı İşte Zazaca böyle yazılır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54501)
15 Ocak 2020 Çarşamba 01:30
Xalo tu hon von se ma tura cik fom nike kise tu nimo xaf tirki nista
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54507)
15 Ocak 2020 Çarşamba 12:07
@Misafir Kullanıcı Bırayo erca! Nuştoğê ma xelat u Tırki nênuşta. Pê fekê u diyalektikê Zazaki ê Dersimi nuşta.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54496)
14 Ocak 2020 Salı 21:49
Bizim bingolde ilk estrumanla rencber aziz silemis ana dilinde sevdasida kurd kurdizim gormeyen gozleriyle tum adaletsizligi vatani milleti topragi anlatmis .buyuk bir ozann.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın