KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Mayıs 2024 Perşembe
°C
Misafir Kalem
Belirtilmemiş

Evrenin Ötesinde Bir Yaşam Vaadi: METAVERSE

30 ARALIK 2021 PERŞEMBE 12:48
92
15630
14
AA aa

Metaverse kavramını anlamak adına bu makalede basitleştirilmiş bir dil kullanacağım. En basit karşılığı ile metaverse: paralel, kurgusal veya sanal bir evrende var olan digital kopyalarımızın deneyimidir. Sanal evren denilmesine yönelik itirazlar olmasına rağmen tanımlamaları kullanmak adına belirtiyorum. Bu evrenle ilgili insan sağlığından gelişimine kadar olumlu ve olumsuz birçok teori tartışılmaktadır. Bunlara değinmeden (çünkü bunlar derin bir havuzun dip konuları) genel hatları ile metaverse kavramını ele almaya çalışacağım.

Web 3.0

Kurgusal evreni anlamak için öncelikle Web 3.0 kavramını anlamak gerekiyor. Bu “3” rakamından da anlayabileceğimiz gibi sanal âlemin 3. nesil evrimi demek aslında. Web 1.0 80'lerin sonunda çıktı ve sadece kullanıcıların okuyup araştırdığı bir evrendi. Web 2.0' da ise kullanıcılar içerik üretmeye ve etkileşime başladı. İçerik üreticilerin ciddi paralar kazandığı ve ünlendikleri yer oldu. Ama hala tekel belirli kuruluşların (Google, Youtube vb.) elindeydi. Sanal paralarla birlikte Web 3.0 kavramı genel geçerliliğini artırmaya başladı. Web 2.0'daki merkeziyetçilik burada ortadan kalkacak ve üretici ve tüketicinin bir sağlayıcıya muhtaç olmadan yaşayabileceği “ötekievrenler” oluşacak. Web 3.0 için bir merkeziyetiz sistem vaadi de diyebiliriz. 

Meta (öte) Verse (evren)

Metaverse, insanların ve nesnelerin dijital temsillerinin yaşadığı dijital bir ortamdır. [1] Bu tanıma ek olarak gerçek hayatta bulunmayan nesnelerin de yaşadığı bir ortam olduğu vurgusunu yapabiliriz. Çünkü metavers'te var olan canavarların (oyunlarda var bu canavarlar) hiçbiri gerçek evrende aslında yok.

İlk olarak 1992 yılında Neal Stephenson “Snow Crash” kitabında geçirmiş metaverse kavramını. Ben henüz okumadım. Takip eden süreçte farklı filmlere ve dizilere konu oldu (Black Miror - Ready Player One). Oyunlarda ise zaten alışıla gelen bir evrendi.

Yaratacağınız sanal kopyanız ya da size benzemeyen bir karakter aracılığıyla  bu sanal dünyaya erişim şu an ilkel boyutlarda. (FOTO EKLE 1: OVR Metaverste isteğe göre hazırlanan bir karakter. Kendi fotoğrafınızı da yükleyerek size benzeyen bir kararkter üretebilirsiniz.)

 Yani bu ilkel düzlem cep telefonunuzla ya da pc ile giriş yapabileceğiniz platformlardan ibaret. Hedeflenen ve üzerinde çalışılanlar ise sırasıyla VR gözlükler, giyilebilir teknolojiler ve implantlar aracılığı ile kullanacağınız çiplerle bu evrene giriş vaat ediliyor.

Bu sanal evrende neler mi yapabilirsiniz?

Oyun oynamak olmazsa olmazı ve Paris'e hiç gitmeseniz de metavers'te Paris sokaklarında gezebilir, konsere katılabilir ya da bir müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Giyilebilir teknolojilerle deneyiminiz artabilir ve daha yeni olan ekranı dilinizi değdirerek tat alabilirsiniz (Bu teknoloji keşif edildi ve metaverse gelecekte uyarlanabilecek bir teknoloji).

Giyilebilir teknolojiler zaten hayatımızda fakat çok yaygın değil, VR gözlüklerse nispeten yaygın ve teknolojik altyapısı üzerinde detaylı çalışmalar yapılıyor. Google evrim nispetinde bir gözlük üretti ve bazı sorunlar nedeniyle geri çekti. Facebook ise Oculus VR'ı 2 milyar dolara satın aldı ve hala arttırılmış gerçeklik üzerine araştırma yapan firmaları almakta araştırmaları fonlamakta.

Fortnite oyununda rap sanatçısı Travis Scott bir konser verdi ve bu konseri aynı anda 12.3 milyon (açıklanan rakam ve bu rakam her geçen an artıyor) insan izledi. Hangi stada bu kadar insan sığdırabilir ve bilet satabilirsiniz? 

Zeki Müren de bizi tadabilecek mi?  

Tat alma konusuna gelince, 2021 yılında yayınlanan bir makalede elektrolit içeren jelleri şeffaf bir levhaya püskürterek ekrandaki tadı ekrana ileten ve ekrana dil değdirerek bu tada ulaştığını belirten bir yayın yapıldı.

Bu sanal evrende arsa satın alabilir ve bu arsada müze kurabilir, konser verebilir, yeteneklerinizi sergileyebilir ve dünyanın bir ucundaki insanlarla birebir  tanışma deneyimi elde edebilirsiniz ve bunlar yetmez diyorsanız yemeklerini ve içeceklerini yani kültürlerini de tadabilirsiniz. Bu tad alma konusunun ise yeni olduğunu ve metaverse eklenmesinin kaçınılmaz olduğunun benim iddiam olduğunu unutmamakta fayda var. Henüz böyle bir vaat yok yani.

Bu kadar pembe bir dünya mı?

Çok yeni bir evren, bu nedenle olumlu ve olumsuz yanlarını belirtmek için çok erken. Geleceği kesin olacak olan bu evrenin en belirgin zararlarından biri ise sanal evreni gerçek evren olarak algılayacak zihinlerin yaşayacağı olumsuz yansımalar ve hareketsizliğin getireceği fiziksel ve ruhsal sıkıntılar. Bunlar ilk etapta dillendirilen ve olabilitesi Web. 1.0 ve 2.0' ın etkileri üzerinden yorumlanan sorunsallar. Bunlara ek birçok sorun çıkabilecektir.

Sevgili arkadaşım Hasan ile metaverse konusunda sohbet ederken Bingolonline için bir yazı kaleme almamı önerdi. İlk başta soğuk baksam da okuyacak birkaç genç arkadaşın faydasına olabileceği kanısıyla sıcak karşıladım. Belki de son bir yıldır yaşadığım hayatın acı sisinden bir kaçış olarak kurguladım. Adını pek koyamasam da konu ilgi çekerse veya talep gelirse yukarıda yer alan başlıkları ayrı ayrı açabilir, yeni yazı dizini oluşturabiliriz. Bir alan uzmanı değilim okumaya meraklı biriyim sadece. Bunu unutmamakta fayda var.

Bu konular: Web 3.0, Meta-Human, Metaverse oyun platformları ve deneyimlerim, Ekrandan tat alma (Başlığı da hazır: Zeki Müren'de Bizi tadabilecek mi?), The Souk veya yakından takip ettiğim ilgimi çeken Dünyanın en güçlü teleskobu WEBB olabilir.

 

Alican BAYRAM

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_90130)
08 Mart 2022 Salı 11:11
Gerçek hayatta yapamadıklarınızı, ulaşamadıklarınızı böylece yapay hayatta ulaşabilirsiniz.Hem bunun ahireti yaptırımıda yok. Misal yani gerçek hayatta dini bütün, Imanı tam, namazlı niyazlıysanız, metaversede tam tersi bir hayatı yakalayabilirsiniz. Ondandır muhafazakarın bu konuya ilgisi.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_92390)
17 Mayıs 2022 Salı 15:22
@Misafir Kullanıcı Metaverse gördüğüm en cahil yorum olabilir.
Televizyon şeytan işiydi diyen ŞEYH'lerin şimdi TV Kanalları var der susarım!
Misafir Kullanıcı (@Misafir_90062)
07 Mart 2022 Pazartesi 00:28
Hocam çalışmalarına bakarken denk geldim bu yazıya. Basit bir şekilde özetlemişsin konuyu. Bilmeyenler için, bir çok konuda bu şekilde bilgilendirici yazı yazabilirsin. Hem öğrencin hem arkadaşın mehmet.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88943)
02 Şubat 2022 Çarşamba 13:42
Hac konusu dışarda tutulmalı ama gelecek gerçektende burada öyle hisediyorum
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88175)
01 Ocak 2022 Cumartesi 13:01
Adam bilimsel bir şeylere değiniyor, gençlerin ufku genişlesin istiyor belli ki , alta gelen yorumlara bak, bu en ufak bir çalışmaya en ufak bir emeğe burun kıvırma huyumuzdan vazgeçmezsek inanın bu memleket gelişmez. Eleştirmek dışında neler yapıyoruz? insan harcamanın, karalamanın huy edinildiği güzelim memleketim...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88167)
01 Ocak 2022 Cumartesi 08:32
Bingöl gençliği 'ne alakası var, sen otur yerinde, başaramazsın, ihale kovala, siyasiye yaman vb' gibi devirleri kapadı. Az buz istenilen gençlik kalsa da çoğunluk dünya gerçekleri ile içli dışlı, hakikati ve onlara kötü bir yaşam ve zihniyet alanı miras bırakanları biliyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88139)
31 Aralık 2021 Cuma 17:35
Birileri bu arkadaşı patlatıyor. Bingöl'e bu konunun ne alakası varki
Misafir Kullanıcı (@Misafir_90063)
07 Mart 2022 Pazartesi 00:31
@Misafir Kullanıcı Hayatımda bingöle gelmedim bingöllü de değilim ama ne saçma bir yorum. Metaverse bingölü teğet mi geçecek sanıyorsunuz? Yada bingöl dünya dışı bir yer mi? Adam ne güzel sade sade yazmış okuyup konuyu öğrenin.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88174)
01 Ocak 2022 Cumartesi 12:58
@Misafir Kullanıcı Haklısın, meşhur balımız ve kavurmamız dışında bir perspektife , vizyona ne ihtiyacımız var değil mi ? lütfen bırakın sığ bir dünyaya hapsedilen gençlerimize birileri vizyon katsın, bak sen de yapabilirsini aşılasın , kültürden , bilimden , sanattan bahsetsin, hayat sadece 70 yaşını üstündekilerin belirlediği gündemlerden ibaret olmasın, lütfen bir şey yapmaya gayret edenlere burun kıvrılmasın, lütfen ama lütfen...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88138)
31 Aralık 2021 Cuma 17:33
Bir anket firmasi aradı ve bir kaç ismi sordu vekil olarak görmek istermisiniz diye. O isimlerden biride bu arkadasti. Pbirileri parlatiyor su an önümüze seçimlerde getirecekler.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88548)
15 Ocak 2022 Cumartesi 08:45
@Misafir Kullanıcı İsterim deseydin sende. Vizyonu dar siyaset yapanlar yerine zaten metversü dahi konuşan birini seçemiyorsak o da Bingöllün vüzyonsuzlugudur.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88135)
31 Aralık 2021 Cuma 13:49
Çok açıklayıcı olmuş. Sade ve anlaşılır. Sanal alemi daha iyi anlamama yardımcı oldu. Teşekkür ederim.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88113)
30 Aralık 2021 Perşembe 17:24
Emeğine sağlık hocam. Alan uzmanı değilim diye yazmışsın ama çok sade ve basit anlatmışsın. Bir solukta okudum.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_88109)
30 Aralık 2021 Perşembe 15:45
çok güzel bir bilgisel sunmuşsunuz, tebrik ederim, sizleri ileride çok daha güzel yerlerde görmek isteriz.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın