KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Temmuz 2024 Perşembe
°C
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

Milliyetçi Ermeni Örgütleri 1938 Dêsim Alevi Zaza Soykırımını Kullanıyorlar

03 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA 19:21
183
25562
5
AA aa

Azınlık, çoğunluk üzerinde kontrol kurabilir. Dünyada bunun örnekleri çoktur. Koruyanı veya çobanı yoksa bir kurt, bir sürü koyun ve keçiyi rahatlıkla boğazlayabilir.

1937/38 Dêsim Katliam ve Soykırımından sonra başsız ve dolayısıyla savunmasız hale getirilen Dêsim Alevi Zaza halkı can derdine düştü. Hayatta kalmak için tüm zehirli yılanlara sarıldı.

Milliyetçi Ermeni ve Kürt örgütleri, hakikatinde zehirli yılanlar gibi Zaza Dilini, Zaza kültürünü ve Desim Aleviliğini zehirlediler.  

Türkçe okul, okuma yazma asimilasyonu ve ardından halkımıza yabancı solculukla gelen 'kendine yabancılaşma süreci' başladı.

Devletin göz açtırmayan sürekli takibi ve terörüne, solculuk kılığında hareket eden, ama milliyetçi ve silahlı Ermeni ve Kürt örgütlerinin terörü eklendi.

1970´li yıllardan başlayarak, soykırımdan dolayı devlete kinli olan Alevi Zaza gençliği, devrimci kılığında hareket eden ama gerçekte milliyetçi olan Ermeni ve Kürt örgütleri tarafından kandırıldı ve devlete karşı tepe tepe kullanıldı.

Ermeni ve Kürt örgütleri için çalışan birçok Alevi Zaza genci,  devlet  güvenlik güçleri tarafından takip edildi, fişlendi, hapsedildi veya öldürüldü. Hayatta kalanların çoğu, doğdukları toprakları terk etti. Şu anda bunların birçoğu, dünyanın şurasında burasında bedenen ve zihnen sakat diaspora hayatı yaşıyorlar.

1970´den günümüze kadar hem faşist devlet, hem milliyetçi Ermeni ve Kürt örgütleri, Alevi Zaza gençliğinin telef edilmesinde, netice itibariyle ortak çalıştılar.

Bilmeden Ermeni ve Kürt milliyetçiliği için çalışan 1970´lerin Alevi Zaza gençliği, şu anda pişman ve çaresizce Zaza Dili, Dêsim Aleviliğinin erozyonunu seyrediyor.

Devlete paralel güç olarak Dêsim´de kontrol, milliyetçi Ermeni ve Kürt örgütlerinin arasında el değiştiriyor. Hakikatinde azınlık olan ama devrimcilik, solculuk, Alevicilikle sinsi ve kurnaz hareket eden Ermeni milliyetçileri, çoğu zaman Kürt örgütlerini de kullanabiliyor. 

Hâlihazırda Dêsim kökenli Ermeni milliyetçileri Dêsim´i, Batı Ermenistan ve milliyetçi Kürt örgütleri de Kuzey Kürdistan olarak tanımlamaktadırlar.

Her iki güç Zaza halkının varlığını inkâr etmektedir.

Bu bağlamda dikkatinizi, birkaç gün önce elime geçen "Alevilerin Sesi" dergisinin 231 numaralı 11/2018 tarihli sayısına çekmek istiyorum. Bu sayının 45. sayfasında "Avusturya´da Dersim Soykırımı Konferansı" başlıklı yazı şöyle başlıyor:

“Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu 81. yılında Dersim Soykırımı Konferansını gerçekleştirdi.”, Alevilerin Sesi, Viyana.

Yazı şöyle devam ediyor:

“Dersim´de 1937-38 yıllarında katledilenler AABF tarafından Viyana Volkskundemuseum´de düzenlenen akademik konferans ile anıldı. Anmaya, AABF genel başkanı Ö. Turak, AABK ikinci başkanı Mehmet Ali Çankaya, AABF eski başkanı Ethem Şahin de katıldı. Ayrıca İsrail Din Topluluğunun genel sekreteri sn. Reimund Fastenbauer, Ermeni- Katolik kilisesinin papazı sn. Paulus Kondjanian vede Süryani cemiyetinin üyeleri konferansa onur konukları olarak katıldı. AABF başkan vekili ve konferans organizatörü Dr. Z. Arslan bir açılış konuşması yaptı. (...)”

Dêsim´de soykırım yasayan Alevi Zazalara ve onların günümüzdeki temsilcilerine dair bir kelimenin yar almadığı yazı şöyle devam ediyor:

“Konferansa sosyolog ve dilbilimci Prof. K. Brizic´in moderasyonunda, İki tutam saç", Vank´ın Çocukları, Keşis´in Torunları çalışmalarından tanıdığımız K. Gündoğan´nın bir sunum katılımıyla başladı. Daha sonra araştırmacı ve eski Türkiye Komünist partisi/Birlik (TKP/B) kurucu ve başkanlarından İ. Seven, etnolog Dr. M. Six-Hohenbalken, Ermeni araştırmacı ve yazar M. Bitschnau´nun sunumlarıyla devam etti. Süryani asıllı İ. Seven İslamlaştırma ve türkleştirme mekanizmasını tarihin farklı açılarından ve konumlarından itibaren değerlendirirken, M. Bitschnau Dersim´de Hıristiyan toplulukların izlerine ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı.  (...)"

Alevilerin Sesi dergiside, 1937/38  Alevi Zaza Soykırımı adı kullanılarak Ermeni ve Asuri milliyetçilerinin propagandası yapılmıştır. Yazıdan anlaşıldığı üzere "Avusturya´da Dersim Soykırımı Konferansı" adı altında yapılan konuşma ve sunumların bilimle ve Alevilikle hiç bir ilişkisi yoktur. 

Bu yazıyı muhtemelen Alevilerin Sesi dergisine gönderen Dr. Z. Arslan´ı, daha önce aşırı Ermeni ırkçısı S. Hatspaniyan ile şevkle yapmış olduğu röportajlardan biliyoruz.

Yazıda 1937/38 Alevi Zaza Soykırımında katledilen Alevi dede ve ninelerimiz, Ermeni milliyetçiliğinin hortlatılmasına malzeme yapılmıştır.

Doğrusu Alevilerin Sesi dergisinin, Alevilikle ilgisi olmayan ırkçı ve milliyetçilerin yazılarını yayımlamasını asla doğru bulmuyoruz.

Solculuk, devrimcilik ve Alevicilik kılığında hareket eden bu Ermeni milliyetçileri, Zaza Diline, Zaza kültürüne, Dêsim Aleviliğine, Zaza halkının tüm değerlerine çok zarar vermiş ve vermeye devam etmektedirler.

Bunlar hakikatinde azınlık. Ama çoğunluk olan Alevi Zazaları istedikleri gibi kullanıyorlar. Çünkü sinsi kurnaz hareket eden Ermeni milliyetçileri, günümüzde de devrimcilik solculuk teraneleriyle uyuttukları birçok Alevi Zaza´yı kullanabiliyorlar.

Anlaşılan milliyetçi Ermeni misyonerleri, Alevilerin Sesi dergisini de kullanmaktadırlar.

Kurnaz ve sinsi Ermeni milliyetçileri, yazan çizen, şarkı söyleyen Alevi Zazaların cüce yazarlık, çizerlik, sanatçılıklarını parayla ve diğer imkânlarla destekleyerek sadece pohpohlamaktadırlar. 

Misinaya takılan yeme sarılan balıklar gibi profil düşkünü Zaza kardeşlerimiz, bu ufak tefek imkanlar için kendilerini satmaktadırlar.

Bu ucuzun ucuzuna kendini satan Zaza kardeşlerimizin sayısı azalmadıkça Ermeni milliyetçileri, Zaza Dilini, Zaza kültürünü, Desim Aleviliğini ve1937/38 Alevi Zaza Soykırımı şehitlerimizi tepe tepe kullanmaya devam edeceklerdir.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50278)
21 Eylül 2019 Cumartesi 11:58
oncelikle kurtler sunu bilmeli kird veya kurt kavramlari kurtce degildir.bu kelimelerin hepsi zazaca kokenlidir.yani kendinileri aslen arap kokenli olan kurt asiretleri kendilerini zazaca kelimelerle tanimliyorlar.....bu oyunu tezgahlayanlar bati ve dogu siyonist emperyalist tarih yazicilaridir.benim o kurtce konustugunu iddia edenlere tavsiyem once bu topraklara nasil ve nereden geldiginizi arastirin sonra cikip burada yorum yapin!?baskalarinin tarihini ve kulturunu calarak ve emperyalist guclerin masasi olarak dunyaya kendinizi tanitmayin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_47459)
22 Temmuz 2019 Pazartesi 15:13
kullanılan bu çirkin ve basit dil, Zazaları, Ermenileri, Süryanileri, TC'nin kuruluşundan beri de Kürtleri yok etmeye çalışan zihniyetine ait ve onun değirmenine su taşıyan bir tutumdur. Bütün ezilenlerin -tabii ki birbirini inkar etmeden- kendi içinde zulmedenlere karşı birleşmesi gerekirken, ezilenler arasında çelişki ve nefret yaratan bir yazıya ancak kimlerin sevineceği kesin. Zaza Zaza'dır, Kürt Kürt'tür, Ermeni Ermeni'dir, Süryani Süryani'dir. Hepsi bu toprakların evladıdır, kimse bir diğerinin alt kolu değildir. Komşusudur, kirvesidir, hısmıdır, xınamisidir...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_46970)
13 Temmuz 2019 Cumartesi 15:08
Yüregine ve Kalemine saglik .
Allah(cc) razi oldun gercekleri yazdigin icin.
Yüregim ve Dualarim Senin ile güzel Can.
Zazaca icin ve Biz Zazalar icin verdiginiz mücadeleyi Sellamliyorum.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_46924)
12 Temmuz 2019 Cuma 19:57
Ey kendini bu bos ise adamis insan samimiyetimle soliyorum tv yokken gazete yokken kupkuru bir dag koyunde buyuklerimiz hep ma kird millete ma kirda derdi.ole kurtler suan birbirlerini anlamaz hic dil birligi olmadi ulus olamadik niye mi bir turkiyeli turk bir kirgizi anlamazken tek ulus oluyorlar ustelik onca tv okul hersey ne desen var yinede anlamiyorlar soz konusu kurtler olunca mi olmiyor.adim gibi eminim biz zazalar kurmanclardan oncede vardik oncedende kurduk..seni dinliyecegime kurt ulusu icin canini veren binlerce kahraman coligli var sen bildigini kendine sakla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53552)
18 Aralık 2019 Çarşamba 09:18
@Misafir Kullanıcı Kardeşim bu işgalcilerin ajanları maalesef senin söylediklerini asla kabul etmeyecekler. Bunlar Kürdistan ı işgal edenlerin iyi çocukları, ajanları, piyonlarıdırlar. Zaza, Kurmanc, Soran, Goran, Lek hepsi bir ağacın dalları. Kürdistan ın kutsal toprağında kök salmış Kürd ağacının dallarıdır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_52773)
18 Kasım 2019 Pazartesi 14:26
@Misafir Kullanıcı Yazdiklarina inaniyormusun..eperyalistmis adam yorumunda koyunden yaslilarindan bahis ediyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_50277)
21 Eylül 2019 Cumartesi 11:46
@Misafir Kullanıcı ma kird veya kirmanc kavrami siz kurtleri tanimlamaz bu kird veya kurd kavrami bugun soranice veya kurmanc konusanlara ait bir kavram degil bu kird veya kur hepsi koken olarak zazacadir....size bu ismi veren emperyalistlerdir ve sizler bunun bile farkinda degilsiniz .sozde kurtce konustugunu iddia edenlerin hepsi arap pakistan hindistan orta asya fars karisimi bir dile sahip olan koken olarak arap olan bir milletsiniz yani kurtce arapcanin lehcesidir!!
Misafir Kullanıcı (@Misafir_46543)
09 Temmuz 2019 Salı 15:22
Senin kullandigin dil iddia ettiklerinden dahada Zehirli bir dil. Tek derdin kürtleri bölmek. Dünyada hiç bir tane dil bilimci insanlari konuşulan dile göre milletlere ayırmaz. Senin mantigina göre o zaman ingilizler, amerikalilar hindistanlilar vb. Hepsi latindir. Çünkü ingilizcenin yüzde 90 latinceden gelir. Zazalar kürttür kardeşîm. DNA araşzirmalarida bunun ispatidir. Nasil olsa insanlar araştirmiyor, istedigin gibi yönlendirebilirsin. Bilime yazık etmeyin! Yazik itibariniza...
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın