KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Şubat 2024 Çarşamba
8 °C Çok bulutlu
Abdurrahman Korkut
a.korkut.12@hotmail.com

ESNAFA KEPENK KAPATTIRMAK BÜYÜK HATA

24 NİSAN 2020 CUMA 09:08
14
7447
9
AA aa

Corona imtihanı ile zengininden fakirine, inançlısından inançsızına, büyüğünden küçüğüne, siyasetçisinden seçmenine kadar tüm, ama tüm kesimler için büyük bir ‘muhasebe' yapma fırsatı oldu.  İnşallah herkes gereken dersleri çıkarmıştır.

Gerçi ‘insanoğlu nankördür' der Yüce Yaradan. Bu mutlak bir gerçek olduğuna göre, bu hadiseden de kurtulan çoğu insan, gerisin geriye dönecektir ve günahkâr günahına, zalim zulmüne, zengin israfına, fakir ise şikâyetine kaldığı yerden devam edecektir. Rabbim bizleri ve sizleri şükreden ve ders alan kullarından eylesin.

Türkiye'mizi yönetenler de ciddi bir imtihandan geçti. Özellikle sağlık ve emniyet alanında dünyaya örnek olacak başarılı bir süreci yönettiler. Tek tek ne kadar alkışlasak azdır ama bu süreçte bazı hataların olduğunu da belirtmek isterim. En büyük hatanın, ‘esnafa kepenk kapattırmak' ile yapıldığını düşünüyorum.

Bir beraberi düşünün... Ya bu garibi neden ekmeğinden edersiniz ki.! Berbere kesin talimat verip ‘sadece bir kişiyi içeri alacaksın' demek yeterdi. Berberler en az iki kişi çalışır. İkisi de ekmeğe muhtaç oldu bu süreçte. Cepte kuruşu kalmayan berber, gizli saklı gidip birini tıraş ettiğinde ise, adama 3 bin TL gibi bir ceza kesiliyor. Gel de çık işin içinden.!

Bu gibi verilecek örnekler çok. Böylelikle milyonlarca insanımız ekmeğinden oldu. Oluşan mağduriyetlerin telafisi için verilen 1050 TL ise çok çok komik kaldı. Koca koca yöneticiler, danışmanlar, ekonomistler neredeydi bu miktar belirlenirken, merak ediyoruz.!

Şimdilik bu hatalara isyanın belirtileri ve sonuçları pek görülmemekle birlikte, içten içe bir sitemin başlayıp büyümeye doğru yön aldığını biliyor, görüyor, hissediyorum.

Benim gibi iki tane dünyalar tatlısı kızcağızı olan milyonlarca baba var. O masumlar akşam babalarını kapıda karşılarlarken, ‘acaba bisküvi mi getirdi, süt mü' diye heyecanla özlem çekerler. Bir değil, iki değil, artık her akşam babalarının elleri boş olarak geldiğini gören çocukların boyunlarının bükük hallerini hayal edebiliyorum da, çocuklardan önce o babanın acısını hissediyorum. Evet, kepenk kapatma ile hiçbir şey yapılmasa da, o çocuklar ve babaların boyunlarının bükülmesine neden olunmuştur/olunmaktadır.

‘E ne yapsın devlet, önlem almasın mı' deniyor da, ben bu uygulamanın ‘kaş yaparken göz çıkarmak' olduğunu söylemeye devam edeceğim. Ve göreceksiniz, (inşallah ben yanılırım) bu uygulamanın ileride hem ekonomik hem de psikolojik götürüleri olacak.!

Önlem olarak ülke ve illere giriş ve çıkışlar sıkıca denetlenir, yaşlılar ve hastalar için ciddi önlemler alınır, gereksiz kurs, eğlence ve toplantılar ertelenir, sosyal mesafe kuralları denetlenir, risk haritası ile köy, belde, ilçe ve iller belirlenip o bölgelere yönelik kısmi önlemler alınabilirdi. Ama yok, 7'den 70'e her kesime, ilgili/ilgisiz denmeden karantina uygulandı.

Kirasını veremeyen, çocuğuna bir süt alamayan, burnuna yemek kokusu geldiğinde içi giden insanlarımızın, bir de sokağa çıkamama yasakları ile iyice psikolojisi bozulmak üzere. Daha fazla stres olmadan, yasakları kaldırma ve önlemleri esnetme adımları acilen atılmalıdır. Yoksa bu işin sonu kötüye gidiyor, benden söylemesi..!

Özetle; Corona sürecindeki başarıları nedeni ile hem devlet ricalimizin, hem de tüm çalışanların hakkını teslim ediyoruz. Ancak, özellikle kepenklerin indirilmesine yönelik tedbirler bir an önce kaldırılmalı, gerekli ne kadar imkân varsa, vergi indirimleri gibi teşviklerle piyasa canlandırılmalı, tüm imkânlar bu yönde seferber edilmelidir' diye düşünüyorum.

Yüce Allah, güzel ülkemizin, millet ve ümmetin yâr ve yardımcısı olsun…

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler… Saygılarımla…

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58257)
05 Mayıs 2020 Salı 16:04
İstediğin oldu, kepenkler kaldırılıyor, haydi gözün aydın :)
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58256)
05 Mayıs 2020 Salı 15:36
Talihsiz bir yazı olmuş. Birkaç kuruşu insan hayatından daha önemsemenize söylücek kelime bulamıyorum.Koronadan yakınını kaybeden biri olarak; sizin böyle vurdum duymaz davranmanıza, vukuatın ciddiyetini görmemenize anlam veremiyorum
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58323)
08 Mayıs 2020 Cuma 12:34
@Misafir Kullanıcı Bir kaç kuruş dediğiniz şey, milyonlarca babanın çocuğun ailenin geçimidir, boğazıdır, ekmeğidir sayın okurumuz. O zaman senelerce bu şekil devam edelim. Hiç bir berber lokanta cafe otel açılmasın, taşımacılık dursun. Böyle bir mantık olabilir mi. Yapılacak şey basit; gereksiz eğlence toplantı kurs etkinlik spor gibi konuları kısıtlarsınız, sosyal mesafeye uyarsınız, hijyen denetimlerini sıkılaştırırsınız, hasta ve yaşlıları da korursunuz. Artık ondan sonra normal hayat devam etmeli. Bunun başka çaresi yok. Biz sizin için empati yapalım ama siz de aç çocuklar için empati yapın. Saygılar...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58232)
04 Mayıs 2020 Pazartesi 02:54
Siz bir bilen olarak! Yazıyorsunuz , adam ölecek siz para diyorsunuz. Pandemi de ayrım yapılamaz. Siz işin ciddiyetinden habersiz olamazsınız...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58142)
30 Nisan 2020 Perşembe 13:03
ciddi borç altına girmeyen berberler bugüne kadar kazandıklarıyla en az 1 yıl idarelerini yapabilir. 3 tl bile olmayan saçın maliyeti için en az 20-25 tl ücret alıyordular vatandaştan. günde en az 10 traş deyin alın size en az bir çalışan 200-250 tl arası kazanıyordu zaten. bir berber çalışanı mühendisin aylık maaşı kadar kazanıyor zaten. onun için fazla merak etmeyin berberleri..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58140)
30 Nisan 2020 Perşembe 12:59
Sayın yazar bir de isterseniz şöyle düşünelim. varsayalım ki ben de covid 19 virüsü var, devlet berberleri yasaklamadığı için ben de herhangi bir berbere girip tıraş oldum ve bendeki virüs berbere bulaştı, ya da berberdeki eşyalara bulaştı. buradan da diğer gelen müşterilere virüs bulaşsa bu büyük bir felakete sebep olmaz mı? Ha bu kepenk kapattırılan esnaflara destek verilmeli midir evet kısmen de olsa mutlaka destek verilmelidir. özellikle de son günlerde 1000 tl sosyal destek yardımları yapıldı. aslında bu destek kepenk kapattırılan esnafa da verilmeliydi.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58310)
08 Mayıs 2020 Cuma 03:23
@Misafir Kullanıcı Ülkeleri bu şekilde virüsten daha beter olan kriz, bunalım ve iç isyanlarla mahf edecekler. Lütfen dünyayı biraz okuyun. Yazımızda önlemlerin ne olacağını, tedbirleri falan yazdım kısaca, ciddiye almamak olur mu hiç. Altın fırlayacak, İMF çıkış yolu olarak gösterilecek. Buna uymayan ülkelerdeki iktidarlar el değiştirecek ve bir sürü isyanlar çıkacak... İşte buna virüs nedeni ile getirilen ekonomik yasaklar ve tedbirler zemin olacak hocam. Bazı devlet liderleri farkında ve buna direniyor. Erdoğan da farkında ama bakalım ne kadar direnecek. Saygılar hocam
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58270)
06 Mayıs 2020 Çarşamba 01:25
@Misafir Kullanıcı Corona bu kadar büyütülmemesi gerektiğini düşünmüşsünüz. Sosyal mesafe izolasyon amacı virüsün hızlı yayılımını önlemek. Ve yoğun bakımlarda oluşacak yoğunluğu önlemek. Yoksa sizin dediğiniz gibi ciddiye almazsak. Bi annenin ölüyorum ne olur son bir defa kez kızımı göreyim haykırışını duysaydınız yazdığınızı aklınızdan dahi geçirmezdiniz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58202)
02 Mayıs 2020 Cumartesi 14:22
@Misafir Kullanıcı Sayın okurumuz, sizdeki virüsün sorumlusu siz ve gittiğiniz berber olur, Edirne ve Kars'taki masum berberler ve çocukları değil... Ayrıca Coronanın bu kadar büyütülmesine inanmamanızı tavsiye ederim. Eğer dedikleri gibi bulaşıcı ve ölümcül olsaydı şu ana kadar milyardan fazla insan ölmeliydi. Önümüzdeki aylarda bakın göreceksiniz dünya ekonomisinden neleri götüreceğini. İnşallah ülkemiz sokak eylemleri ile karıştırılmaz. Corona yüzünden baltalanan ekonomi tam da buna zemin hazırlamıştır. Kapattırılan esnafa destek önerinize katılıyorum ama 1000 tl çok komik bir rakam değil mi.! Saygılar...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58053)
28 Nisan 2020 Salı 15:05
Ekonomik kriz olacağı konusunda endişeler artıyor. İktidar çok uyanık davranmalı bu süreçte. Yoksa olan hem iktidara hem millete olur...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58007)
27 Nisan 2020 Pazartesi 11:58
Ortaligi karistirmayin, sn cumhurbaskanimiz gereken her seyi yapiyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57976)
25 Nisan 2020 Cumartesi 20:32
Pesembenin gelişi carsambadan belidir Ekonomi zaten kötüye gidiyordu betona dayalı ekonominin çöküşünü uzmanlar biliyordu hic bir zaman bunu unutmayalım ekonomi tarım ve hayvacilik turizmle şahlanır sıkışınca hemen tarima dönüş yaptilar hazine arazilerini tarıma açtılar mevcut tarim alanlarında bile sulama yetersiz hazine arazilerini tarima aciyorlar hangi suyla bunu unutmayalım su verdiğini bir gün geri alır
Misafir Kullanıcı (@Misafir_57927)
24 Nisan 2020 Cuma 12:31
Katılıyorum yazar kardeşim. Esnaf zaten şikayetçiydi halinden, bir de böyle bir süreç başladı. Zor günler kapıda.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın