KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
22 Nisan 2024 Pazartesi
11 °C Çoğunlukla açık
Abdurrahman Korkut
a.korkut.12@hotmail.com

Yeni Oluşumların Dili

21 TEMMUZ 2020 SALI 16:22
14
4186
3
AA aa

Malum, siyaset arenasında yeni oluşumlar var…

Önce Davutoğlu Gelecek Partisi, sonra da Babacan Deva Partisi ile yeni bir oluşma gitti.

İki partinin de en büyük umudu, Ak Parti seçmeninden destek görmektir.

Peki, oy bekledikleri Ak Parti seçmenine karşı yeterince hassas davranabildiler mi?

Gelecek Partisi bu konuda üç büyük hata yaptı/yapıyor…

İlk büyük hataları, Erdoğan ile polemiğe girecek söylemlerde bulunmalarıydı.

İkinci büyük hataları, teşkilat başkanlarını, eski AKP'lilerden oluşturmalarıydı.

Üçüncü büyük hata da, partinin önde gelenlerinin, Erdoğan muhalefetliği ile Erdoğan düşmanlığını karıştıracak söylemlerde bulunmalarıdır. Çünkü AKP seçmeni, Erdoğan'ın eleştirilmesini anlayışla karşılayabilirken, eleştirilerin hakaret ve düşmanlığa everilmesine tahammül edemezler...

Bingölonline sayfamızda, Sayın Hâkim Bayraktar'ın canlı yayın konuğu eski Ak Parti, yeni Gelecek Partili bir eski milletvekiliydi. Gelecek Partisi'nin bu iştahlı siyasetçisini dinlerken, inanılmaz şaşırdım. ‘Erdoğan hangi gerekçelerle Erbakan'dan ayrıldı ise, biz de o gerekçeler ile Erdoğan'dan ayrıldık' demez mi.! Ardından da gerekçelerini şu temellere dayandırıyordu: “Haksızlık, hukuksuzluk, hırsızlık, kayyum atamaları, baskı, tek adamlık, yolsuzluk, torpil, haram, kul hakkı, zulüm, kriz, ırkçılık…” saydı saydı saydı bitiremedi. Halbuki kendisi de o gemide kürek çekiyordu..!

Peki; Erdoğan'ın, Erbakan'dan ayrılma gerekçeleri bunlar mıydı..? Erdoğan Erbakan'dan ayrıldığında hiç bu tür cümleler, suçlamalar,  hakaretlerde bulundu mu?

Bu dilin, ‘Kâbemiz Taksim' diyenlerin dili olduğunu biliyoruz da, sayın eski vekilimiz, bu dilin kimlerin dili olduğunu bilmiyor muydu, yoksa bile bile mi kullanıyordu.! Her iki ihtimal de de, Ak Parti seçmeni nezdinde bu dili duymak, bu parti için ciddi bir kayıp olmuştur/olacaktır.!

Kendisini dinleyenler arasında, ellerindeki rakı/biraları yudumlayarak, mübarek Ramazan ayında, “şerefine Tayyip” diye keyif çatan radikal geziciler varsa, inanın ki, “şerefine kardaş, konuş, kim tutar seni” diye alkış tutuyorlardır. Bunu göremeyecek kadar büyük bir hırs... İlginç tabi.

Erdoğan'ın ölmüş annesine küfürler eden, kızına, çocuğuna hakarete kadar hadlerini aşan, milletin kutsal değerlerini aşağılamaya yönelik düşmanca pankartlarla ortaya çıkan bir radikal ahlaksız gurubun olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelecek Partisinin, onların diline benzer söylemlerde bulunmaları, kendilerine oy verme potansiyeli olan Ak Partililerde keskin bir mesafe oluşturdu/oluşturacaktır.

Özellikle eleştirilen Erdoğan olacaksa, eleştiri konusu ne olursa olsun, Fetö ağzı ve radikal gezi dilinin kullanılması, Erdoğan severler tarafında bir kenetlenme oluşturmaktadır.

Gelecek partisinin hataları, Deva Partisi için bir fırsat olarak görülebilir. Bu hatalardan kaçınarak, Ak Parti tabanı ile aralarına bir kalın duvar örülmesinin önüne geçebilirler. Zaten sırf bu nedenle, Babacan'a karşı daha sıcak duygular oluştu. Hâlbuki eskiden Davutoğlu çok daha fazla sevilirdi Ak Parti tabanında. Bakalım Sayın Babacan ve partilileri bu sıcaklığı ne kadar koruyabilecekler.?

Son yirmi senedir bu ülkede haksızlıklar da, hukuksuzluklar da, adam kayırma da, haram yiyenler de oldu. Ancak bu ülkede son yirmi senede, Cumhuriyet tarihinin görmediği muazzam hizmetler de, başörtülülerin haklarının teslimi de, Kürt meselesinde atılan ileri ve somut adamlar da, demokratikleşmeye yönelik büyük düzenlemeler de, sosyal yardımlarda devletin kat kat artan kalemleri de, sağlık alanında çağ atlatılmış adımlar da, ulaşımda ülkeyi baştanbaşa saran oto yollar, tüneller, raylar da var. Hava yolunda, sporda, eğitimde, dış politikada, terörle mücadelede başarılmış nice nice hikâyeler ve kahramanlıklar da var.! Eleştiri yaparken bunları yok sayarsanız, milletin gözünde itibarınız ister istemez sarsılır. Yeni oluşumlar bunları es geçebiliyor ve bu siyaset biçimleri, milletin gözünden kaçmıyor.

Özetle… Yeni oluşumların hedefi Erdoğan'ın itibarı ile oynayıp, alaşağı edilmesi değil, yapılan hizmetlerin hakkını vermek, yanlışların ise ‘yapıcı bir dille' anlatıp alternatiflerini anlatmak olmalıdır. Bu yönde yapacakları siyasetin, kendileri için daha hayırlı olacağını düşünmekteyim.

Ümmet, ülke ve milletimiz için her şeyin en hayırlısı ne ise o olsun…

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler…

Saygılarımla…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60534)
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:41
Bir vatandaş olarak sayın yazarın yazdıklarını paylaşıyorum. Şahsım adına akp'ye (Eskiden Akparti) oy vermememe rağmen (reise oy vermeye hala devam ediyorum) sırf yeni oluşumların kullandığı kin ve nefret dili aynen chp-hdp-daiş ağzı gibi.. yahu sanki bilmiyoruz niye akp den çıkıp yeni oluşumlarda arayışa girdiklerini. Bunun tek sebebi pastadan paylarının az olması ya da paydan yararlanamamalarıdır. Yoksa yani bizim için hizmet aşkıyla yanıp tutuştuklarına inanacak kadar ahmak değiliz herhalde..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60479)
23 Temmuz 2020 Perşembe 16:03
Yahu niye bukadar yandaş bir yazarsın? Neden ak partiden ayrılan herkesi ihanetle suçlayacak kadar gözünüz dönüyor? Sizin kadar siyasette insanlara hakaret eden siyasetciler yok siz edince iyi muhalefet edince ortalığı yangın yerine cevirirsiniz.bir gün şu köşeden hergun zamlanan hayatı pahaliligi yazsaniza.muhalefete yaptiginiz eleştirileri hükümete yapsaniza,yapamazsınız sadece elinizi vicdanınıza koyup yaptığınız zamları yazın.ne yaparsınız yapın herşeyin bı sonu vardır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60502)
25 Temmuz 2020 Cumartesi 05:02
@Misafir Kullanıcı İktidarı her zaman eleştiriyoruz hocam. Özellikle Kul Hakkı açısından... Diğer yazılarımız ortada... Mesela;(https://www.bingolonline.com/makale/bizim-mahalle-ve-dÂva-822.html)
Saygılar...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60452)
23 Temmuz 2020 Perşembe 02:06
Gemi su alalı epey oldu. Batması an meselesi ve sen kendini hala havuzda hissediyorsun...tatlı rüyalar....
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60482)
23 Temmuz 2020 Perşembe 17:13
@Misafir Kullanıcı Bu gemide siz de varsınız. Sizin de boğulmamanız için dua edip çaba sarfediyoruz. İnşallah sizin de bu yönde bir duanız ve çabanız vardır sayın okurumuz... Saygılar
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın