KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Haziran 2024 Cuma
°C
Hasan Berdibek
hasanberdibek@hotmail.com

Kovid-19 Efsanelerine İnanmayın

15 MART 2020 PAZAR 16:26
20
8631
7
AA aa

Lütfen bana iyice kulak verin. Bakın bir kez söyleyeceğim bunları daha da söylemeyeceğim. Öncelikle sorgulamak nedir? Oradan giriş yapacağım.

Sorgulamak: İsminden de anlaşılacağı üzere soru sormak eyleminden gelir. Sorgulamak, eleştirel düşünebilmektir. Sorgulamak, her şeyi olduğu gibi kabul etmemektir. İşin özü sorgulamak iyi bir şeydir. Sizi doğru bilgiye götürür. Götürmese bile eldeki bilginin doğruluğunu ortaya koymanıza yardımcı olur.

Sorgulamayı öğrendikten sonra gelelim gündemimize. Gündem Kovid-19, yani hepimizin bildiği Korona Virüsü. Üzerine bolca espriler yapıp şarkılar yazdığımız, insanları öldüren, henüz resmi olarak bir ilacı bulunmayan tehlikeli bir virüs.

Bu virüs hızla yayılan bir virüs. Virüse dair hemen her şeyi zaten biliyorsunuz. Ben burada sorgulamadan başlayarak aslında virüse dair bildiklerinizin fazlalığından dert yanacağım. Korona virüsü ile ilgili şehir efsanelerine inanmadan önce sorgulayın.

Bakın şehrimizde henüz bir virüs vakası yaşanmadı.

Devlet Hastanesinin bodrumunda iki ayrı odada iki ayrı korona virüslü tutulmuyor.

Hatta onlara kapı altından yemek de verilmiyor.

Ben bu yazıyı gazeteye gönderip sokağa çıkacağım. Pazar günü ya da başka bir gün sokağa çıkma yasağı yok.

Korona virüsü taşıyan 3 kişi Bingöl'den Ankara'ya gönderilmedi.

Lütfen ama lütfen duyduğunuz her şeye inanmayın. Hatta duyduğunuz hiçbir şeye inanmayın. Bu yazıyı okuyorsanız internette herhangi birşeyi araştırabilirsiniz. Duyduğunuz cümleyi yazın internette aratın, güvenilir bir kaynaktan gelmeyen bilgiye itibar etmeyin.

Bakanlık açıklama yapmış, A haberde söylemiş, şu gazete yazmış, bu tweet atmış gibi saçma sapan cümlelerle yalanlarına dayanak gösteren sahtekârlara da itibar etmeyin. Bakın ciddi bir konu. Kaos oluşturabilecek gücü olan bir mesele. Kaos herkese zarar verir. Lütfen bu hayati meselede biraz hassasiyet gösterelim.

Ha bir de yerlere tükürmeyelim. Tükürmeyin arkadaş yerlere. Tü-kür-me-yin. Sizin pisliğinize ayak basıp sağa sola gitmek zorunda değil kimse. (sanırım burada yorumlara gelen tepkileri peşinen görmüş oldum) neyse ne istediğinizi söyleyin. Tabii ki siz tükürüyorsunuz demiyorum ama tükürenleri uyarmıyorsunuz diyorum.

Sonuç olarak benim güzel şehrimin insanları, riskli bir durumla karşı karşıyayız. Görünen o ki birlik falan olmayacak çünkü biz de sağda solda duyuyoruz fırsatçıların yaptıklarını. 5 kilo makarnayı 45 TL'ye satanları. Bu koşullarda birlik olmamız mümkün görünmüyor. En azından fitne yaymayalım. İnsanları paniğe sürükleyecek duyumları yaymaktan imtina edelim. Bir şey duyduğumuzda sorgulamak denilen eylemden faydalanmayı göz ardı etmeyelim. Fırsatçılar için de VİMER 189 ihbar hattı ve 0552 189 0 189 whatsapp ihbar hattına başvuralım.

Özellikle Umre'den dönenleri ziyarete gitmeyelim. Varsa yakınınız ziyaretçi kabul etmesine izin vermeyin. Aile üyelerini 14 gün uzak tutun. Küçük rahatsızlıklar için hastaneleri meşgul etmeyelim. Ziyaretçi olarak hastaneye gitmeyelim. Ne hastaları ne dışardakileri ne de kendimizi riske atmayalım. Sağlık çalışanlarına şiddeti kınayalım. Ayıplayalım. Kovid-19 ile olan Ulusal mücadelede hepimiz üzerimize düşeni yapalım. Allah yardımcımız olsun.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56496)
16 Mart 2020 Pazartesi 16:46
Eyvallah kardeşim, yüreğine sağlık . Heleki şu yere tükürmeler, ağzında balgam yuvarlayıp yerlere adeta yuvarlatanlar!!!! Hadi gel seninle YE RE TÜ KÜR ME AR KA DAŞ!!! Kampanyasını bingölden başlatalım bellimi olur bakarsın tüm ülkemize yayılır, ulusumuz tüm zor zamanlarda bir olmayı bilmiştir. Ya burdada BİR olursak?!?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56493)
16 Mart 2020 Pazartesi 13:55
Deza agzina saglik bilincli olmak bilinclendirmek lazim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56483)
16 Mart 2020 Pazartesi 09:05
Tebrik ederim kardeşim keşke herkes bu şekilde halkı bilinçlendirmek için çaba gösterse bizleri KAOS a sürüklemekten başka açıklama yapan yok televizyonları açıyoruz enfeksiyon uzmanı yerine onkoloji uzmanı psikiyatri gibi dr lar açıklama yapıyor korkun diyor sokağa çıkmayın diyor testi yapamıyorlar diyor yani iç açıcı açıklama yok Allah yardımcımız olsun, Allah böyle insanlardan bizi korusun İnşallah.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56481)
16 Mart 2020 Pazartesi 08:37
özellikle yere tükürme konusu çok önemli... çoğu zaman özellikle sabahları yolda yürürken arkanızdan bir ses duyuyorsunuz gök gürlemesi gibi sonra da bir balgam ve tükürme... yazarken bile midem bulanıyor. diyanetin camilerde bu konu hakkında uyarı yapması gerekiyor. belediyenin ceza kesmesi lazım.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56475)
16 Mart 2020 Pazartesi 01:41
Umarım duyarlı bir duruş sergiler bu halk. Pek sanmıyorum ama neyse:)
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56472)
15 Mart 2020 Pazar 22:39
Umre ve yurt dışından gelenler malesef risk taşiyor.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56467)
15 Mart 2020 Pazar 20:16
Bir de gaza basarcasına tükürüyorlar ha gayret. Yazıklar olsun öyle doğal bir olaymış gibi elini de pantolununa sürüp geçiyorlar. İğrenç bir durum gerçekten. Yürürken yere bakılmıyor. Kulaklarımı kapatıp geçesim var. Bur defasında birini uyardım sanane dedi. Yol benim yolummuş sanki ...
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın