KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Mayıs 2024 Perşembe
°C
Hasan Berdibek
hasanberdibek@hotmail.com

Madalyonun Öteki Yüzü

19 EKİM 2020 PAZARTESİ 17:35
49
15712
19
AA aa

Bundan bir süre önce yayınlanan yazılı bir eser için kaleme aldığım makalemin içerikten çıkarıldığını gördüm! Aslında resmim var ama yazım yok! Neden yayınlanmadığı hususunda ise acemice cevaplar aldım! Ama önemli değil!

Nihayetinde bu şehrin güzelliklerini irdelemiş, emeğe saygının nasıl kıymetli olduğunu(!), muhafazakârlığın ciddiyet ölçüsünü(!), sosyal yaşama büyük değerler verilişini(!), yarınlarımız olan gençlerimizi fazlasıyla önemsediğimizi (!) irdelemiştim.

Hep kendimizle övünürüz ya… Balımız böyle, kadayıfımız şöyle, yüzenadamız ve güneşin doğuşumuz harika, istihdam olanakları almış başını gidiyor, tarım ve hayvancılıkta çığır açmışız ve dahası… Tamam, bunları kabul edelim. Ama madalyonun bir de öteki yüzü var…

Nasıl mı?

-Çocuklarımızı lafla değil, icraatla kurtaralım!-

Önceliğimiz çocuklarımız olsun… Şöyle ki, bu şehirde çocukların zararlı maddelerle tanışma yaşı 12-13 seviyelerine inmiş durumda. İlkokullara kadar giren zararlı maddeler şehrin geleceğini, yarınlarını kuşatmış vaziyette!

Şehir merkezinden tutun da ‘muhafazakâr' diye nitelendirilen ilçe ve beldelere kadar durum hiç de iç açıcı değil! Madde bağımlılığı artık sıradanlaşıyor, özentiler sayesinde daha da yaygınlaşıyor, gençlerimiz eriyip gidiyor ve buna dur diyecek bir hamlemiz bulunmuyor!

Bu şehirde madde kullanımına bağlı olarak tedavi olması gereken binlerce insan varken bir tane bile uyuşturucuyla mücadele merkezi yok. Bu şehirde çocukları uyuşturucudan uzak tutmak için gereken sosyal imkânlar sağlanmıyor. Çocukların spora yönlendirilmesi için gerekli projeler, atılımlar yapılmıyor.

Her haltı yeriz ama ‘gizli' olması önemli!

Seneler evvel “Bingöl'de öyle şeyler yaşanmaz” dediğiniz her şey bu şehirde yaşanıyor artık. İçkili mekâna ruhsat vermemekle muhafazakâr olduğunu sanan bir toplumdan başka bir şey değiliz. Taciz, tecavüz, istismar diz boyu bu şehirde. Ağrınıza gidiyor duymak değil mi?

Bu şehirde ensest ilişki sayısı da kayıtlarda epeyce var. Ama tepkimiz 13 yaşında şort giyip futbol oynayan kızlaradır. Konser ya da festival yapılacağı zaman ortaya dökülüp kızlar erkekler aynı yerde oluyor buna izin vermeyiz diyen bir ilçenin eşrafları, yaşadıkları yerde cereyan eden tecavüz, taciz, ensest ilişki ve uyuşturucu olaylarına karşı da aynı hassasiyeti gösteriyor mu? Tabi ki koca bir HAYIR!

Gizli olması, toplumun bu iğrençliklerin farkında olmaması mı teselli ediyor bizleri? Ya da “Aman, kimse bilmiyor” diyerek mi işin içinden sıyrılıyoruz? Yoksa “Herkes kendi günahından sorumludur?” diyerek mi göz yumuşları masumane kılacağız? Bu şehrin sadece bir ilçesinde değil, genelinde benzer problemler yaşanıyor tabi ki! Ama herkes suskun… Nihayetinde muhafazakâr bir toplumuz(!)

Bir de Sivil Toplum Örgütü (STK) adı altında bu şehrin sorunlarına el atması beklenen zümre var! Ama onlar kuruluşlarından beri hep meşguller! Kâğıt üzeri projeler yapıp devleti söğüşleme peşinde koşmaktan, şehrin kanayan yaralarına merhem arama fırsatları henüz olmadı! Kimi ne ilgilendirir ki, çocuklar uyuşturucu bataklığına saptanmış, kimin umurunda ahlaki yozlaşma derinleşip toplum dinamikleri yok edilmiş, kimin umurunda şehrin yarınları sayılan gençler psikolojik sorunlar nedeniyle bunalımlı günler geçiriyor…

Şayet böyle bir dertleri olsaydı, şimdiye kadar bu şehirde madde kullananların tedavileri için bir rehabilitasyon merkezi olurdu, gençler maddenin parasal karşılığını değil zararlarını konuşuyor olurdu!

-Emek sömürüsüne göz yumulan, hatta iltifat edilen bir şehiriz!-

-Bu şehirde sanayileşme adı altında tekstil atölyeleri ve fabrikalar kuruldu. Şehre yatırım geldi. Peki, bu yatırımın şehre katkısı ne oldu? İstihdam mı? Evet, oldu ama bununla birlikte sistematik sömürüyü öğrendik. Atölyelere İŞKUR üzerinden kursiyer adı altında emekçileri doldurup işlerini yaptıran ancak sonrasında bu kişileri sigortasız, asgari ücretin çok altında çalıştıran işverenleri de görmüş olduk.

Yatırımcı kaçar korkusuyla emek sömürüsüne göz yumanları gördük. Kadın çalışanlar açısından tüm sektörlerde emek sömürüsünün yoğun olduğu bir şehir burası. Erkekle aynı işi yapıp yarısı kadar maaş alan kadınlar var burada. Ama evet burada ekmeği patronlar verir!

-Kültürel faaliyetler sokakta mı yapılacak?-

Bu şehirde önemli bir eksiklik olan müze ve şehir kütüphanesinin yakın zamanda inşaatına başlanacak olması sevindiricidir ama aynı zamanda üzüntü vericidir!

Neden?

Çünkü müze ve kütüphane yaparken bu şehrin büyük anıları barındıran ve sosyal etkinliklerin kalbi olan Kültür Merkezi yıkılacak ve bir daha yapılmayacak! Tiyatrolar nerede yapılacak? Siyasi partiler kongrelerini Üniversitenin kongre merkezinde mi yapmak zorunda kalacak? Devlet tiyatroları geldiklerinde Hükümet Konağı önünde mi gösterilerini sunacak? Yeni bir şeyler yapmak güzel de, var olan güzellikleri yok etmeden yapmak neden zor geliyor? Yeni bir Kültür Merkezi yapılmak sitense, en az 3 sene geçecek? Yer bul, proje hazırla, programa aldır, ihalesini yaptır, inşaatına başla, açılışını yap! Peki, 3 yıl boyunca bu şehirdeki sosyal ve kültürel etkinlikler nasıl ve nerede yapılacak?

-Bu şehir sizin değildir beyler!-

Bir de kendini bu şehrin sahibi sananlar var! Varlığını feodal yapının varlığına borçlu olanların Ankara'da oturup kendini bu şehrin önde geleni, vazgeçilmezi, hatta şehrin kendisine borçlu olduğunu, edeben ilim erbabına gösterilen saygıyı babadan oğula geçtiğini sanan bir güruh da var! Onlar, bu şehri kendilerinin, hatta babalarının mülkü sananlardır. Oysa bilmeleri gerekir ki, bu şehir Bingöllülerindir!

Bingöl, bu şehir için emeğini, zamanını harcayanlarındır!

Bu şehir, çocukların geleceği için mücadele edenlerin, yarı maaşa fabrikada gömlek veya sigortasız çalışıp maske dikenlerindir! Bu şehir sizlerin değildir bunu unutmayın. Gücünüzü yitirdiğiniz an unutulacaksınız, bilin!

Sonuç olarak; bu şehrin sadece paraya ihtiyacı yok. Bu şehrin sağlığa, sanata, kültürel ve sportif faaliyetlere, eğitsel çalışmalara, her alanda haram ve helali ayırt edecek ahlaka, bireyler arası adalete ve daha birçok şeye ihtiyacı var. Çocuklarımızı kaybediyorsak, emek sömürüsüyle övünüyorsak, sosyal yaşamdan kopuk bir hayatı reva görüyorsak, ilmi ve bilimi öncelemekten vazgeçip feodal yapıyı tercih ederek bundan siyasi bir rant devşirmekten uzak kalamıyorsak, bırakalım bu pervasız hayat devam etsin... Şayet varsa bu şehrin yarasına merhem olmak gibi bir derdimiz…

Zahmet olacak ama kalkalım ayağa!

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63727)
26 Ekim 2020 Pazartesi 08:52
''Bundan bir süre önce yayınlanan yazılı bir eser için kaleme aldığım makalemin içerikten çıkarıldığını gördüm!'' Aslında söz ettiğin yazılı eseri görmek gerekir özellikle bu Makaleden sonra kimleri şişirmişler kimler neler yapmış kimler senin yazdıklarından bahsetmiş ama anladığım kadarıyla o eserde sadece olmayanlar olmuş yani güllük gülistanlık bir şehir var o eserin içinde kimler için yayınlanmıştır az çok biliyoruz. Senin Ankara'da kendini BİNGÖL'ün sahibi sananlar dediğin kesim için çıkarıldığı kesin.
YÜREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM EMEĞİNE SAĞLIK...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63549)
21 Ekim 2020 Çarşamba 12:47
sen ve senin gibi düşenen kardeşlerimiz abilerimiz hiç susmalı ve gençlerimiz için adım atmalı yoksa kaybedeceğimiz o kadar çok şeyler olcak ki sadece hayatı uyuşturucu vb. maddeler ile uydu kentte dolaşmaktan ibaret olacak gençlerimizin. ve yarın belki de bizim çocuklarımız bu durumda olacak. hayat standartlarımızın artması için gerçek anlamda mücadele etmeli.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63544)
21 Ekim 2020 Çarşamba 11:22
Hasan beyin kalemine sağlık durumu gayet güzel bir şekilde anlattığı için teşekkürler.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63511)
20 Ekim 2020 Salı 19:01
Bravo...Elinize,yüreğinize,kaleminize sağlık.Ayakta alkışlıyorum
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63503)
20 Ekim 2020 Salı 17:09
Ağzınıza o temiz yüreğinize sağlık ve kaleminize kuvvet. Rabbim sizin gibi düşünenlerin sayılarını artırsın inşallah.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63493)
20 Ekim 2020 Salı 12:08
içki ruhsatı olsa, spor aktiviteleri artsa, muhafazakar dediğiniz kanat size tabi olsa etraf mis gibi olur.. Avrupa'daki gibi ahlak zirve yapar.. Uyuşturucu ortadan kalkar hayat standardı artar..herkes önce kendini düzeltmeden çare söylemek, abesle iştigal olur
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63492)
20 Ekim 2020 Salı 11:54
bazı gerçekleri korkusuzca dile getirmeniz, sorunları ve çözüm yollarını tartışmaya açmanız, bürokratik hantallığın ve toplumsal değer yargılarının çürümeye terk edilişi karşısındaki sessiz çığlığınızı saygıyla selamlıyorum. Fakat ömrü hayatımda şunu gördüm, inanın eleştirerek, kınayarak bu memlekette hiçbir işi halledemezsiniz. toplum ve yöneticilerinin öncelikle kaybettikleri erdemi yeniden yakalamaları gerekir, ve siz güzel bir şeyler yapmak istiyorsanız sadece bir yazar, vatandaş, memur, işçi olmanız yetmiyor, bizzat karar merciinde olmanız gerekir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63491)
20 Ekim 2020 Salı 11:49
Söylediği herşeyin altına imzamı atarım. Bunun yanında en önemlisi bence kendisini de işin içine katması. Suçtan, ya da olumsuz durumlardan kendine de pay çıkarıyor. Sadece birilerini suçlamak yerine kendisinin de olanlardan sorumlu olduğunu ifade ediyor. Böyle konularda sorumluluk üstlenebilmek önemli bir erdemdir. Yazarı tebrik ediyorum
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63483)
20 Ekim 2020 Salı 10:11
Kaleminize sağlık böyle cesur bir yazı yazdığınız ve hakikati dillendirdiginiz için bu yazdiklariniz eksik bile bence ama bir tebriği de gazeteniz haketti bu yazıyı yayınlamak da cesaret ister
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63476)
20 Ekim 2020 Salı 02:55
Tamda söylemek istediklerimize sözcü oldunuz.Malesef ki memleketimizin durumu dile getirdiginiz gibi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın