KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Nisan 2024 Pazar
18 °C Çok bulutlu
Hasan Berdibek
hasanberdibek@hotmail.com

Tekstil Atölyeleri Denetlenmeli...

13 TEMMUZ 2020 PAZARTESİ 19:50
8
8989
2
AA aa

Öncelikle tekstil sektöründe çalışan tüm emekçilerden özür diliyorum. Bugüne dek onlar sömürülürken susmuş olmamdan ötürü. Vampirlerin avuçlarına terk etmiş olmamızdan ötürü de utancımı belirtmek istiyorum…

Bu şehirde yüzlerce tekstil emekçisi var. Bunların çoğu da kadın. Ve maalesef ki çoğu da emeği sömürülen kadınlar. Geçtiğimiz günlerde bir sosyal medya mecrasında bir ilana rastladım. 1800 TL maaşla tekstil elemanı aranıyordu. Tuhafıma gitti bu durum. 1800 TL'ye insan çalıştırmak suç bildiğim kadarıyla. En azından tam zamanlı bir işte, emekçinin en düşük asgari alması gerekiyor. Tabi sigorta yol ve yemek de ayrıca olması gerekiyor. Biraz araştırdıktan sonra Bingöl piyasası için 1800 TL'nin iyi bir maaş olduğunu gördüm. Nasıl mı? Gelin bu organize sömürmeyi biraz ele alalım.

Bizim kızlarımız kursiyer olarak İŞKUR aracılığıyla işe alınıyor. Belli bir süre devletten sigorta ve maaş desteği alınıyor. Bu sürede kursiyer olan kızlar kursiyer gibi değil de işçi gibi çalıştırılıyor. Üstelik maaş düşük. Sigorta desen zaten emekliliğe etkisi yok. Snra bu kızlar İŞKUR kapsamından çıktıkları zaman bu kez yine düşük maaşa çalıştırılmaya devam ediyor. Sömürüye ara vermek yok. Üstelik düşük verilen bu maaşlar (1300 ile 2000 arası) bazı yerlerde 2-3 ay ödenmeyebiliyor. Peki bunu kim denetliyor? Ben mi gidip denetleyeceğim? İlgili kurumlar patronların masasından kalkıp işçilerin sofrasına da bir otursunlar derim. Ama şikayet yok ki neden denetleme olsun? Hem kağıdın üzerindeki eksiklikleri söyleriz patronlara tamamlarlar değil mi?

İşçiler neden sessiz? Çünkü o paranın her kuruşuna ihtiyaçları var. Çünkü evde oturmak yerine ailelerine destek olma şansları var. Çünkü emeklerinin değerini kimse anlatmadı onlara. Ben elimden geldiğince bu işin peşini bırakmayacağım. Bu şehre yatırım diye gelip bizim insanımızın emeğini sömürenler, sağda solda şu kadar insana ekmek veriyorum havasını atmasınlar. Aksine şu kadar insanın alın teriyle geçiniyorum. Başkalarının rızkını boğazımdan geçiriyorum diye Allah'a ne hesap vereceklerini düşünsünler. Kimse yatırım falan yapmıyor, hepsi bu şehrin emeğini sömürüyor. Hepsi dediğime bakmayın. İşçinin hakkını asgari de olsa veren firmalar olduğunu da duydum.

Ortada vahim iddialar var. İddialara göre bazı yerlerde işçilere hakarete varan uyulamalar da oluyormuş. Ben bu iddiaların gerçek olmadığını umut ederek, ilgili kurumları denetleme yapmaya davet ediyorum. İŞKUR, kursiyerlerinin akıbetini takip etsin. SGK baksın bakalım kimler ne kadar maaşla çalışıyor. Evraklarda herşeyin tastamam olduğunu sağır sultan da biliyor. Gerçekler nasıl onu araştırsınlar. Çalışanlar işten çıkarılma korkusuyla konuşmayabilir. Ama elbet bunlar ortaya çıkacak. Bu suça ortak olan herkes de bunun hesabını verecektir.

Ben ilk kez bu konu hakkında yazdım. Ama konunun takipçisi olacağım. Yeni bilgi edindiğim gibi buradan paylaşacağım. Sizlerden de bilgi vermek isteyen olursa mail adresim hasanberdibek@hotmail.com

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60535)
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:45
Bu adamın yazdığı bu önemli konu nedense siyaset yapanları ilgilendirmemiş. tabi onların gerçek derdi halkın derdine çareler aramak değil, kendi yollarına bulmaktır. Hasan'ım siyaset- oy-iktidar ile ilgili yazı yazsan hem okunursun hem de çok yorum alırsın. Halkımızın beyni o kadar çok kirletilmiş ki .. Halbuki gerçek siyaset sayın yazarın yazdığı bu sorunlara çözüm yolları bulmaktır. Samimiyet olmayınca işte..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60322)
18 Temmuz 2020 Cumartesi 00:54
Cok anlamli bir konuya deginmissin, ayni rezillik çagri merkezlerinde de var. Sozde hukumet yatirim olsun diye bu tip firmalara işe yeni baslayan calisanlar icin işkur araciligiyla destek veriyor! Maas dediginiz gibi işcilik yani asgari ucret izerinden degil kursiyerlik uzerinden veriliyor halbuki ayni işçi gibi de calistiriliyorlar. Bu emek somurusu uzerinden hem mulklerine mulk hem de itibarlarina itibar kazandiriyorlar! Halbuki eskiden işe yeni baslayan birine firekt asgari ucret veriliyordu. Hukumetin yatirim icin urettigi bu sistem maalesef halk yerine kapitalperestlere yariyor..
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın