KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-1 °C Açık
Hasan Berdibek
hasanberdibek@hotmail.com

SÜTAŞ GELECEK DERTLER BİTECEK (Mİ?)

21 OCAK 2020 SALI 17:08
35
11089
11
AA aa

Bingöl tarihinin en önemli yatırımı olan SÜTAŞ projesi günden güne belirgin bir şekilde ilerliyor. Şüphesiz bu yatırımla birlikte şehirde bir hareketlilik ve canlılık yaşanacaktır. Fakat şehir, SÜTAŞ için ne gibi hazırlıklar yapıyor hiç düşününüz mü?

Sanıyoruz ki, fabrika bitecek ve hepimize fazladan para gelecek. Bizlere ikişer, belki beşer inek verecekler. Sonra da gelip kapımızdan çok paraya sütü alacaklar.

Böyle bir şey olabilir mi sizce?

Kimse kahvelere gelip de hadi SÜTAŞ bitti, gelin paralarınızı alın demeyecek. SÜTAŞ için süt üretmenin yollarına bakacağımız yerde, son yıllarda kahvelerde süt tüketimini arttırmaya başladık resmen.

Çevre illerimizde SÜTAŞ için çeşitli hazırlıklar yapıldığını duyuyoruz. Elazığ'dan gelip tesisi inceliyorlar, bilgi alıyorlar, neler yapacaklarını öğreniyorlar.

Bizler için ise tek bir mesele var. SÜTAŞ kaç kişiyi işe alacak? SÜTAŞ'a girmek için nereye başvurmalıyız?

Tabi bu sene İŞKUR'dan da TYP alımları olmayınca herkes tam bir boşluğa düşmüş durumda.  Ne yazık ki, günden güne tembelleşen bir toplum olduk. Oturduğumuz yerden herkesi eleştirip hiçbirşey yapmayan, kahvehane dedikodusu dışında bir adım ileriye gidemeyen bir topluluk haline geldik. Siyaset dışında bir işimiz kalmadı. Gerçi ülkece tuhaf bir yere döndük. Siyasetçiler dışında herkesin tek işi siyaset. Siyaseti bizler sokakta, kahvede, evde, okulda yapıyoruz. Meclis'imizde ise ne olduğundan bihaber hayatlarımızı sürdürüyoruz.

Neyse, konumuza dönelim.

Bizler elimize geçen bu altın değerindeki fırsatı değerlendirmek zorundayız. Bazı kurumlarımız konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapıyor. Ama vatandaşlar olarak artık sürece dahil olmamız gerekiyor. 2003 depreminden sonra köyden yaşanan göçlerle birlikte tam bir tüketim toplumu olduk. Bingöl Çobanları şiirinde geçen

“Bu tenha derelerin, bu vahşi kayaların

Görmediği gün yoktur sürü peşinde bizi,”

dizeleri artık hayal oldu nerdeyse. Ne kayalar, ne de dereler bizi sürü peşinde görmez oldu. Köylerden geldik, yetmedi, köyde yaşayanlar da şehirden beslenmeye başladı.

Yarın SÜTAŞ gelince sütü kimden alacak?

Oto galerilerden mi? Öğrenci ve köy servislerinden mi? İŞKUR elemanlarından mı? Müteahhitlerden mi? Yoksa Almanya'dan mı gönderecekler?

Hepiniz, hepimiz birşeyler yapmak zorundayız.

Kooperatif nasıl kurulur? Bunu öğrenmeliyiz önce.

Hemen hepimizin köyünde iki tane inek besleyecek yeri vardır. Köye yine gitmeyin. Herkes iki inek alıp köyde ortak besleyebilir. Çok da uzmanlık alanım olan bir konu değil ama Tarım Müdürlüğü köy köy gezip bilgilendiriyor. Bilgi için bizler de bizzat başvuruda bulunmalıyız. Memleketimize yazık. Bu tembellikle çocuklarımıza gelecekte hiçbir şey sunamayacağız. Hepsi 18 yaşına gelince yurt dışı hayali kuracak. Hepsi uzaklarda üniversite okuyup dönmemek isteyecek. Bu şehri kendimizden korumamız lazım.

Sosyal medyada birbirimize atıp tutarak, hayatımızda okumadığımız kitapların sözlerini okumadan paylaşarak, anlamadığımız herşeyi beğenerek, okuduğumuz herşeyi sorgulamadan kabul ederek ileriye doğru tek bir adım atamayız. Atamıyoruz da!

Hepimiz kendimizi mükemmel birer danışman sanıyoruz. Herkes bir Aristo şehirde. Hepimiz fikirlerimizin birilerine ışık olmasını bekliyoruz. O ışığın aydınlattığı yolda ilk adımı kendimiz atmalıyız. Atalet deniyor sanırım tüm buna. Ya da bizim kendi ifademizle “edemerım”. Biz kendimize hiçbirşeyi edemerız. Tam olarak bunun karşılığı atalet oluyor sanırım. Hepimiz kış boyu planlar yapar yazın da yatarız. Kışın da yazı bekleriz. Muhtemelen tam olarak şimdi harekete geçmek gerekiyor. Tekrarlıyorum. SÜTAŞ senin için, şehrin için büyük bir şans. Bundan faydalanmak için bugün birşeyler yapmalısın.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54729)
24 Ocak 2020 Cuma 10:31
Sürekli sürekli sürekli halkı kötülüyorsunuz. Oturuyorlar bir iş güç yapmıyorlar. Ben Bingöl de şunu gördüm. Arkanda güçlü bi siyasetçi olmak zorunda yoksa hiç bir şekilde işin gücün yürütülmüyor. İlla bi yerlere gidebilmek için bi referansın olması lazım. Sütaş için de şunu söyliyeyim. Kimlerden süt alınacağı emin olun şimdiden belli olmuştur...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54750)
24 Ocak 2020 Cuma 15:53
@Misafir Kullanıcı Yazar içerikte alımlar yerine üretimle ilgilenilmeli diyor. Siz hala referans diyorsunuz... Sütün kimden alınacağı belli. Süt üretenden alınacak. Oturup her şeye saldırıp birilerini suçlayan siz parlak zekalılardan almayacaklar.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54721)
24 Ocak 2020 Cuma 09:24
Tebrikler kardeşim, güzel bir yazı, eline sağlık, bu arada kooperatif çalışmaları başlamak üzere, çalışmalar yapılıyor
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54666)
23 Ocak 2020 Perşembe 06:10
Hiç iyi bir tanıtım olmamış bingöl adına! Halkın suçu ne? Bugüne kadar söz verilen hiçbir vaad yerine getirilmemiş. Halkta vatandaşta sonucun nereye varacağını biliyor. Pes etmiş durumda...siyasetçilemiz sadece boş hava yapıyo. Sonuç elde var sıfır... Halkın bu işte hiçbir suçu yok. Sizin dediğiniz konularda halkta bilinçlenmek ister. Hayvan alacak parayı versinler. Yol göstersinler.Ama bişey yapılınca yine fakire yok ekmek Tarzı oluyor. Bunlar hepsi boş konuşmalar.Bingölde bişey yapılınca ya bir engel konuluyo. Ya da siysetçi ve zengin olan kişi o pastadan pay alıyo..... Vesselam
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54771)
24 Ocak 2020 Cuma 22:11
@Misafir Kullanıcı Farklı bir yazı mı okudum ben? Ne tanıtımından bahsediyorsunuz? Halkın tembelliğinden bahsediyor yazı siz gelmiş diyorsunuz ki para versinler. İlla o lokma ayağa gelecek değil mi? Bu ucuz kahve sallamalarını bırakın artık. Biraz kıpırdasın şu halk.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54686)
23 Ocak 2020 Perşembe 19:38
@Misafir Kullanıcı Kesinlikle katılıyorum size arkadaşlar benim 20 ye yakın süt veren ineklerim var sütaş tarafında hiç bi konuda bilgilendirildi medim bakımları okadar zorki ben kendi cebimden bakımlarını yapıyorum inanınki zarardayım yaa gerçekten biz bukadar pasif bir ülkede i yaşıyoruz anlamıyorum allah sonumuzu hayır etsin.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54660)
22 Ocak 2020 Çarşamba 18:02
Yazacak bir şey bulamadım Hasan kardeş sen gereken herşeyi yazmışsın
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54647)
22 Ocak 2020 Çarşamba 08:05
Bu şehrin gelişmesi için elini taşın altına sokacak bir siyasetçimizi tam anlamıyla bu güne kadar göremedik. Bundan sonra da görecek miyiz bilemiyorum. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54646)
22 Ocak 2020 Çarşamba 08:00
Ağzına yüreğine sağlık kardeşim çok yerinde ve doğru bir tespit. Bu şehir hepimizin biz sahip çıkmazsak diğer şehirlerden kimse gelip sahip çıkmaz. Bu gün gidin bakalım sabah' ın erken saatlerinde gece saat 12:00' lere kadar tüm gençlerimiz kahvelerde masa başında oyun oynuyorlar yeme içmeleri dahi masa ceplerinde M..... sigaraları ellerinde son model telefonlar oh ne ala. Kaç gencimiz merak edipte bir meslek öğrenmeye merak etmiş. Bu şehre kahve köşelerinde sahip çıkılmaz. İnanın siyasetçilerimizin tek dertleri var gerçekten memleket için çalışan bir kurum amirinin yerini değiştirmek.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54642)
22 Ocak 2020 Çarşamba 03:10
Tarım il müdürlüğü beş yoldaki kahvelerde seminerler düzenlese iyi olur herkes farkındalık yaşayabilir yazı güzel ama maalesef 6 ay bedava para olunca hiç kimse merak edip tarım il müdürlüğüne uğramaz bundan sonraki 6 aylik bedava parayı köylülere verin ki köylüler hakkını versin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54640)
21 Ocak 2020 Salı 23:31
Teşekkür ederim hasan bey
İşkur dakiler iyice okusun torpilı bırakın...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54636)
21 Ocak 2020 Salı 18:44
Gerçekten de alkışlamak istiyorum. Değindiği noktalar çok önemli. Bakın bunları dikkate almak lazım. Tembellikle ihya olunmaz. Hele sırf siyasetle hiç olmaz. Eylemsiz siyasetle hiç hiç olmaz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54631)
21 Ocak 2020 Salı 17:34
Teşekkür ediyorum güzel tespit ve tarım il müdürlüğünün eğitim çalışmalarına değinmeniz bizi onere etti çünkü 2019 yılında toplamda 8799 kişiye ulaşarak bu süreci anlatmaya çalıştık ilk defa biri bu çabayı gördü söyledi mutlu olduk malumunuz marifet iltifata tabidir teşekkür ediyoruz
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın