KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Mayıs 2024 Perşembe
°C
Hasan Berdibek
hasanberdibek@hotmail.com

Sanat Toplum İçindir(!)

15 KASIM 2021 PAZARTESİ 18:20
43
13292
11
AA aa

Ben sinemadan pek anlamam. Uzun ya da kısa metrajlı filmlerden de anlamam. Ama az buçuk insanlıktan, insana verilen değerden anlamaya çabaladığımı söyleyebilirim. Geçtiğimiz günlerde Bingöl'ümüzde bir kısa film festivali düzenlendi.  Festivale birçok ülkeden yapımlar başvurdu. Bingöl'den ise festivalde yer aşan film almadı. Buraya kadar her şey doğal akışında gibi gelebilir. Ama işin iç yüzüne baktığımızda çok farklı şeylerle karşılaşıyoruz.

Festivali düzenleyen kişi Baran Mayda diye birisi. Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği'nin Başkanı. Ben internette bu derneği araştırmak istedim ama internet sitelerine ulaşılmıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile kurulan bir dernek. Siirt, Bingöl ve Erzincan'daki film festivallerini de aynı dernek ve başkanı düzenliyor. İşin ilginç yanı Bingöl'den önce Siirt'te düzenlenen festivalde de aynı jüri aynı organizatörler aynı filmler yer alıyor. Ödüller farklılık göstermekle birlikte kabul gören filmler genelde aynı.

Beni bu yazıyı yazmaya iten ana konu ise Bingöllü genç yönetmen adayı Ahmet Hakan Vergi'nin Avusturya'da Uluslararası Film Festivaline davet edilen DÜR filminin Bingöl'de gösterilmemesi ve bu organizasyonu gerçekleştiren Baran Mayda adlı kişinin film ve yönetmeni hakkında yazdıkları.

“İzleyen 10 kişiden neredeyse 1 kişinin bile beğenmediği, kötü bir film çekiyorlar sonra da finale kalamayinca ağlıyorlar:) film sırf zazaca diye finale kalmayı kendinde hak gören bu edepsizler ile sonuna kadar uğraşmak lazım :) unutmadan filmin adı dür.”

Evet bir film festivali organizatörü, direktörü her neyse. Bir kültür ve sanat derneği başkanı sıfatını taşıyan birinin genç bir yönetmenin emek ve zaman harcayarak kendi kıt imkanlarıyla çekmiş olduğu film hakkında verdiği beyanattır bu. Bir yönetmen adayına, gencecik bir çocuğa edepsiz demesi yetmiyor sonuna kadar uğraşacağım diye de tehdit ediyor.

Tabi benim memleketimin çocuğu sanatla uğraşınca edepsizlik oluyor. Kendisi hangi uluslararası festivale birilerinin sırtına dayanmadan davet edilmiş acaba? Sırf Zazaca diye mi Avusturya'dan davet aldı? Üstelik yetmemiş o arkadaşımızın iltica başvurusunda bulunmasıyla da dalga geçmiş. Sen ve senin gibilerin dernek adı altında kamu kaynaklarından (sağda solda methiyeler dizerek nüfuzlarını kullandıkları kişilerin desteği ile) faydalanmasının önüne geçemeyeceğini anlayan bu arkadaşlar başka ülkelere iltica ediyorlar. Üstelik oralarda işlerinin eğitimlerini de almayı talep ediyorlar.

Sen gelip burada Bingöl Şehri Özel Ödülü altında birilerine ödül dağıtıyorsun ama Bingöl Şehri'nin bundan haberi var mı? Yüzlerce filmin başvurduğu 24 tanesinin finale kaldığı ve senin tarafından düzenlenen organizasyondan kimsenin aklında tek bir film adı kalmadı. Sadece Zakkum konseri konuşuldu. Festival düzenleyip şehri bundan mahrum bırakma ödülünü de sana veriyoruz. Şehrimizin kaynaklarını ne olduğunu bilmediğimiz kişilere aktaran tüm kurumları da kınıyorum. Organizasyona o kadar destek veren kişiler konuşmalarını yaptıktan sonra kaç tane filmi izlediler? Sanata ne güzel destek.

Bizler çok iyi biliyoruz ki bu organizasyonun ne sanata ne sanatçıya ne de şehrimize bir katkısı olmamıştır. Sanatı kılıf yapıp halkın kaynaklarını kendilerine aktarmada kullanan sözde sanatçılar için sadece birer amaçtır. Hadi bakalım açıklasınlar sanata ve sanatçıya verdikleri destek Bingöl halkına kaç paraya mal oldu?

Senelerdir bir şehir kütüphanesine harcayacak para bulamayanlar bir festivale ne kadar kaynak ayırdılar? Bir vatandaş olarak en temel hakkım olanı soruyorum. Kamu kaynaklarını nereye ne kadar harcadınız? Direktör olan bu adam sanata kaç paralık katkı yaptı? Şehrin tanıtımını ne kadar yaptı?

Bir festival organizasyonunu yapacak yeterlilikte olmayan tüm kurumlarımızın kültür müdürlükleri, para dışında destek vermeyip desteklediğini iddia eden kurumlarımız da yerlerini yine derneklerin başkanlarına bırakıp gitsinler. Şimdi sizler zehirlendiğiniz o güçle bu şehir sizin sanıyorsunuz ya, bu şehir imkansızlıktan ötürü şehrini mahallesini ülkesini terk etmek zorunda kalan gençlerindir. Gün gelecek vicdanınız sizlere tüm bunların hesabını soracaktır. Kendi kendinize uydurduğunuz bahaneler, aslında iyi bir şey yaptım deyip geçiştirmeler yastığınızın altından çıkacaktır.

Kendisi Akif filminin yapımcılığını da üstlenmiş olan bu bireye Mehmet Akif Ersoy'un şu sözlerini hatırlatalım; “Ne ibrettir kızarmak bilmeyen çehren, bırak kardeşim tahsili; git önce edep, haya öğren.”

Son olarak da bizim tahir bu şehrin öz evlatlarını sonuna kadar uğraşacağım diye tehdit ediyor. Edepsizler diye de belirtiyor. Edepsiz olan kendisidir. Nef'i'nin şu dizeleri işin özetidir;

“tahir efendi bana kelp demiş

iltifatı bu sözde zahirdir,

maliki mezhebim benim zira,

itikadımca kelp tahirdir. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87262)
25 Kasım 2021 Perşembe 15:47
Aslında organizatörün organize bir şekilde 3 şehrin başına bela olmasını maalesef birçok okuyucu es geçmiş. Ayrıca bir filmin iyi veya kötü olmasına organize organizatör mü karar veriyor ? Nerden baksan tutarsız nerden baksan ahmakça bir açıklama. İlde böyle mantıklı ve cesur yazıları görmek umut veriyor. Kaleminize sağlık.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87100)
19 Kasım 2021 Cuma 21:09
Kaleminle bin yaşa
okuyucu (@Misafir_87066)
17 Kasım 2021 Çarşamba 16:47
''DÜR''filmi televizyonda gösterilip,Avusturya'da davet almışsa bir emek söz konusu. Kaldı ki izleyicinin alışkanlıkları değişti ve kültürleri tanıtan belgeseller daha çok izlenir oldu. Bu filmin festival programında olması gerektiğini -ödül almasa bile- düşünmüştüm.Bu nedenle yazınız tam da bizim duygularımıza tercümandır.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87061)
17 Kasım 2021 Çarşamba 10:53
başka bir işin yokmu senin. Toplumun ahiretine ve dünyasına yarar sağlayacak birşeyler biliyorsan söyle. Bilmiyorsa bari sus boş işlerle milleti mesgul etme.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87054)
16 Kasım 2021 Salı 23:18
Allah için memleketin haline bakın bence o şahıstan çok bu şehrin yöneticileri özellikle de dünden günümüze gençlik spor ile kültür turizmi yöneten bay müdürleri eleştirmek hatta kınamak gerekiyor. Solhan voleybol takımında bir tane sporcu bingollu yok, memlekette kısa film festivali yapılıyor ülkede nam salmış bir tane yönetmenimiz yer almıyor alamıyor.. Varsa bir iki kişi onların da önü sağolsun yöneticilerimizin ilgisizliği yüzünden tıkanıyor ..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87041)
16 Kasım 2021 Salı 15:57
AĞZINA SAĞLIK KARDEŞİM. BİZİ YÖNETENLERİN ÜÇ MAYMUNU OYNADIĞI BU MEMLEKETTE YAZDIKLARINI DİKKATE ALACAK VE GEREĞİNİ YAPACAK BİRİ ÇIKARMI.!! SANMAM ASLA..
MÜREKKEBİN BOL OLSUN GÜZEL KARDEŞİM..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87036)
16 Kasım 2021 Salı 13:49
gerçekleri söylemek çoğu kişiyi rahatsız edecek biliyorsun değil mi?
ama helal olsun sana kardeşim yine gerçekleri korkmadan söylemişsin.
sanata sanatçıya saygı sıfır, eskilerin bir lafı var ya kötü söz sahibinindir. o kullandığı kelime kendisine aittir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87033)
16 Kasım 2021 Salı 10:17
kaleminizin her daim doğruyu yazması dileğiyle.. ellerinize sağlık bu arada
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87028)
15 Kasım 2021 Pazartesi 23:22
Sanat mi hangi sanat, belden aşağı vuran sanatmi kadını köle meta olarak gören sanat mi 3 5 kelime ordan burdan öğrenin alın kopyalayın yazin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87026)
15 Kasım 2021 Pazartesi 19:48
İşte gazetecilik bu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın