KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli
Abdurrahman Korkut
a.korkut.12@hotmail.com

HDP ÖNÜNDEKİ ANNELER VE GELİŞMELER

06 OCAK 2020 PAZARTESİ 08:40
13
2799
5
AA aa

Aylardır, yüz civarında anne-baba, HDP önünde evlat nöbeti tutuyor.

Ne çektiklerini bir onlar bilir, bir Allah…

Peki, muhataplar üzerlerine düşeni yaptılar mı?

DEVLET; Anneler ısrarla isim, adres, yer ve zaman göstererek, kimlerin çocuklarını dağa götürdüklerini gözyaşları içerisinde anlatmalarına rağmen, elle tutulur bir operasyon yapılmadı.

AKP: Annelere sahip çıkacak söylemlerde bulundular ama bu yetersizdi. Mesela batı illerinden bu anne-babalara kayda değer bir destek gelmedi.

HDP: Çocukların annelerine teslim edilmesi için örgüte herhangi bir çağrı yapmadılar.

CHP: Anne-babları ziyaret yerine, onlarla alay edenlere koştular. Annelerin dualarını değil, HDP yönetiminin alkışlarını tercih ettiler. Böylece HDP seçmenine göz kırpmaya devam ettiler. Bu konuda bile milli bir duruş sergilemekten imtina ettiler.

Davutoğlu-Babacan-Gül Treni: Acılı anneleri ziyaret edeceklerine, Demirtaş'a güzellemeler yapıp, kayyumları eleştirmekle meşgul oldular. Canlarından koparılan anne-babaların acılarına ortak olacaklarına, Erdoğan'ın canından bir parçacık daha koparmaya yönelik siyaset sergilediler.

ÖRGÜT: Siyasi şov gayesi ile de olsa, ‘biz kimseyi zorla tutmuyoruz' diyerek çocukları gönderebilirlerdi. Ne annelerin, ne de babaların o kahır içindeki gözyaşlarını umursamadılar.

Medya: Bu yüreği yanık anne-babaları, Fener-Ol kampanyası kadar bile gündemde tutamadılar.

Görüldüğü üzere canı yanan, kalbi kanayan, içi parçalanan, derdi ile kahrı ile kalakaldı.

Yaşanan bu süreçten anladığımız; Kürt meselesi de, kütlerin acıları da, annelerin kahrı da olduğu gibi kalacak, siyasiler ise bu meseleyi sadece siyasetlerine göre kullanmaya devam edecekler.

Şeyh Said'lerin, Seyyid Rıza'ların hâla eşkıya, terörist, hain gösterildiği, mezarlarının ortaya çıkartılmadığı, okullarda okutulan Resmi Tarihteki çelişkilerin düzeltilmediği, Anayasada Kürt-Türk eşitliğinin hak ettiği yerini bulmadığı bir realite orta yerde dururken, daha bir 100 yıl daha annelerin çektikleri yanlarına kar kalacak gibi.

‘Seni başkan yaptırmayacağız' lanetli sözünden sonra, Kürt Sorununun kardeşlikle taçlandırılması zaten büyük bir hayal olmuştu…

Hele bir de Erdoğan'ın, ‘Kürt Sorunu diye bir şey yoktur' diyecek noktaya geldiğini de gördük ya, bizde umut falan kalmadı tabi.

Bir gün bu sorunun çözümü mutlaka bir başka Osmanlı ya da Selahaddin torununa nasip olacak ta, o günleri görmek bizlere nasip olur mu, o bir muamma işte.

Kürt Meselesinin çözümü için yakın gelecekte bir hüsn-ü zannımız kalmasa da, HDP önündeki anne-babaların çocuklarına kavuşma ihtimali için hâlâ bir ümidimiz var.

O ümidimiz, Leyla Zana gibi Kürt siyasetçiler ve bölgenin kanaat önderlerinin insiyatif alarak, çocukların teslimi için aracı olma ihtimalidir.

Bunu imkânsız olarak görenler daha çok biliyorum ama garibin ekmeği de umut işte...

Annelerin evlatlarına sarıldığı o güzel günleri görmek ümidi ve duası ile…

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler…

Saygılarımla…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54203)
07 Ocak 2020 Salı 16:14
Yazıyı beğendim. Toplumsal sorunları gündeme taşıması iyi. Kalemine sağlık diyorum. Bazı arkadaşlar yorum yaparken etik kurallar çerçevesinde yorum yaparlarsa daha iyi olur. Herkes aynı fikirde olmayabilir. Yazarın düşüncelerinin bazılarına ben de katılmıyorum ama daha saygılı olabiliriz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54199)
07 Ocak 2020 Salı 11:46
Sayın Korkut; Bu cümleniz her şeyi özetliyor, tebrik ederim... 'Şeyh Said'lerin, Seyyid Rıza'ların hâla eşkıya, terörist, hain gösterildiği, mezarlarının ortaya çıkartılmadığı, okullarda okutulan Resmi Tarihteki çelişkilerin düzeltilmediği, Anayasada Kürt-Türk eşitliğinin hak ettiği yerini bulmadığı bir realite orta yerde dururken, daha bir 100 yıl daha annelerin çektikleri yanlarına kar kalacak gibi'
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54187)
06 Ocak 2020 Pazartesi 19:59
Aynen öyle. Annelerin gözyaşları kimsenin umrunda değil. Hdp o çocukları getirmeyi başarsaydı milletin takdirini alırdı. Ama dağdan korkuyorlar. Olan anne babalara oluyor dediğin gibi. Kayyumları eleştiren davutoğlu zamanında bunu destekliyordu. Yazıklar olsun ne diyelim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54183)
06 Ocak 2020 Pazartesi 15:36
kitabın ortasından konuşmusunuz aynen öyle. Recep Tayip Erdoğan da bu işi çözemediyse, o da kürt sorunu yoktur demişse artık bu mesele zor çözülür ve olan annelere babalara olur. Yeni partilerin iki yüzlü tavırlarını zaten herkes biliyor. o yüzden kimse onlara pirim vermez. Şeyh said ve Seyyid rıza hakkında yazdıklarından dolayı sizi tebrik ediyorum. Kürtlerin liderlerine sahip çıkman güzel. tebrik ederim yazın için.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54178)
06 Ocak 2020 Pazartesi 12:25
Sen boganin altinda buzagi aramaya devam et. Muhakak boganin sana sunulacak cikintilariyla muhafak olursun. El insaf .... kayyumlarida meşrulastir ya. Rabbim mahşeri alemde mazlum kürt halkina yapilan haksuzliklara meşrulaştiran yazindan dolayi hesabini sorsun. Yakana yapisacam ....
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54184)
06 Ocak 2020 Pazartesi 15:54
@Misafir Kullanıcı Sevgili okurumuz: Dikkat ederseniz Kürt Sorununa değiniyorum genel olarak. Siz sadece işin Kayyum boyutu ile alakadar olmuşsunuz. Bu arada bedduanıza katılmıyorum. Rabbim zulüm edenlere doğruları görmeyi ve tövbe etmeyi nasip eylesin. Kürtlerin haklarını verecek güzel insanları iktidara getirsin... Biraz daha relaks sevgili okurumuz...
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın