Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2021 Perşembe
-7 °C Açık
Misafir Kalem
Belirtilmemiş

Tanrının Dili

24 OCAK 2018 ÇARŞAMBA 07:19
29
5708
9
AA aa

Göz görmeyedursun, gönül gördü, kalp gördü. Akıl düşünmeyiversin, kalp düşündü. Sevgiliye giden yollar yüründü, gören olmadı, duyan olmadı. Zira yoktur cevabı, ezeli sırdır öyle dedi hayyam, ne sen bilirsin ne de ben. Aşkın şahitleri bilir, aşkta korku yoktur. Aşkın şahitleri bilir, aşkta hesap yoktur. Aşkta yok vardır, aşkta yok olmaktır. Zaman derdim belki bu yola ilaçtır, zira ne zamandır bu derdin merhemi ne de ibadettir bu yolun menzili. Benlik kibri attığında ve terki terk ettiğinde aşık olur, aşık kişi bilir ki cihan ezeli bir sırdır ve onlar o sırrın içinde kaybolurlar. Bu kayboluş aşık kişiyi henüz bu dünyada aşkın mahkemesine çıkartır. Ezeli sırların hikmetinden midir bilinmez ham olan kişiyi pişirir sonra aşık kişi aşk ile yanar ve kavrulur. Ne bir dileği kalır dünyadan ne de bir beklentisi. Ve gün gelir artık O'nu kendinde arar. 

Feriüddin Attar Mantıku't Tayr'ında bu hakikati bir hikaye ile dile getirir;

Bir gün kuşlar bir araya gelerek kendilerine hükmedecek bir gücün olması gerektiği üzerine tartışmaya başlarlar. Kuşlardan biri ‘'Ben Tanrı'nın habercisiyim, yaradılışın sırrını biliyorum. Süleyman Peygamber'e yoldaş oldum, onunla birlikte bu âlemi dolaştım, tanrımızı biliyorum, benimle birlikte gelirseniz onu bulursunuz. O, Kaf Dağı'nın ardındadır; adı da ‘Sîmurg'dur. Fakat yol uzun, denizler derin, karalar sarptır. Kendimizden geçip yola düşelim. Eğer ondan bir iz bulabilirsek ne mutlu bize!” der. Kuşlar öncesinde çok istekli olmalarına rağmen yolun zahmetli olduğunu öğrenince savsaklamaya başlarlar. Ama kendisinin tanrının habercisi olduğunu söyleyen kuş herkesi ikna eder ve yola koyulurlar. Kuşlar yolda bitkin düşmeye başladıklarında tanrının habercisi olan kuş onların şüphelerini giderici sözlerle onları ikna eder ve yollarının uzun ve zahmetli olduğunu, önlerinde “istek, aşk, marifet, istiğna(gönül tokluğu), tevhit(bir olduğuna inanma), hayret(müşahede etmek) ve fakr u fena(yokluk)” adları verilen yedi vadi daha bulunduğunu, bunları geçince Sîmurg'a yani tanrılarına ulaşacaklarını söyler. Kuşlar yine yola düşer. Fakat kimi yolda kalır kimi yem bulmak için yere iner kimi de açlıktan ölür. Sonunda yüz binlerce kuştan ancak otuz kuş hasta ve bitkin bir şekilde bu vadileri aşar. O sırada bir kuş ansızın gelip kuşlara kim olduklarını, nereden geldiklerini sorar. Kuşların amaçlarını anladıktan sonra geri dönmelerini söyler, ardından da hepsinin önüne birer kâğıt koyup onlara “Bunları okuyun!” der. Kuşlar, yaptıkları her şeyin bu kâğıtlarda yazılı olduğunu görünce şaşırırlar. Bu sırada Sîmurg da tecelli eder. Fakat gördükleri Sîmurg, kuşların kendilerinden başka bir varlık değildir. Sîmurg'da kendilerini, kendilerinde de Sîmurg'u görürler. Bir anda hem kendilerine hem de Sîmurg'a bakarlar. Bu sırada bir ses duyulur: “Siz buraya otuz kuş geldiniz, bu aynada otuz suret belirdi, otuz kuş güründünüz. Daha fazla ya da daha az gelseydiniz o kadar görünürdünüz. Burası bir aynadır.” Sonunda kuşların tümü bu makamda Sîmurg'da yok olur, artık ne yol ne yolcu ne de kılavuz kalır.

Kendini bulmak isteyen kişi önce kendinden geçer, sonra her şeyden. Önce kendinden, sonra her şeyden. Ve bu geçiş bilinçli seçilmiş bir yalnızlığın sonrasında yakalanabilir. O ruha üfledi, fıtratında gizlendi, yoklukta tecelli etti.

‘'O'nu artık özgür bırak, tanrı güzelleşmek istiyor fakat avuçların içerisinde can çekişiyor.''

Her ne arar isen kendinde ara, kötülüğü kendinde, iyiliği kendinde ara. Sevgiyi kendinde, nefreti kendinde ara. O her şeyden münezzehtir. O vardan münezzehtir.

O, yoktur. Yoklukta ara.

 

Ahmet Rodi POLAT

[email protected]

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_24990)
27 Nisan 2018 Cuma 15:00
Buram buram şirk, her yönüyle batınilik ve içreklik kokan bir yazı. Yazanın değil gerçi suç bizatihi tasavvufun kendisi şirk. Bu inanç cübbeliyi ete kemiğe büründü mahmud diye göründe zırvalığına götürdü, şems ile celaleddini rumiyi de cübbemin içinde artık ben yokum Rab bende ğulül etti noktasına getirmiştir. Oysa dönüp bakarsanız kurana anlarsınız kaç level atlarsan atla varamayacağını ona çünkü ontolojik gerçekliğe aykırıdır bu.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_45135)
09 Haziran 2019 Pazar 22:57
@Misafir Kullanıcı Hocam halkta bir anlasa Kuranı Allahın(c.c)kelamını. Ama Allah Azze ve Celle bir topluluk kendini düzeltmiyinceye kadar o toplumu düzeltmez (rad-11) diye buyurur.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22594)
10 Şubat 2018 Cumartesi 00:49
Güzel yazı, farklı bir bakış açısı kazandırdı
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22263)
27 Ocak 2018 Cumartesi 02:20
Genel eleştiri yapmak şevkinizi kırmasın,1 Yaradanın bizatihi tahüdür miskalei zere kadar ne iyilik nede kötülük boşuna gider bu'da gösteriyor'ki hesap vardır ve nihayi sonuçtur. 2 İlahi aşka giden bütün yolları ilk kapısıdır ibadet.Bu genel kuraldır,İlmi kelamda'da Felsefede vede Tasavufun genelinde'de.
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22235)
25 Ocak 2018 Perşembe 18:39
Akıcı ve anlamlı bir çalışma olmuş, tebrik ederim..
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22172)
24 Ocak 2018 Çarşamba 19:36
Çok güzel bir deneme.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22171)
24 Ocak 2018 Çarşamba 19:35
çok güzel bir deneme.Tebrik ederim.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22164)
24 Ocak 2018 Çarşamba 16:55
Bir nefeste okudum, yeni yazılarınızı bekliyorum
Beğendim (6) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22195)
25 Ocak 2018 Perşembe 00:46
@Misafir Kullanıcı Tebrik ederim.
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın