KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Bize bir de korku aşısı lazım!

28 ARALIK 2020 PAZARTESİ 15:13
171
24157
5
AA aa

Kendini ‘lider' olarak hisseden

Kimseyi beğenmeyen

Her yapılana ‘muhalif' olma eğilimiyle özgürlükçü olduğunu savunan

Memleketin her karış toprağını kendi evi olarak görmeyi ‘vatan sevdası' olmaktan çıkarıp ‘ötekileştirmeye' dönüştüren

Bölgesel ayrımcılığı dibine kadar yaşatan

Cehaletin vücut bulduğu nice insanı gördük, görmeye de devam ediyoruz bu topraklarda!

Cehalet sadece okuryazarlıkla ölçeklendirilemez elbette!

Okumuş nice cahillerimiz var bu memlekette.

Bunlardan birine de haberlerde şahit olduk.

Adı; Prof. Dr. Bingür Sönmez…

Katıldığı bir TV programında Koronavirüs aşısı yaptırmayanlar için “Vatan hainidir” diyor ve ekliyor: “Muhtemelen ocak ayı içinde herkese aşı yapılacak. Ama ‘Ben aşı yaptırmam' diyenler birer vatan haini. Onlara kız bile vermeyeceğiz, resmi dairelere bile giremeyecekler, okullara gidemeyecekler. İnsan vücudunun dokunulmazlığı nedeniyle mecbur etme şansımız yok. Kanun çıkarıp, ‘Herkes yapacak' deme şansımız yok ama kurallar koyacağız. Nasıl sokağa çıkma yasağının kuralları var, aşıda da kural koyacağız. Devlet dairelerine bile giremeyecekler, otobüslere binemeyecekler, toplu taşımadan faydalanamayacaklar.”

Bu tip insanlar için; kendinden olmayan, kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi davranmayanların tamamı vatan hainidir!

Vatan onların babasının malı ya..!

Aslında bu yaklaşımın temelinde ‘yaranma' politikası var. Belirli makamlara yaranma adına yapılan bir çıkış bu! Yoksa böyle bir cümle, okuyup toluma ışık tutması beklenen bir profesörün sözü olamaz!

‘Aşı yapmayan vatan hainidir' demek yerine, aşının faydaları anlatılıp yarınlarımız için öneminden bahsetmek ve toplumu bu yönde ikna ederek aşı oranını arttırmak daha mantıklı değil mi?

Bunu düşünmek ve uygulamak için profesör olmaya da gerek yok!

Ama memleketi öyle bir hale getirdik ki, bizim gibi düşünmeyen herkesi ‘vatan haini' diye yaftalayabiliyoruz! Öyle ki, bu yönde toplum sindiriliyor ve bir korku salınımı ile herkesin sessizliği sağlanıyor!

Be mübarekler, bu vatan kimsenin malı değil, ‘vatan' da Hükümet değil. Hükümeti eleştirip yanlışını söylemek de ‘vatan hainliği' değildir, böyle bir yaklaşım da kabul edilemez! Bugün A partisi, yarın B partisi olur. Mesele, yaklaşımla alakalı..!

Bu vatan, ülkenin Batısında yaşayanlar kadar ülkenin Doğu ve Güneydoğu'sunda yaşayanlarındır da!

Yıllardır vatan sevgisini bölgesel ayrımcılık üzerinden şekillendiren ve bununla kendini veya sahip olduğu zihniyeti ‘vatanın sahibi' gibi gören zihniyetler yüzünden toplumsal huzur istenilen düzeyde inşa edilemiyor bir türlü.

Vatan sevgisi, en asil, en yüce sevgidir!

Vatanını sevmek; kimlik ayrımı yapmaksızın bu topraklardaki insanları sevmektir, ülkenin bütünlüğünü korumaktır, ülkenin gelişimine katkıda bulunmaktır, ülkenin huzur ve refah düzeyinin arttırılmasına katkı sunmaktır, temel hak ve özgürlüklerin en geniş temelde inşa edilmesinde rol almaktır, toplumsal sevgi ve saygıyı en üst seviyeye çıkarmaya çalışmaktır. Buna daha çok madde eklenebilir.

Şiddetten beslenmiyorsa, terör faaliyetlerinin içinde yer almıyorsa, toplumsal ayrışmayı tetikleyecek söz ve eylemlerde bulunmuyorsa nasıl ‘vatan haini' diyebiliriz?

Bizimle aynı partiyi savunmuyor veya parti politikalarını eleştiriyor diye kimseye ‘vatan haini' deme lüksümüz olabilir mi? Tabi ki HAYIR!

Bir kez daha altını çizmek gerekirse, Hükümet ile ‘vatan' aynı şey değildir. Yıllardır ayırt edemediğimiz bu sorun yüzünden bir türlü toplumsal barışı tesis edemiyoruz!

Vatan sevgisi, parti sevgisiyle aynı çizgide değerlendirilemez!

Ne zamanki bireye ve topluma saygıyı öğrendik ve ilköğretim çağından itibaren çocuklarımıza bunu aşılayabildik, o vakit ‘vatan haini' diye nitelendirilen kişi sayısı azalacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kamu kurumlarında koca koca levhalarda gösterilen yazısı hangisiydi?

“Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır?”

Bu sözden yola çıkacak olursak; Devletin haklarını koruyamayan, kamu kaynaklarını heba eden, kamu malını zimmetine geçirene ‘vatan hainidir' diyebiliriz. Öyle ki, derin düşünüldüğünde vatandaşına fahiş fiyatla mal satan için de aynı yakıştırma yapılabilir!

Devlete de, millete de sevgi ve saygısı yoksa, devletin ve milletin menfaatlerini korumuyorsa, kendi öz çıkarlarını devlet ve millet çıkarlarından önde tutuyorsa, böyle bir kimse ‘vatan haini' değil midir?

Temel hak ve özgürlükleri savunanların kolayca ‘vatan haini' ilan edilebildiği ülkemizde maalesef ‘vatan hainliğinin' kıstası öyle basite indirgenmiş ki, herkes herkese bunu rahatlıkla söyleyebiliyor! Sırf bu ithamdan ürktüğü için susmayı tercih eden sessiz çoğunluk, cehaletin vücut bulduğu kimselerin varlığından şüphe ettiğimiz beyinlerinin esiri oluyorlar!

Vatan sevgisi üzerinden siyaset devşirenler olduğu gibi sırf bu zihniyete karşı durmak için vatan sevgisini yitiren yığınca insandan bahsetmek de mümkün.

Vatan sevgisi, insanın kalbinde olmalı. Bayrak, kişinin kalbinde dalgalanmalı. Öyle gösterişlerle, sırf siyasi karşıtlık adına Türk Bayrağı rozeti takıp ‘vatansever' havası estirmekle olmuyor. Aynı şekilde, bu eğilimde olanlara karşı tavır sergilemekle de..!

Bireyler fikrini özgürce ifade edebilmeli, yazarlar ‘yarın başıma bir iş gelir mi?' korkusundan arınıp özgürce yazabilmeli… Siyaseten yapılan hatalı davranışları ‘vatan hainliğine' dönüştürmeden, kin ve nefret yaymadan olgun bir duruşla eleştirebiliriz. Konuşurken ve yazarken memleket sevgisini yitirip toplumu ayrıştırmamaya özen gösterelim yeter..!

Sonuç olarak; siyasetten uzak, vatan sevgisiyle yetişmiş yeni nesillerin varlığına dair umutlarımızı koruyarak bu ülkeyi daha ileri noktalara taşımak için çabalayalım. Sahip olduğumuz makamları, unvanları bu ülkenin aydınlık yarınları için faydaya dönüştürelim.

Günümüz şartlarında Koronavirüs aşısının önemini ve gerekliliğini hepimiz görüyor ve hissediyoruz. Yakın zamanda hastalığın seyri, aşılananların korunma seviyeleri ve gerçek bilim insanlarının tutacağı ışıkla birlikte toplum ikna olacak ve gereğini yapacaktır.

Ama bize bir de korku aşısı lazım. Bu memleketi kendi babasının malı sananlara karşı, vatan sevgisini siyasi temellere oturtup korku yayarak bundan rant devşirenlere karşı güçlü bir aşı..!

Öyle bir aşı olsun ki, öncesinde FETÖ'nün eteğini öpüp himmet beklerken 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ‘vatanseverlik' kimliğine sığınıp kendini aklamaya çalışanların damarlarındaki ihaneti de temizlesin. Siyasi kini vatan sevgisinin önüne geçenlerin kalplerini pirüpak eylesin! Ana yurdununun yabancı işgaline rıza gösterecek zihniyetini yok edebilsin!

Bizi biz edecek, korkularımızı yenmemize ve cehaletin ortadan kalmasına vesile olacak, sevgi ve saygıyı yeşertip gerçek vatanseverlik duygusunu ruhumuzda hissettirecek bir aşı olsun…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_81477)
01 Mart 2021 Pazartesi 20:38
ELİNİZE SAĞLIK HARİKA ÖZETLENMİŞ
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80490)
08 Ocak 2021 Cuma 07:51
Bingöl senle gurur duyuyor
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80334)
01 Ocak 2021 Cuma 20:56
cok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80232)
29 Aralık 2020 Salı 11:52
Kaleminize sağlık...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_80224)
29 Aralık 2020 Salı 02:35
Helal olsun sana Hakim abe müthiş bi yazı yazmışsın gerçekten adeta bi manifesto gibi yüreğine sağlık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın