KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Yo ten ilgi göstermemiş/ken

13 OCAK 2020 PAZARTESİ 13:57
107
27580
15
AA aa

Sıcaklığı dört bir yanı saran sobaya sırt verip yakın tarihte yaşanmışlıklar ve anadilimize dair sıkıntıların konuşulduğu masada, “tıpkı, köy evinde mum ışığındaki sohbetin tadı var” diyen arkadaşımın iç ısıtan cümlesi, yan masadaki abinin karşısındakine hışımlı çıkışıyla kesiliyordu.

Sarf edilen cümlelerden anlaşılan o ki, masada hararetli bir siyasi mevzu konuşuluyordu. Mevcut iktidar partisinden tutun da yeni kurulacak partilere dair il başkanları kim olacak, kim gelecek, kim gidecek, kimler görev için kulis yapıyor ve dahası…

Masayı süzünce anlıyorsunuz ki; iş yok, ekmek yok, gelecek kaygısı büyük, yarına dair bir garanti yok ama siyaset en büyük sohbet argümanları.

Siyaset olmadan, siyaset konuşmadan ya da siyasi isimlere dair bir eleştiri veya övgülü savunma yapmadan yerinde duramayan toplum yaratılmış. Öyle bir tutum sergileniyor ki, sanki siyasiler onları duyuyor, onların dediklerini dikkate alıyor veya onlar söylemezse siyaset yol almıyor gibi…

Şimdiye kadar seçilmişlerin dediklerinin haricinde siyasette olası bir görevlendirmede halkın istediklerinin bir karşılığı olmuş mu? HAYIR!

Madem öyle, neden toplum olarak yırtınıp duruyoruz?

X partisinde kimin il başkanı olacağının, yeni kurulan bir partide kimin görev alacağının bireyler olarak bizi ilgilendiren kısmı ne ki? Kim olursa olsun. Nihayetinde birileri olacak. Ama tanıdığımız, ama tanımadığımız… Beğeniyorsan desteklersin, beğenmiyorsan sandıkta seçim tercihini buna göre şekillendirirsin. Bu kadar fazla kurcalamanın manası yok diye düşünüyorum.

Yan masadakilerin harareti ve bizim de istemsizce dahil olup yadırgadığımız bu sohbet devam ederken, kumandayı kaptığı gibi TV'de kanal değiştirip TRT Kurdi'yi açan garsonun bu hamlesiyle birlikte bizim de, yan masalardakilerin de odak noktası değişmişti.

TRT Kurdi'de yayınlanan programda Bingöl, Genç ve Solhan Belediye Başkanları, Bingöl Üniversitesi Rektörü ve Gençlik temsilcisi bir kardeşimiz konuk olarak yer alıyordu.

Program sunumu Zazaca idi ama Zazalar kadar hiç Zazaca bilmeyenler de konuşulanları gayet iyi anlıyordu. Çünkü Zazaca diye yapılan konuşmaların büyük bir kısmı Türkçe idi.

Yaklaşık 10 yıl önceydi. Bingöl'ün yetiştirdiği, bilgi hazinesi olarak gördüğüm, tecrübesi ve dünyayı geniş bir perspektifte okuma yeteneğine sahip merhum Belediye Başkanı Selahattin Kaya ile bir röportajımda Zazaca'ya dair görüşlerini de almıştım. O gün, Zazaca'nın yok oluşuna dair değerlendirmelerinde mevcut Zazaca'nın geldiği noktayı işaret ederken “Zazaca artık Türkçeleşti. Çünkü ‘ken' eki ile yeni bir Zazaca oluştu. Örneğin, gelmişken, gitmişken, yapmışken vs.”

Yıllar önce sarf edilen bu cümlenin bugünkü haklılığını görmek bizim açımızdan acı bir tabloydu. . İçinde bulunduğumuz toplumda sürekli Zazaca kelimeler duymanın da getirdiği bir aşinalıkla anladığım ama pek de konuşamadığım anadilimizin bu programa yansıyan kısmını değil ben, Zaza olmayan bir arkadaşım da gayet iyi anlıyorsa, sorgulamamız gereken birçok önemli nokta vardı.

Anadilimiz Zazaca sadece Türkçeleştirilmiyor, son yıllarda Kürtçeleştiriliyor da!

Neden?

Çünkü Zazalar anadilini konuşmuyor, yapılan araştırmaları önemsemiyor ve desteklemiyor!

Bingöl Üniversitesi'nde çok güzel çalışmalar yapılıyor VİR Dergisi gibi.. Ama gören yok, duyan yok, destekleyen yok! Neden? Çünkü anadilimiz Zazaca üzerine yazılıyor.

Siyaset olsa belki her evde bulabilirdik.

Okullarda Zazaca Seçmeli Ders tercihleri çoğunlukla okul idarecilerince öteleniyor. Neden? Çünkü Matematik, Fen ve Türkçe gibi okul hayatındaki başarıya dayanan derslerin seçilmesi ve okulun başarı çıtasının artması düşünülüyor. Anadilimizi kaybetmişiz çok mu? Hem kimin umurunda ki? Okul idaresi başarıyla anılsın da, çocuklarımız anadilini öğrenmese de olur!

Belediyeler Zazaca Dil Kursu açmıyor!

Neden?

Çünkü Zazaca'nın bilindiği, herkesin Zazaca konuştuğu düşünülüyor. Oysa ekrana bakıldığında Belediye Başkanlarının dahi Zazaca'yı ne kadar yetersiz bir şekilde konuştuğu ortada.

Zaza Dernekler Federasyonu kuruldu. Bu federasyonun desteklenmesi, daha iyi işler çıkarması için bir çaba sarf edilmediğini görüyoruz. Neden? Yine işin içine siyasi düşünceler, değerlendirmeler giriyor. Tüm siyasi partileri dahil ederek belirteyim ki, siyasilerimiz hangi gün bu oluşumun kapısını çalıp destek sundu?

Herkes “yapsınlar, etsinler” diyor da, ‘bir el de sen uzat' denildiğinde ne el kalıyor, ne kol!

Zazaca tiyatro ekibi kurulmuş, çok da güzel işler çıkartıyorlar. Ama destek veren var mı? Çok az. Kendi yağlarında kavrulup kendi çabalarıyla bu işi sürdürüyorlar. Ama lafa gelince herkes Zazaca sevdalısı, herkes Zaza..!

Şunu iyi görebiliyoruz ki, Zazalar herkes olabiliyor, herkesi destekleyip yüceltebiliyor. Ama kendi anadillerini koruyamıyor, yüceltemiyor, bir Zaza bir diğer Zazayı kabullenip destekleyemiyor. Bugün bir Zaza etkin açıdan söyleyecek olursak bir Türk'ün peşinden gidebiliyor, bir Kürt'ün peşinden de gidebiliyor. Ama bir Zaza kolay kolay bir Zaza'nın yolundan gidemiyor. Bizler, bir birimize yar olamıyoruz.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı üyelerine yönelik Kürtçe dil kursu açarken imreniyoruz ama bir o kadar da Zazaca'ya Bingöl gibi bir ilde bu kadar ilgisiz kalınmasına da duyarsız kalabiliyoruz.

Zazacayı korumak ve bu alandaki çalışmaları desteklemek için illa Zazaca biliyor olmak gerekmiyor. Büyük bir asimilasyon yaşadığımız gereceğini kabul etmemiz ve buna göre harekete geçmemiz gerektiğini görebilmeliyiz. Öğrenme adına bir çabamız olması gerektiği gibi bu alanda faaliyet gösterenleri de maddi ve manevi açıdan destekleyip motive etmeliyiz.

Uzun lafı kısası;

Ben de herkesin anladığı o Türkçeleştirilmiş meşhur(!) Zazaca ile ifade edeyim, “Ma biz böyle davranmışken, yo ten ilgi göstermemişken”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_55678)
13 Şubat 2020 Perşembe 13:21
Ez tori zaf teşekkür kena
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54569)
18 Ocak 2020 Cumartesi 04:06
2008 yılında UNESCO raporunda zazaca dili yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalındığı raporlandı. 12 yıl geçti sadece zazaca dili birkaç ilde seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Şu acı gerçeği kabul edelim. Ben ölürsem zazaca ölür. Ben 42 yaşındayım iyimser olarak 30 yıl daha yaşasam 2050 eder. Ve ben bugün günlük konuşma dilimin,% 98 türkçe olarak gerçekleştiriyorum. Çocuklarında zazaca bilmiyor. Sanırım bu durum hayatın gerçeğidir. Nokta
Ali (@Misafir_54557)
17 Ocak 2020 Cuma 15:11
Zazaca dilimiz can çekişiyor... Dilimize sahip cikalim.Dilimizi kaybedersek Kültür umuzu, kültürü muzu kaybedersek özümüzden uzaklasiriz... Ayrica yillardir sehrimizde ZAZACA oyunlar sayneleyen 'Şehr-i Bingöl Tiyatrosuna' tesekkur ediyoruz. Cok kaliteli isler cikariyorlar...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54515)
15 Ocak 2020 Çarşamba 15:24
Yazı güzel ve haklı bir talep sonuna kadar okudum Benim bir yarım Kürt bir yarım zaza hepside kardeş kürdü zazası türkü ama anlamadığım birşey var bazı zaza kardeşim kürtsün dediğim zaman çok sert tepkiyle karşılaşıyorum bir anlam veremedim ama Türk milliyetçiliği yapıyorlar. Bunu kesinlikler siyasi olarak söylemiyorum. Ülke hepimizin tüm diller değerlidir Zazaca'yı seviyorsak önce biz kim olduğumuzu unutmayacağız. Asimile olmayacağız çocuklarımıza geleneklerimizi anlatacağız ve yaşatacağız. Sevgiyle..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54509)
15 Ocak 2020 Çarşamba 12:17
Semedê ıno nuşteyê şıma ez zaf teşekkur keno. Xelasiya Zazaki teyna pê 'Zazaki qıseykerdış, wendış, nuştış u te'limê tutani ma' bena. Ez wazeno ki ê ki ıno nuşte wuneni wa ıno adres ra kıtabani Zazaki biyarên war u bıwunên! http://www.eba.gov.tr/arama?q=Zazaki
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54482)
14 Ocak 2020 Salı 10:58
Önce şive ,lehçe,ağız nedir onu öğrenin daha sonra bir dili kurtarmaya çalışın.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54480)
14 Ocak 2020 Salı 10:48
Aman kardesim kürt zaza demeyin yarin sabah sizide alir iceri atarlar cünkü böyle Bir memlekete yasiyoruz
Herseye Evet Ama Kürde zazaya geldimi Hayir Neden ?suc duyurusu ve icerdesin
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54466)
14 Ocak 2020 Salı 03:02
Zazayım ve zazaca hiç bilmiyorum ve nasıl öğrenebilirim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54452)
13 Ocak 2020 Pazartesi 20:37
Elinize ve yüreğinize sağlık, Zazaca dilinin korunması duyarlılığınız nedeniyle tebrik ederim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54445)
13 Ocak 2020 Pazartesi 16:13
Bunlar doğru bir yerden başlanmalı
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın