Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
15 Kasım 2019 Cuma
°C
Yılmaz Ekinci
yekinci07@hotmail.com

Bir Seçimin Ardından

28 HAZİRAN 2018 PERŞEMBE 23:38
14
3318
13
AA aa

Meramımı baştan belirteyim. Bir hayaldi ve gerçek oldu.  

Kaybedeni olmayan ve kazananı Türkiye olan bir seçim oldu.  Bu nedenle, siyasal yapının halk tarafından seçimle değiştirilmiş olmasının önemli ve öncelikli bir eylem olduğunu düşünüyorum.

Bu seçimle millet, bütün siyasi aktörlere ve siyasi partilere, “ uzlaşın ve uzlaşı içinde olun !” mesajı vermiştir.

Bu seçimin şüphesiz kazananı Recep Tayyip Erdoğan'dır.  Recep Tayyip Erdoğan, önemli  bir başarıya imza atmıştır.  İlk turda seçimi garantilemiştir.

Bu seçimin önemli bir sonucu da yüz yıllık bir sistemin halk tarafından değiştirilmesi talebinin onaylanmış olmasıdır. Yürütme organı “Güçlü Hükümet” kavramıyla anlam bulmuş, bütün toplumsal kesimler parlamentoda “Güçlü Meclis”  içerisinde yer edinmişler ve nihayetinde “Güçlü Türkiye” yolunda önemli ve kritik bir adım bu seçimle atılmış oldu. 

Kazanan demokrasi olmuştur. İttifaklar sayesinde barajların bir hükmü kalmamıştır. Bu da  farklı renklerin Meclis'e yansımasını sağlamıştır.

Kurumsal anlamda, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49,5 oy ile 317 milletvekili çıkaran Ak Parti, bu seçimde Yüzde 42,3 alarak Meclis'teki milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkmasına rağmen 293 milletvekili çıkarmıştır.  Ak Parti önemli oy getirme potansiyeli olan aktörleri listenin önüne eklemekle hata etmiş ve bu aktörler maalesef taşıyıcı olamamışlardır. Bilinen bir kuraldır, savaşta en güçlü kişiler hep cephenin arkasına yerleştirilir ve vurucu darbe bu muhafızlar tarafında vurulur. Çünkü bu muhafızlar barış zamanında nimetin içinde yüzdükleri için nimetin gitmesi halinde başlarına ne geleceklerini bildikleri için ölümüne savaşırlar. Genel merkez stratejik bir hata yaparak savaşçılarını en ön sıraya koymakla, savaşçıların “nasıl olsa yerim garanti” diyerek savaşmadıkları görülmüştür.

Bu seçimde seçmen, Ak Parti'ye kırılmış, kızmış, fakat küsmemiştir. AK Parti açısından kurumsal anlamda ciddi sorunlar, tartışmalar ve eleştiriler söz konusu olacaktır.

Millet Ak Parti'ye hem destek hem de ikaz sinyallerini vermiştir. Recep Tayyip Erdoğan'a 1 Kasım 2015 seçim sonucunu ve Ak Parti'ye de 7 Haziran 2015 seçim sonucunu yaşatmıştır.

Bu seçimin ikinci kazananı Devlet Bahçeli'dir ve mutlak galip parti ise MHP'dir.  MHP, TBMM'nde kilit parti konumuna erişmiştir.

MHP'nin desteği olmadan Ak Parti'nin yasa çıkarması mümkün değildir. MHP, millet tarafından hem takdir hem de taltif edilmiştir.

Oylar açısından ise MHP hem kaybeden hem de kazanan partidir. Başka bir değişle, kendi oylarını İyi Parti'ye kaptırmış, ancak Ak Parti'den ciddi oy almıştır. Ayrıca, ilk defa oy kullanan yeni genç nesilden MHP'ye ciddi bir destek gelmiştir.   

Bingöl açısından ise, Ak Parti 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Bingöl'de oyların yüzde 65'ini alırken, bu oran 24 Haziran'da yüzde 55,3'e gerilemiştir. Bunun sebeplerine inilmeli ve ciddi bir araştırmalar yapılmalıdır.

Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'de Ak Parti milletvekilliği oylarının üzerinde çok ciddi oy almıştır. Ak Parti'nin oyları yüzde 55,3 iken Erdoğan'ın oyları 11 puan farkla yüzde 66,7 olmuştur. Ayrıca, 3 milletvekilinin Bingöl Merkez'den konulmasına karşın Merkez'de oy kaybının yaşanmış olması veya mevcudunun korunmuş olması düşündürücüdür.  Bu sadece Bingöl iline özgü bir durum değildir. Bütün metropol şehir merkezlerine özgü bir durumdur. Şehirleşme,  zenginleşme, bireyselleşme ve eğitim seviyesinin artışı ile birlikte Ak Parti'de oy kayıplarının yaşandığı görülmektedir. Bir örgütsel hareketin entelektüel sermayeden uzaklaşması ve sadece alt kesimlerin sığınacağı bir limana dönüşmesi, o hareketin ölümüne sebep olacağı unutulmamalıdır.

Ak Parti teşkilatının hem Genel Merkez'de, hem yerel düzeyde halkın nabzını okuyabilecek parametrelere sahip esnek ilişkilere göre kendini dizayn etmesi gerektiği ortadadır. Yönetimde kurumsallaşma ve kurallar, rasyonel politikalar doğrultusunda geliştirilmeli, temsilde adalet ve ehliyet ilkesi “proaktif”  bir ilke olarak kabul edilmeli ve tüm teşkilatlar, stratejiler ve kurumsal yapılar tekrar gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum.

Yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin kritik eşik olarak tabir edilen bu dönemde tarih yazmıştır.

Yeni dönemin tüm Türkiye'ye ve Bingöl'e hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29763)
04 Temmuz 2018 Çarşamba 09:19
Başta bu gerçekçi yaklaşımıniz ve güzel tespitleriniz için sizi tebrik ediyorum. Şunu eklemek isterim ki seçmenin önemli bir kısmı bu seçimi kritik eşik olarak görüp,aday kaynaklı akparti ye istemeye istemeye ama kendini mecbur hissederek son kez oy vermiştir. Konuştuğum 10 kişiden istisnasız 5-6 si son anda karar değişip akparti ye son şans verdiği ni söylüyor. Bu da gösterir ki önümüzdeki yerel seçimlerde aday seçim sürecini toplumda karşılığı kalmayan,hem toplum hemde akparti nin kamburu haline gelen bu mevcut sahislar üzerinden yaparsa akparti nin kaybı hayret verici boyutlara ulaşacaktır
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29733)
04 Temmuz 2018 Çarşamba 01:29
Değerli köşe yazarınada hatırlatarak seçimle ilgilenen bütün şahıslara sormak istyorum, Bingöl şehir merkezinde sandığa gelmeyip oyunu kulanmıyan 16000 seçmen kime kızgın,sandığa gidip oy kulansa idi hangi partiye oy verecek idi!!!?
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29681)
03 Temmuz 2018 Salı 10:44
kodamanlar sağolsun, şahsen ben Reisçiyim ama oyumu Reise verip de partiye vermeyenlerdenim. ne hizmetlerinden memnunum ne de adaylarından. Bıktık artık aynı isimleri karşımızda görmekten hiçbir sorunumuz talebimiz dikkate alınmıyor. en azından yeni yüzler olsaydı oyumu akpartiye verecektim. mevcut vekillere güvenim olmadığı için başka partiye oy vermek zorunda kaldım. Keşke siz bağımsız aday olsaydınız, seçildikten sonra da akpartiye geçeydiniz. seve seve oyumu verirdim size.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29622)
01 Temmuz 2018 Pazar 21:14
Bir dahaki sefer gençlilere veya solhanlılara verilirse küskünlük biter mi? Dava hak davası değil de bölgecilikse bizde yokuz.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29607)
01 Temmuz 2018 Pazar 07:50
Hiç kimse demesinki oylar benimdir..oylar Erdoğan'ın 5 e 1 kalmasının..oylar ülkenin bekası için..oylar inancın oylar bu ülkenin dış güçlere yenilmemesinin oylarıdır..fakat şunu belirtmeliyim il yönetimi ve merkez ilçe yönetiminin gözden geçirilmesi lazım..yönetimde öyle hdp zihniyetli insanlar varki bunların kim olduğunu vatandaş çok iyi biliyor..
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29595)
30 Haziran 2018 Cumartesi 20:55
Merkezde Yaptğımız Ev çalışmalarında Vatandaştan Aldığımız Şikayetlerin % 80 iBelediyé Kaynaklı
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29551)
29 Haziran 2018 Cuma 17:53
Kimdi bu arkadaş
ve
site bu beyfendiyi niçin haberleştiriyor..
Beğendim (6) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29549)
29 Haziran 2018 Cuma 16:37
sen aday adayı değilmiydin ey muhterem neden çalışmadın şimdi burda konu mankeni gibi boy gösteriyorsun ineydin ya meydanlara kötü gidişe dur diyeyeydin yaa
Beğendim (9) Beğenmedim (8)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29837)
05 Temmuz 2018 Perşembe 13:05
@Misafir Kullanıcı mum ışığı kadar ışık vermeyenlerin kendini olimpiyat ateşi sanmalarına bayılıyorum :)))
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29776)
04 Temmuz 2018 Çarşamba 11:08
@Misafir Kullanıcı Genelde okuyucuya cevap veren birisi değilim. Tesbitleriniz önyargı ve kişisel alanla ilgili olduğu icin yanıtlıyorum.
1 .Hayata önyargı ile hiç bakmadım
2.Etrafına ışık saçmayan insandan insanlığa fayda gelmeyeceğine inanıyorum.
3.Ehliyet ve liyakati kaale almayanın eleştiri de muaf olmadığını düşünüyorum.
4.Adalet, yöneticinin olmazsa olmazıdır diye düşünüyorum
5.Bir hatayı gören bir yöneticinin hatayı düzeltilmesi,dillendirilmesi veya bugz etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün bunları düşün ve elini vicdanına koy ve beni öyle yargila. Yetkisi ve görevi olmayan insan ne yapabilir ki??
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29682)
03 Temmuz 2018 Salı 10:48
@Misafir Kullanıcı cevdet beyin listesine niye çalışsın. farzedelim ki çalıştı peki cevdet beyde iyiye doğru herhangi bir gelişme olacak mıydı? millet yarın sormaz mıydı sayın yazara bak sen bizden cevdet beyler için oy istedin ama hiçbir şey değişmedi.. Bu durum sayın yazarın da değerini düşürmez miydi? Ayrıca cevdet beyin bölgecilik projesine niye hizmet etsin ki.. Vallahi de sayın yazar öyle bir şey yapsaydı zerre kadar değeri olmazdı artık gözümde.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29539)
29 Haziran 2018 Cuma 15:44
Zira her seçimde Reisin varlığıyla kazanılan seçimlerin her zaman böyle olmayacağının bilinmesini isterim.
Bütün bu sıkıntılara rağmen partiden daha fazla oyun Reise verilmesi şunu gösteriyor ki bu işi ancak yine Reis düzeltebilir. Yeter ki siz bu sorunlara sebep olanlardan biri olmayın. Yeter ki siz bunları yukarıya iletilmede ve çözmede samimi olun. Yeter ki siz halkın taleplerine kayıtsız kalmayın.
Allah her daim hakkı tutanlarla beraberdir. Siz hakkı yüceltin halkta sizi yüceltsin.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29538)
29 Haziran 2018 Cuma 15:44
Bu sıkıntıları dile getirmemin sebebi, Ashabı Kiramın Hulefai Raşidini, yapması muhtemel yanlışlarına karşı kendilerini düzelteceklerini söylemelerinden aldığım dersin gereği olarak ifade ediyorum.
Acı da olsa genel kanaatin bu olduğunun bilinmesi ve bunlara karşı tedbir alınmasını istediğimden bunları söylüyorum.
Bu söylediklerimin cepheyi zayıflatmak olarak yorumlanmaması tam tersine bir sonraki seçimde daha büyük hezimetlerin yaşanmasının önünü şimdiden almak olarak algılanması gerekir.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_29815)
04 Temmuz 2018 Çarşamba 20:52
@Misafir Kullanıcı Gayret güzel bir yorum yapmış bunu eleştirecek ne var sayın yazara başarılar dilerim
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın