KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
22 Eylül 2023 Cuma
15 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

İhmaller ve iftiralar zinciri!

08 ARALIK 2021 ÇARŞAMBA 20:46
35
7574
15
AA aa

Yaşanan onca ihmale, onca probleme ve sıkıntıya rağmen büyükşehirlere gitmekten vazgeçen var mıdır?

Mesela İstanbul… Adı telaffuz edilince bile heyecanlandıran şehir…

Kimi tarifte “Aşkın Şehri”

Kimi tarifte “Medeniyetin Beşiği”

Kimi tarifte de “Kültür Başkenti” diye nitelendirilir.

Her karış toprağına ayrı bir anlam yüklenir, her bir köşesi farklı bir yorumla dilden dile, gönülden gönüle nakşedilir.

Oysa her gün binlerce olay yaşanır. Onlarca cinayet, onlarca felaket, sayısız problemler. Bu sıkıntılara rağmen sevmekten vazgeçmiyor, gitmekten geri durmuyoruz bu kadim şehre. Öyle değil mi?

Çünkü sevgi vardır, sevdiklerimiz vardır…

İşte İstanbul kadar büyük bir medeniyete ev sahipliği yapılmasa da, doğduğumuz, büyüdüğümüz ve doyduğumuz şehir Bingöl'e de böyle bir sevgi, böyle bir muhabbetle bağlıyız.

Ne diyordu Vizontele filmindeki belediye başkanı o efsane konuşmasında?

İnsan memleketini niye sever?

Başka çaresi yoktur da ondan. Ama biz biliriz ki, bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen burası dünyanın en güzel yeridir. Ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen, orası dünyanın en güzel yeri değildir.

İşte böyle bir duygudur sevmek ve ait olmak…

Mali ya da farklı sebeplerden ötürü yaşanan güncel problemleri ve biraz da dedikodu muhabbetlerini çıkarırsak içinden, Bingöl'de yaşamaktan kim, neden şikâyet eder?

Doğası, yiğit ve misafirperver insanlarıyla gönüller kazanmış bu şehirden kim, neden şikâyet eder ki?  

Şehrimizin eksikleri yok mu? Elbette var.

Bu şehirde sorunlu insanlar bulunmuyor mu? Tabi ki bulunuyor!

Ama bu sorunlar bu şehri sevmemize engel, burada yaşamamıza mani değildir.

Sevmek, kusurları görmemektir. Belki de yaptığımız budur! Sevdiğimiz memleketimizin kusurlarını görmemeye çalışmaktır.

Sevgimizi içimizde yaşadığımız gibi, tepkilerimizi dışa da vurabiliriz.

Medeni, olgunluk ve ferasetle yapılan her eylem haktır, herkes bu hakkını sonuna kadar kullanabilir.  

İşte bunlardan biri 6 Aralık 2021 akşamı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Bingöl Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşandı. Bir erkeğin yurda girmesi ve öğrencilerin protesto gösterileri ülke gündeminde birinci sıralara kadar yükseldi bir anda.

Hadisenin yaşandığı an itibariyle gelişmeleri yakından takip etmiş, “şehri koruma, adına leke gelmesini engelleme” içgüdüsüyle hassas davranmaya çalışmıştık. Ancak bu, gelişmelere kör ve sağır olmamızı gerektirmiyordu. Görmezden gelmemiz, özellikle güvenlik zafiyetini tasdik ettiğimiz ya da önemsiz kabul ettiğimiz anlamını taşırdı. Bu da bir vebaldi, bu vebali de üzerimizde taşıyamazdık!

Olayların sosyal medyada geniş yer bulması ve tepki fitilinin ateşlenmesi üzerine birçok iddia gündeme geldi.

Kız öğrencilerin iddiası; “Sarhoş şahıslar yurdun 3. Katına çıkıp odalara girmeye çalıştı. Daha önce intihar vakası yaşandı, o pencereyi kameralar görmedi. Bıçaklı kavga yaşandı duyarsız kalındı, yemeklerimizle ilgili sorun yaşıyoruz” diye uzuyor…

Olayın vuku bulduğu ilk dakikalarda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin “Down Sendromlu bir genç yurda girmiş, güvenlik gerekli müdahalede bulunarak dışarı çıkarmıştır” açıklamasını yayınlayarak olayı doğru bir şekilde duyurmaya gayret gösterdik.

Aradan iki gün geçtikten sonra yapılan resmi açıklamada ise “Müdürlüğümüzce gerekli yasal ve idari işlemler başlatılmıştır. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz için gerekli güvenlik tedbirlerinin üst düzeyde alındığı, öğrencilerimiz ve ailelerinin konu ile ilgili müsterih olmaları gerektiği bilgisi, kamuoyuna saygıyla arz olunur” eklemesi yapıldı.

Bu süreçte ne oldu?

Olay sosyal medyada viral oldu, güvenlik zafiyetinin olumsuz sonuçları üzerinden bilen bilmeyen herkes yorum yaptı ve Twitter'da tt olundu. 14 Bine yakın tiwit atıldı. Paylaşımlar incelendiğinde sol örgütlerin bu alanda daha aktif olduğunu gördük. Çok sayıda sahte hesabın da bu olayı körüklediği gerçeğini de hiçe sayamayız elbette. Ama haklı gerekçelerle gösterilen binlerce tepki de yerindeydi.

Tepkileri ve olaya dair bulgular irdelendiğinde şu soruların yanıt bulması elzemdir;

  • Kapıda güvenlik personeli varken engelli olduğu belirtilen bir şahıs elini kolunu sallayıp içeri nasıl girebiliyor?
  • Engelli birinin bile rahatlıkla içeri girebildiği yurda, aklı dengesi yerinde birinin planlayarak ve tasarlayarak giremeyeceğinin garantisi nasıl verilebilecek?
  • Birçok olaydan bahsedilirken ve kameraların bu olayları görmediği iddia edilirken neden verilere ya da kayıtlara dair bir somut açıklama yapılmıyor?
  • “Önlemleri aldık, rahat olun” demekle aileler ya da orada barınan öğrenciler gerçekten rahat olacak mı?

Ülke gündemine düşen olaylar karşısında açıkçası Avrupa-i bir yaklaşım beklemiyorum. Birileri hesap verecek de, görevle ilgili birileri istifa edecek veya görevden alma olacak da… Ülkemizde, hele ki ilimizde böyle bir şey beklemiyoruz elbette. Üsttekiler fıstığını yemeye devam eder, “alttakilerin canı cehenneme” misali…

O akşamki güvenlik görevlileri hakkında idari soruşturma açılır, bundan sonraki süreçte güvenlik personelleri biraz daha dikkatli olur, bu yaşananlar da unutulup gider.

İlgililere tavsiyem; kurum içinde bir birinizin açığını arayacağınıza, kurumdaki açıkları kapatmaya kafa yorsanız daha güzel neticeler elde edersiniz.

MİLLETİMİZİN VİCDANI KIZLARIMIZA KALKANDIR!

Ve madalyonun bir diğer yüzüne bakacak olursak, orada da Bingöl hakkında savrulan binlerce haksız ithamı görürüz!

Sosyal medyada; ihmali sorgulamak yerine sahte hesaplarla şehri ve bu şehrin insanlarını kötülemeye çalışanlar, iftiralarla olanlardan siyaset devşirmeye gayret edenler ve temizliğe ihtiyaç duyulan ağızlarıyla necaset saçanlar... Bilesiniz ki, üflediğiniz ateş sizi yakacaktır.  

Hayatı boyunca insanlara yardımcı olmamış, düşenin elinden tutmamış, nezaket ve ferasetten yoksun insani görünümlü sosyal medya fesatlarının Bingöl'e, Bingöl insanına ve Zazalara bunca hakaretini aynen iade ediyor, bu iftiraları okuyanların da bunlara itibar etmemesini diliyorum.

Burada “açım” dediğinde karnın doyar, “açıkta kaldım” dediğinde barınacak yerin olur. Kadim bir şehir olan Bingöl, yurttaki kızlarımızın canını da, iffetini de korur, bundan en ufak bir tereddüt de duymaz.

Bireysel kusurlar şehre mal edilemez, onca güzellik bir çirkinlikle yok sayılamaz. Ailelerimiz kendi evlatlarına ne kadar güveniyorsa, onları koruyacak bir şehir olduğuna da o kadar güvenmeli. Bilsinler ki, milletimizin vicdanı onları her türlü tehlikeden korumaya muktedir bir kalkandır.

Vesselam…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87718)
11 Aralık 2021 Cumartesi 00:56
Sayın yazar şunuda araştırıp halkımıza güçlü kaleminizle paylaşsanız daha ikna edici olursunuz.Şöyle arz edeyim bu yurtların asayiş,barınma gb hayati olan ihtiyaç birimleri hangi şahıslar tarafından yıllardır el değiştirmeden sürdürülüyor...Bildiğim kadarıyla gıda ürünleri ( yemekhane, kahvaltı ve kantin) birimler Yukarıda bir arkadaşda değinmiş Y.coşkun ekibinde güvenlik ise Ensarioğulları ve çıntay aş tarafından sağlanıyordu...Bahsedilen firmalar 2017 yılları ve hizmet veriyordu.Şayet hale bunlar etkin ve görev başındaysalar iyice araştırıp eksik olan bir durum varsa halkımızla paylaşsanız.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87731)
12 Aralık 2021 Pazar 10:38
@Misafir Kullanıcı Ohooooo sen bayağı geride kalmışsın işçiler devlet kadrosuna geçeli 4 yıl olacak.Ensar çintay falan bitti o işler
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87693)
10 Aralık 2021 Cuma 03:16
3 güvenlikçi 2000 öğrencinin güvenliğini mi sağlıyor, ula bunların kendine hayrı olmaz be.. zaten torpille iş bilmeyenleri getirmiş güvenlikçi yapmışsın ki bunların güvenlikle alakaları yok her şey ayan beyan ortada ula bari onun bunun gözünü korkutmak için bir kaç kişi daha torpille alın ki biraz kalabalık görünsünler. belki karşı tarafı çokluklarıyla birazcık etkileyebilirler. al birini vur ötekine ha pardon yoksa o müdürlerde mi torpilli ... ne emir veren ne de alan iş bilmiyorsa daha neler neler gelir başımıza...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87682)
09 Aralık 2021 Perşembe 18:21
Sayın yazar siz hep olayların arkasında kalıyorsunuz .Toplumsal olaylara sonradan müdahil oluyorsunuz.Azıcık cesur olun .Size söz cesur bir kalem gördüğümde bunu da dillendireceğim.
PERVASIZ (@Misafir_87666)
09 Aralık 2021 Perşembe 11:18
Takdire Şayan tespit ve Makul değerlendirme. Sağ duyu ve Bingöl terbiyesi almış birinin yapacağı tahlil böyle olur. Teşekkürler. Allah razı olsun
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87664)
09 Aralık 2021 Perşembe 11:06
İyi güzel de bu millet yürekleri dağlayan hangi bir olaya tepki verdi ki ?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87660)
09 Aralık 2021 Perşembe 09:44
Yüreğinize sağlık, gerçekten de dediğiniz gibi açıkları kapatmaya kafa yorulsaydı bu tür olayların yaşanması imkansız olurdu.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87659)
09 Aralık 2021 Perşembe 09:34
Atanıp Sorumluluk verilen Yurtlardan sorumlu zatlara Memleketi tanıtın derken tweeter listelerinde rezil ederek tanıtmak kastedilmemis olsa gerek... ..Memleket adına utandık sorumluların yüzleri kızardı mı acaba?..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87667)
09 Aralık 2021 Perşembe 12:41
@Misafir Kullanıcı Bu şehirde idareciliğin zerresini hak etmeyen insanlar var ve liyakat olmadan idareci atanırsa olacağı da budur. Adamlar fırıldaklık ve çıkar peşinde koşuyor. hak etmeden bulundukları makamların hayrını görmezler inşallah.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87649)
09 Aralık 2021 Perşembe 05:00
Daum sendromlu adamıda öğrenciler oraya götürmüşler. Uydukente kafelerde onu tanıyorlarmış olayın seyrine göre öğrencilerde bir eğlence gibi pravakasyon yapmışlar ortada ne bir korku ne bir ihmal var. Guvenlikçiler mudahele etmişler yapabildikleri kadar dışarı çıkarmışlar.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87647)
09 Aralık 2021 Perşembe 01:19
Üniversiteliler topluluğu olarak GSB il müdürü ile konuşmak için il müdürlüğüne gittik kapıda karşılaştığımız tanıdık bir personel il müdürü burda değil seminerde diye bize bilgi verdi il müdürü burda olsaydı bu süreç böyle islemeyecekti.Maalesef onun yerine bakanlar becerememisler süreci yönetememisler.gelince zaten ilk bunların canını okuyacak dedi.Gelince inşallah gazete olarak sizler röportaj yaparsınız da her şey açıklığa kavuşur zira arkadaşlarımız için endişeliyiz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_87645)
09 Aralık 2021 Perşembe 00:58
Hakim bey, sen bir işyeri açarsan buranın müşterilerin güvenliğini sağlamak zorundasin.
Parama bakarım dersen bu parada sana zehir zıkkım olur,
Sayın Yusuf Coşkun ve Sabri Erik bu yurdun sahibidir kiraya verdim diyerek işin içerisinden cikamazlar..
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın