KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Masadaki Demokratik Siyaset…

12 NİSAN 2023 ÇARŞAMBA 02:17
33
4806
13
AA aa

Masaya konan çayın üzerindeki demi kaşıkla almaya çalışırken, yan oturaktaki arkadaşın hararetli sözlerle yaptığı seçim analizini de dinliyordu.

Zaman zaman kafasını sağa sola çeviriyor, “patlamaya hazır bomba” misali anlatılanları sabırla dinliyordu!

Konuşacak olsa ortam fena gerilecek endişesiyle ara ara gözüm kayıyor, yüz hatlarındaki gerilimin gözlerinde bir şimşek edasıyla parıldadığını hissedebiliyordum.

Yan oturaktaki arkadaş, Genç İlçesi'nin hiçe sayıldığını, oy potansiyeli yüksek bir ilçenin yok sayılmasının siyaseten kabul edilemediğini söylüyor, akabinde yer verilmesi gereken bazı isimleri sıralıyordu. Yetmiyor, küskünlerin diğer partilere kayacağını da emin sözlerle dile getiriyor, 1+1+1 sonucu üzerine bazı örneklemelerle bunu desteklemeye çalışıyordu.  

Bir bakıma serzeniş diyebileceğimiz bu konuşmaya katılan bir diğer arkadaş ise Yeşil Sol Parti'nin oy oranı üzerinden değerlendirmelerini paylaşıyor, listeye dair itirazlar ve yurtdışına giden gençlerin yokluğunun bir dezavantaj gibi gözükse de seçimde en az 1 milletvekili çıkaracağına dair görüşünü vurguluyor ve “Gidecekler. Geliyor gelmekte olan” diyerek keyifle bir tebessüm konduruyordu kasvetli ortama.

Gözüm halen sağ çaprazımda duran ve “acaba ne diyecek?” diye göz ucuyla süzdüğüm arkadaştaydı. AK Parti'yi destekleyen bir isim olduğunu biliyordum. Hem listeler hem de politikalar üzerinden ortaya konan eleştiriler durulunca çayının son yudumunu alıp bardağı biraz da sertçe tabağa vurarak “Evettt… Bittiyse ben de fikrimi söylemek istiyorum” deyip söze girdi.

Önce, aday adaylığı sürecinde AK Parti'yi destekleyen ancak Genç İlçesi'ne vekil adaylığı verilmemesini eleştiren arkadaşa dönüp sordu; “Bunca serzenişin desteklediğin kişiye adaylık verilmemesi mi? Yoksa Genç İlçesi'ne mi adaylık verilmemesi?”

Ve devam etti;

  • Genç'te kime verilmeliydi? Muhtemelen desteklediğin ismi ortaya koyacaksın. Bu da demek oluyor ki, mesele Genç'e vekil adaylığı verilmemesi değil, desteklediğin ismin listede yer bulamamasıdır.
  • Bir diğer husus da şu ki, şayet Genç'te Sivanlı birine vekil adayı verselerdi, bu kez de diyecektin ki, “Zıktelileri es geçtiler”. Zıkteli birine verseler, “Bu isim varken o isim hiç olur mu?” deyip yine itiraz edecektin. Genç'e üçüncü sıradan adaylık verilse, bu kez “Seçilemeyecek yerden vermişler” diyecektiniz. Ta ki, desteklediğin isme 1 veya 2'inci sıradan vekillik verilinceye kadar bu serzenişin sürecek.
  • Daha önce de Genç'e adaylık verilmedi. Genç'te hangi proje yapılmak istendi de milletvekilleri “Biz Gençli değiliz, bizi bağlamaz?” deyip projeye yüz çevirdiler? Köylerin yolu, içme suyu ya da başka bir ihtiyacı yapılacakken “Genç'in vekili yoksa yol yapmak da yok, iş yapmak da..!” dendi mi?
  • Bir yandan bölgeciliğe karşıyız diyorsunuz ama diğer yandan bölgeciliğin âlâsını önümüze koyuyorsunuz.
  •  Tüm aday adayları sürecin hayırlı olmasını dileyip teşekkür ve destek mesajlarını paylaştılar. Madem bu kadar sitem vardı, neden partilerinden istifa edip başka partiye geçmediler? Bunu yapamayıp sizleri gaza getirerek bunları söyletiyorlarsa o zaman samimi değiller. Yok, şayet onların böyle bir serzenişi yoksa da siz onlar adına konuşuyorsanız, bu da yanlış. Hem koca bir ilçe adına siz neden konuşuyor veya karar veriyorsunuz? Her partiden insanlar var. Genç'in tek temsilcisi gibi konuşmanız da kusurlu bir yaklaşım. Toplumun bunları görmediğini mi sanıyorsunuz? Destek toplamıyor, aksine daha çok itibar kaybettiriyorsunuz.
  • Diğer partilerin Genç'e vekil vermemesini neden hiç konuşmuyorsunuz? Hangi partinin adayı Gençli? Ya da Gençli olması ona nasıl bir ayrıcalık ya da kabiliyet kazandırıyor? Gençli oluna diğer ilçelere hizmet etmeyecek mi? Edeceğini savunursanız, kendinizle çelişmez misiniz?

Hararetli konuşmasını hız kesmeden sürdürürken, partilerin adayları hakkında kötü söz söylenmemesi gerektiği tavsiyesini de vurgulayıp, “Gerek partilerin gerekse adayların iş yapabilme, memlekete katma değer sunabilme kabiliyetlerine bakmak daha doğru olmaz mı?” diye de ekledi.

Ve önüne konan çaydan bir yudum alıp konuşmasını bir örnekle sürdürdü;

  • Demin bir arkadaş “Gidecekler” demişti. Giderler mi, gitmezler mi elbette halkın takdiriyle olabilecek şeyler bunlar. Ama buna yaşanmış bir örnekle cevap vermek istiyorum. Yakın geçmişte AK Parti milletvekilleri Beşyol'da bir dernekte gençlerle buluşmuş, söz isteyen bir genç kalkıp vekillere şöyle demişti; “Efendim, bu seçimde gideceksiniz. Artık değişim istiyoruz. Ama bir ricam olacak. Düzağaç Kavşağı'nda tıkanıklık giderek artıyor. Gitmeden buraya alt geçit yapmanızı istiyorum. Gitmeden bu şehre bir kıyağınız olsun.”

‘Gideceksiniz' deyip muhalefet eden genç, açıkça şunu söylemek istemişti; “Gitmenizi istiyorum ama biliyorum ki gelmesini istediğim kişi ya da partiler bunu yapamayacak, yapsa yapsa yine siz yaparsınız. Giderayak şu sorunu da çözün de öyle gidin”

Bunun üzerine daha ne denebilir ki?

Gülüşmelerin ardından çaylar yudumlanmaya devam etmiş, partilerin genel politikaları üzerine yorumlar başlamıştı.

Masada demokrasi vardı demek hata olmaz. Herkes fikrini saygı çerçevesinde dile getiriyor, kimse bir diğer fikirdeki arkadaşını rencide edici, aşağılayıcı bir üslup kullanmıyor, karşı olduğu partinin adaylarına da hakaret etmiyordu. Eleştirinin olduğu ama saygının korunduğu bu konuşmalara hasret kalmamışız dersek yalan olur.

Hele ki sosyal medyada… Sahte kullanıcı isimleriyle, ülkede veya şehirde siyaset yapan insanlara ağız dolusu küfürler savuran, kendi ideolojisini savunurken rakibine etmedik hakaret bırakmayan, ‘eleştiri hakkımdır' deyip insanların şahsiyetine her türlü aşağılayıcı cümleyi kurmayı hak gören ve bununla övünen kimselere karşı böylesi güzel bir masada bulunmak, açıkçası hem şaşırttı hem de umutlarımı yeşertti.

Uzun zamandır böylesi güzel bir sohbet ortamında bulunmamıştım. Olgunlukla, saygıyla çaya ayrı bir lezzet katan arkadaşlarıma bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Sağ olun, var olun.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101282)
15 Nisan 2023 Cumartesi 05:34
bölgeciliğe karşıyız! da her nedense her zamanın kazananı nedense hep merkezdekiler oluyor? bölgeciliği isteyenler aslında ilimize hizmeti değil kendileirne torpil istiyor. lakin bunu herkes yapıyor ve eleştirilmesi gereken kısım da burasıdır. sadece bir gençliyi eleştirmek düşünce ve fikir kapasitesinin ne kadar düşük olduğunun göstergesidir. mevcut durumu bir gençlinin düşünce dünyası ile mi savunuyorsun sayın yazar? memleket olmuş ağababaların memleketi, beşik uleması tüm hızıyla devam ediyor sen kalkmışsın bir vatandaşın haklı-haksız serzeni
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101259)
14 Nisan 2023 Cuma 12:01
Sayın yazar(?), Bingöl kahvehanelerinde çay içen, çayın üzerindeki demi kaşıkla alan adam bulursun lakin, Bingöl İlinin, Genç İlçesi nüfusuna kayıtlı herhangi bir vatandaşın Ak Parti Listelerinden aday gösterilmemiş olması durumunu eleştirenleri, maddeler halinde eleştirecek adam bulamazsınız. Yukarıdaki yazı, önceki yazılarınızda olduğu gibi, sizin iç dünyanızın yansıması ise, yazdıklarımı dikkate almamanızı rica ederim.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101222)
13 Nisan 2023 Perşembe 12:05
Bu seçimde halkımızın iki partiye ders vermesini çok isterdim. Bir halkın tercihini hiçe sayıp Feyzi Berdibek gibi bir..... 1.sıraya koyup, halk mecburdur oy vermeye deyip, kadroyla kamu malını sağa sola dağıtarak oy devşirmeye çalışan AK PARTİYE, ikincinse de yıllardır Kürt halkı için mücadele ediyoruz deyip, Kürtlerin pkk tarafından katl etmesine seyirci kalan hatta içten içe ama onlarda hak etmişti diyen HDP'ye
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101172)
12 Nisan 2023 Çarşamba 20:15
Kitabın orta yerinden konuşmussunuz hakim bey kaleminize yüreğinize saglık
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101168)
12 Nisan 2023 Çarşamba 19:39
Herkesin fikrini açikça ifade etme hakkı vardır katılmasam da.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101142)
12 Nisan 2023 Çarşamba 17:33
Tamamen boş yapmış, laflara bakın
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101130)
12 Nisan 2023 Çarşamba 15:20
Siyaseti geçim kapısı değildir.Bütün Bingöllü'ler gibi davranırsanız , bölgenizi öne çıkarmazsanız haykırışlarınız dikkate alınabilirdi.Çok uyanık geçiniyorsunuz.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101121)
12 Nisan 2023 Çarşamba 12:29
Öncelikle merhaba hakim bey dikkat ettim herkesi konuk etiniz şehrimizin düşüncelerimizin gerçeği olan ilimizin yarısı oy vereceği hdp den birtane konuğu misafir etmeyin lütfen bize demokrasiden özgürlükten hak adaletten bahsetmeyin bu faşizan uygularımazın sonu geldi elbet devran dönecek halk meclislerinde yargılanacaksınız
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101116)
12 Nisan 2023 Çarşamba 11:33
Diyorlarmış ki dönüp dolaşıp yine akpye oy verecekler. Aynı kısır döngüye devam yani... Ama halk uyandı, saltanata, ağa babalara son verip cumhuriyeti getireceğiz. Hakimiyet bilakaydü şart milletindir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101115)
12 Nisan 2023 Çarşamba 11:33
sen kahvede otur yazmana bak hakim bey gazetecilik sana ne gerek reklam yap para kazan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın