+ - Norveç hayalimiz ve Somali şükrümüz!
  Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
10 Ağustos 2022 Çarşamba
24 °C Açık
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Norveç hayalimiz ve Somali şükrümüz!

24 EYLÜL 2021 CUMA 14:12
34
4834
18
AA aa

Kültürel seviyemiz ve alışkanlıklarımız nedeniyle kitap okumaktan uzak olan bir toplumuz. Kitapları okumaktan ziyade sosyal medyada paylaşmayı ve “Bakın, ben okuyorum” havası vermeyi yeğliyoruz.

Hal böyle iken neyle uğraşıyoruz?

Tabi ki televizyon ve özellikle sosyal medyaya yöneliyor, orada oluşturduğumuz dünyamızda kaybolup gidiyoruz! Çoğunluk, “arkadaş sohbetini, ailece geçirilecek vakti, elektrikler gidince mum ışığında yapılan aile sohbetlerini ve sıla-i rahimin gerekliliğini, hatta özlemini anlatır ama bunu gerçekleştirmek yerine yine sosyal medya üzerinden bir veryansını yayar durur!

Televizyonlar artık kabak tadı veriyor. Çünkü izlenecek faydalı bir program yok! Gündüz kadınların psikolojisini bozan ve ahlaki değerleri dinamitleyen programlar, akşam da sürekli aynı yüzlerle yapılan tartışmalar. 10 tane sözde gazeteci, sözde hukukçu ve sözde akademisyen, gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyorlar! Fakat sporu, medyayı, siyaseti, ekonomiyi, iç ve dış politikayı da bu 10 kişi yorumlar. Bunlardan başka kimse yok!

Bunların yarısı iktidara yaranmak ve iktidar politikalarını desteklemek için çırpınır, diğer yarısı da muhalefetin sözcülüğünü yapar. Ekonomiyi iktisatçı değil hukukçu irdeliyor, medyayı gazeteci değil akademisyen yorumluyor, hukuku hukukçu yerine gazeteci değerlendiriyor!

Hal böyle olunca televizyonlarda sağlıklı, faydalı ve bilgilendirici programlar izlemek pek mümkün olmuyor! Güzel yanı ne? Her iki tarafın da birbirini rezil etme çabasını izlemek. Her iki cenahın da bir biri hakkında söylediklerine katılıyoruz!

Ve gelelim memleketin durumuna...!

Eğitim sistemimiz yerlerde! Denileni yapmayan Bakan anında görevden azlediliyor! Daha önce Milli Savunma Bakanlığı yapan biri, bir sonraki dönemde Milli Eğitim Bakanı olabiliyor! “Abi ne iş olsa yaparım” tablosu gibi.. İşin ehli, camianın bildiği insanlar da gelse sorun yine çözülemiyor! Çünkü hiçbir bakan kendi sistemini kuramıyor!

Sistem sürekli çarpık bir ilerleyişle devam ediyor. Tamamen diplomalı insan yetiştirmeye odaklı bir sistemle ‘aydınlık yarınlar' hayali kuruyoruz. Bir öğrencinin tek ihtiyacı sadece fen, matematik ya da edebiyat öğrenmek değil ki! Daha anasınıfından itibaren toplumsal haklar, ahlak kuralları, çevre ve hakkaniyet üzerine dersler verilmeli, memleket sevdası gönüllere nakşedilmeli!

Toplumun hakkına hukukuna saygı göstermeyen, çevresini kirleten, hoşgörüden uzak, merhametsiz, saygısız, kaba, şiddet yanlısı ve siyaseten ayrışmış nesiller yetiştirdikten sonra, her birinin elinde iyi diplomalar olsa ne yazar? Bu tabloyla mı gelişeceğiz? Doğruluk üzerine bir ahlak yoksa, bilgi olsa da yine çalar, yine talan eder, yine hakkı korumaz! Unutmayalım ki, bilgi kadar huzur da lazım bu topraklara!

Bir diğer sorunumuz da ekonomik alandaki darboğazlar!

Alım gücünün düştüğü, çiftçi ve sanayicinin üretim gücünü kaybettiği ama aracıların daha fazla kazandığı bu sistemde, bir de devletin vergi yükü eklenince olan vatandaşa oluyor!

Kiralar uçmuş, pahalılıktan dolayı marketlere girilemiyor, bahçede1 liraya alınan ürün manavda 5 liraya satılıyor, elektrik, doğalgazın zam fırtınasına yetişmek zaten mümkün değil, kıyafetten ayakkabıya, kırtasiyeden beyaz eşyaya zam almayan tek kalem malzeme yok!

Bunca sıkıntıya rağmen ayakta durmamız isteniyor ama siyasetin ya da bürokrasinin zirvesi “itibardan tasarruf olmaz” diyerek musluğu sonuna kendisi için kadar açıyor!

Ekonomide hal böyle iken hukukta çok mu iyiyiz?

Çıkın sokakta sorun insanlara, “Hukuka güveniyor musunuz?” diye.

Siyasi mekanizmanın hâkim ve savcılar üzerinde baskı kurduğunu, kararların siyasi pusulalarla verildiğini, iktidara yakın olan kimselerin ceza almadığını, muhalif insanların cezalandırılarak sindirildiğini, hukuk sisteminin bağımsız olmadığını ve dahasını işiteceksiniz.

Peki ya siyasallaşma?

Eğitim, sağlık, ticaret, din, diyanet… Ne varsa, hepsi siyasallaşmış. İktidar yanlıları ile iktidar karşıtları diye sınıflandırmalar var. İktidar yanlısıysanız her şey yolunda, değilseniz asla doğru söylemiyorsunuzdur. Bu siyasallaşma neticesinde toplum da ayrışmış, herkes karşısındakini dinlemek yerine ötekileştirmenin derdine düşmüş! ‘Bizden mi? Onlardan mı?' deniyor her kişi ya da soru için!

Öyle ki, kamuda görevini en iyi şekilde yapmak yerine iktidara daha fazla yaranma yarışı hızla devam ediyor!

Tüm bu sorunlardan ve ayrışmadan kimler nemalanıyor?

Tabi ki siyaset kurumları!

Çünkü en iyi rant kapısıdır bu! Toplumu böyle saçma işlerle meşgul edip kendine alan açan ve çıkar sağlayan siyasetçiler ile buna kanıp gerçeklikten kopan bir toplum var! Un var, yağ var, siyasetçi de bunu helva yapar tabi!

Zaten amaç da bu! Kimse gerçek gündemi konuşmasın! Ekonomik sıkıntıları konuşmayalım, dış politikayı konuşmayalım, eğitim sistemimizi, sağlık politikalarımızı ve dahasını… Konuşmayalım! Çünkü gerçek gündem siyaset mekanizmasının işine gelmiyor! Zaten toplum üzerindeki korkuyu da açıkça görüyoruz. Özellikle sokak röportajlarında “Başıma bir şey gelmeyecekse söyleyeyim” ya da “Konuşacağım, isterse cezaevine atsınlar” sözlerini o kadar sık işitiyoruz ki! Neden? Çünkü yanlışı söylemenin ya da memnuniyetsizliği dile getirmenin bir şekilde cezasız kalmayacağı inancı iliklerimize kadar işlemiş!

Memleketin hali böyleyken biz neyi konuşuyoruz?

Erken seçimi ve millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını!

İyi de bundan bize ne? Alınmış bir erken seçim kararı var mı? Yok. İktidar, 2023'te olacak diyor! Madem seçimlere daha 2 yıl var, ne diye millet ittifakının cumhurbaşkanı adayını tartışıyoruz?

Madem seçim tartışmaları var, koyun sandığı halkın önüne, herkes özgür iradesiyle gidip oyunu kullansın ve bu saçma suni gündem de ortadan kalksın!

Herkes gelişmeye, daha güçlü bir ekonomiye, sağlam bir hukuk sistemine ve daha huzurlu bir yaşama ihtiyaç duyarken tamamen siyaset odaklı suni gündemlerle meşgul olan bir Türkiye'nin yarınlarına dair nasıl bir umudumuz olsun?

Sanatıyla önemli eserlere imza atan Haluk Bilginer'in şu sözü tam da toplumumuzu tarif ediyor;

“Neden Norveç değiliz?” demek yerine, “İyi ki Somali değiliz” dediğimiz için gelişemiyoruz!

İyiyi örnek alacağımıza, kötüden ibret alıp vicdanımızı rahatlatıyoruz. İşte bizi, bu arabeks zihniyet tüketti!”

Bundan daha iyi bir izah olamaz!

Biz Norveç gibi olmayı sadece hayal edebiliriz. Ama asla bunu gerçekleştirmek için çabalamayız! Çünkü “Somali gibi olmadığımıza” şükretmekle meşgulüz!

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86756)
06 Kasım 2021 Cumartesi 02:06
Birçok sorunu en alt seviyeden
, en üst seviyeye kadar betimleyen harika bir yazı olmuş.İnsanın içinden tam vekil olacak adam diyesi geliyor.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86703)
04 Kasım 2021 Perşembe 00:51
Akıllı insanlar zengince düşünür fakirler ise fakirce .. Bu insan psikolojisiyle alakalı. Özellikle bizim gibi sonradan görme toplumlar en problemli insanlardır. Parayı nasıl yonetecegimizi bilmiyoruz. Mesela zengin düşünceli insanlar için zaman çok önemli ama fakir düşünceli adam için ise zamandan çok para önemli..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86643)
02 Kasım 2021 Salı 16:26
Hakim bey makalemizin hakkını vermek gerekirse ulusal basında bence yer alması gerekirdi. Gerçekten kısa ama çok önemli konuları irdelediginizi düşünüyorum. Mesela sürekli bir sekilde toplumun gerçek gündemden kaydirilip suni gündemler ile siyasi erklerin ekmeğine yağ sürmeleri konusu en çok ilgimi çeken konu oldu. Hakikaten iktidar hatta bence artık muhalefette buna dahil toplumun gerçek gündemle meşgul olmasını istemiyorlar. Mesela kamu belediyelerdeki torpil vakalarınin üzerine ciddi ciddi hiç gidilmiyor. Çünkü bu durum muhalefetin de işine geliyor.simdi bu muhalafet iktidar olsa neye yarar..
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86639)
02 Kasım 2021 Salı 12:47
Somali'yi benzemek için değil yüreğimizi ve aşımızı paylaşmak için anıyoruz. Yoksa Norveç gibi Afrika'dan ve Hindistan'dan sömürerek biriktirmek için değil.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_86093)
13 Ekim 2021 Çarşamba 21:27
Bu başlık birçok cilt kitaba bedel..! Anlayana işte. Bizim hem Kader anlayisimizda hem de şükür anlayisimizda sanırım çok ciddi bir problem var. Biz sabrın sukrun ve kaderin manasını genel olarak olması gerekene göre değil kendimizi rahatlatmaya göre degerlendiriyoruz. İşte buna AFYON derler... ! Mesela tedbirimizi almadan tevekkül ediyoruz. Sonra da Allah'ın takdiridir, kaderimiz buymuş diyerek hâşâ summe farkında olmadan Allah'a iftira atıyoruz. Bir türlü gerçek sebebe inmiyoruz çünkü sebebe inmek demek düşünmek demek, emek demek..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85984)
07 Ekim 2021 Perşembe 20:59
benim anlayamadığım bu yazıları gerçekten senmi yazıyorsun ?
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85828)
28 Eylül 2021 Salı 19:24
Kalemime sağlık hakim bey çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Herkes aynı siyasi görüşe inanmak zorunda değil ama hayatın gerçeklerini inkar etmek dört dörtlük göstermek vijdansızlıktır tek bir örnek vereyim Allah aşkına nedir bunların saltanatı kriz var diyolar sadece vali beye saray yapıyorlar çarşı ortasında müslüman bir ülke değilmiyiz milete idare edin porsiyon küçültün diyen bir ikdidar kendinden hiç birşey kısmıyorlar har vurup harman savuruyorlar pkk fetö diyenlere de sözüm hepinizden çok vatan severim ben 20 yıl bunlara karşı durdum ama fetöye biyad etmeyenleri kurumlara almadınız.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85811)
28 Eylül 2021 Salı 08:18
Feto PKK yorumcuları dolmuş yine dolmuş Niyazinin dolmuşuna hey maşallah....
Beğendim (2) Beğenmedim (9)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85867)
29 Eylül 2021 Çarşamba 19:42
@Misafir Kullanıcı Baska hikayeniz Yok mu, hep ayni zirvalar
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85779)
25 Eylül 2021 Cumartesi 23:30
Konuşmak yasak, eleştirmek yasak, torpil,adamcilik haksızlık almış başını gidiyor. Milyonlar olarak seçim gününü bekliyoruz. İnşallah hersey değişecek
Beğendim (4) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85776)
25 Eylül 2021 Cumartesi 21:45
Ekonomi dibe vurmuş adam halen araba cep telefonunu ekonominin iyi olduğuna vurgu yapıyor kardeşim adam 1 saat 'te uzaya gidip geliyor.
Sen ne yapıyorsun her şeyi dışardan ithal ediyorsun madem ekonomi iyi diyorsun işsizlik yok diyorsun hademe alımına 5000 kişi başvuru yapıyor hollan danin yüz ölçümü konya kadar yok adamlar tarımda bir numara bu ülkede üniversiteler illerin ekonomisinin canlanması için açılıyorsa bu ülkenin ekonomisi 'de dibe vurur.acilen planlı programlı yatırımlarla bürokrasinin harcamalarını kısarak akraba siyasetinden sıyrılarak kalifiye elamanlar 'la yöneterek düzelir.
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın